S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Bank of America: Bu grafiklere göre ekonomi resesyona doğru gidiyor

Çetin Tilki
21. 4. 2023
4 min read

Bugün ekonominin içinde bulunduğu duruma grafikler ve istatistikler açısından bir göz atalım. Burada bir durgunluk yaşanıp yaşanmayacağını tam olarak kestiremesek de, öte yandan biraz istatistik ve grafik bize bir ipucu verebilir. Şu anda temkinli olmaya değer mi? Bir göz atalım.

Son zamanlarda resesyon korkuları zirveye ulaştı ve uzmanlar ABD ekonomisinde yavaşlama uyarısında bulundu. İşgücü piyasası ve tüketici harcamaları dirençli kalmaya devam etse ve bir resesyon henüz kendini göstermemiş olsa da Bank of America, ABD'nin bir resesyona doğru gittiğini gösteren birkaç sinyal tespit etti.

Mart ISM ve yeni siparişler bileşeni

ISM imalat endeksi

Mart ayı satın alma yöneticileri endeksi (ISM) 46,3 ile Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Tarihsel olarak, bu endeksin 45'in altına düşmesi son 70 yılda 12 kez resesyona işaret etti. Gördüğümüz gibi, ekonominin çoğu durumda resesyona girdiği bu noktadan artık sadece kısa bir mesafedeyiz.

Yeni Siparişler Endeksi

İmalat ISM'nin yeni siparişler bileşeni 44,3'e düştü. Yeni siparişler 45'in altında olduğunda, resesyona giren EPS (hisse başına kazanç) ile geçici olarak ilişkilendirilmiştir. Bu nasıl mümkün olabilir? Yeni siparişler azalmaya başlıyorsa, şirket karları da onunla birlikte azalmaya başlıyor demektir. Kârlar düştükçe, bu şirketlerin büyümesi ve dolayısıyla ekonominin büyümesi de engelleniyor.

BofA Küresel EPS Büyüme Modeli

BofA Küresel EPS Büyüme Modeli

BofA Küresel EPS Büyüme Modeli, Ağustos ayına kadar EPS'de yıldan yıla %16'lık bir düşüş öngörüyor. Model, Asya ihracatı, küresel satın alma yöneticileri endeksleri (PMI), Çin'deki finansal koşullar ve ABD getiri eğrisinden etkileniyor. Görüldüğü üzere, Bank of America kurumsal kazançların düşmesini bekliyor. Geriye dönüp baktığımızda, 25 yılda toplam 6 kez kazanç beklentilerinin düştüğünü ve bunlardan 3'ünün piyasaları oldukça aşağı çektiğini görüyoruz.

Getiri eğrisi ve resesyon beklentileri

2 yıllık/10 yıllık devlet tahvilinin getiri eğrisi

Resesyon beklentilerinin bir diğer göstergesi olan 2 yıl/10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin getiri eğrisi düzleşmekte ve tersine dönmektedir. Eğrinin bu şekilde düzleşmesi, yatırımcıların kısa vadeli faizlerin yakın vadede uzun vadeli faizlerden daha düşük olmasını beklediğini göstermektedir.

Grafiğe tekrar bakarsak, bu olgunun çoğunlukla resesyon vurmadan önce gerçekleştiğini ya da en azından borsanın darbe aldığını görebiliriz.

Kredi standartlarının sıkılaştırılması ve küçük şirketler üzerindeki etkisi

Kredi kullanılabilirliği ve yeni işsizlik başvurusunda bulunanların sayısı

ABD bankaları, küçük işletmelerin işçi talebiyle bağlantılı olarak küçük şirketlere yönelik kredi standartlarını sıkılaştırmıştır. Bu hareket küçük şirketlerin finansman bulma kabiliyetini etkileyebilir ve genel ekonomi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Küçük işletmeler bu durumdan daha fazla etkilenebilir ve gecikmeli bir etki olarak işten çıkarmalarla karşılaşabilir.

Faizler ve resesyona ilişkin yatırımcı duyarlılığı

Bank of America'ya göre yatırımcılar faiz indirimleri konusunda fazla iyimser, resesyon konusunda ise yeterince kötümser değiller. Bu tutum yanlış risk değerlendirmelerine ve kötü yatırım kararlarına yol açabilir. Resesyonlar hisse senetleri için güvenilir bir şekilde olumsuz olma eğilimindedir ve önceden yeterince iskonto edilmez, yani yatırımcılar genellikle piyasalar üzerindeki etkilerini hafife alırlar.

Bank of America'ya göre, S&P 500'ün daha da düşmesi için bolca alan var. Bu tahmin, mevcut ekonomik göstergeleri ve resesyonun piyasalar üzerindeki beklenen etkisini dikkate almaktadır. Yatırımcılar olası bir gerilemeye hazırlanmalı ve ekonomiyi yakından izlemelidir.

Sonuç

İşgücü piyasası ve tüketici harcamaları şimdiye kadar dirençli kalsa da, yaklaşan bir durgunluğa işaret eden uyarı işaretlerini ciddiye almak önemlidir. Uzmanlar, ABD ekonomisinde hisse senetleri ve genel piyasa üzerinde olumsuz bir etki yaratabilecek bir yavaşlama konusunda uyarıyor. Yatırımcılar temkinli olmalı, temel ekonomik göstergeleri izlemeli ve yatırım stratejilerini bu potansiyel çalkantılı döneme göre ayarlamalıdır.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.