S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Poslední dobou se zde dost řešila Tesla $TSLA-1.4% a před chvílí na mě vyskočila jedna možná až nepříjemná aktualita pro jejich investory.

Věděli jste například, že Kalifornie je pro Teslu klíčovým trhem v USA? Kalifornie je největší trh a nejrychleji rostoucí trh s elektromobily v USA.

Teď k té aktualitě - Podíl Tesly na jejím klíčovém trhu v Kalifornii v prvním čtvrtletí letošního roku prudce klesl, navzdory agresivnímu snižování cen. Člověk by si možná řekl, že o nic nejde, jelikož máme náročné tržní prostředí, ale čísla ukazují, že nejde o klesající trend prodejů EV jako celku, jakožto o klesající trend Tesly, zatímco Volkswagen AG, Chevrolet a Kia Corp. v Kalifornii během tohoto období zvýšili svůj tržní podíl.

- Tesla má v tuto chvíli 59,6 % podíl na trhu v Kalifornii, což je pokles ze 72,7% v minulém roce.

Tesla má možná v plánu vyrábět a dodávat kvanta, možná miliony aut ročně, otázkou však je, zda možná investoři vážně nepodceňují konkurenci, která pomalu uzobává z tržního podílu.

Blížíme se do bodu, kdy Tesla začne ztrácet na tržním podílu (můžeme to směřovat celkově, ne jen na trh v Kalifornii)?

Vote to see the results! 35 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Začátek dlouho očekávaného konce. Snad ale jen v oblasti EV, mají těch možností vícero, tak snad do toho Elon zase šlápne.

To, že Tesla bude ztrácet tržní podíl je nad slunce jasné a logické. Byli první a tudíž měli výhodu. Poté na trh přišli ostatní hráči, tak si musejí něco ukrojit a od koho jiného než od Tesly, když tam nikdo jiný není.

Mě spíš fascinují, že se stále Teslaři ohání tím, jak bude obří výroba apod. Ale kdo to bude odebírat, když jsou na trhu i konkurenti, kteří z toho koláče ukusují?

Přesně, kdo tu Teslu bude pořád kupovat, když na trhu už dnes najdete lepší a výhodnější elektromobily.

Nejvyšší čas konečně představit cenově dostupný model, jinak by to pro ně nemuselo dopadnout dobře... Asi bych se i nebál více možností interiéru, minimalistický styl mnoho lidí podle mě odpuzuje.

Někde jsem četl, že Tesla vcelku zlevňuje svoje modely, přesný čísla už si nepamatuju, ale jednalo se možná o nějakých 3000$ nebo něco takového 👍

Hodně zlevňovali, aby zvýšili prodeje, ale s tím brutálně klesly marže. Ve finále jim to moc nepomohlo.

Tak pokud je to real, tak za 3k dolarů by to byl totální game changer.

Je na čase, aby se Tesla vydala jiným směrem, jinak tu nadhodnocenou akcii brzy budou všichni spíš shortovat než kupovat do portfolia.

Snaží se o to. Elon musí realizovat své vize a ne se jen ohánět plány a budoucími čísly. Spolecnost ma pořád co nabídnout, jen s tím musí už pomalu ven.

s tímhle souhlasím náskok mají plány dobré už je to realizovat

To je pravda a zřejmě je to nevyhnutelné. Proto s napětím sleduji jaké budou další benefity z vlastnictví Tesly. Full Self Driving, Tesla eletric program. A také Cybertruck a model 2 budou významné. Podívejte na cenový cíl Cathie Wood, nedávno nakupovala🤔

Plány jsou obrovské, jen je realizovat. Co se týká Cathie, tak tu radši nezmiňovat😄 Ty její cíle na Teslu a Zoom z období covidu nechápu doteď😃

Já myslím, že se to dá vzít i celkově. Tesla tu totiž s elektromobily byla prakticky první, až po ní začaly vydávat ven své elektromobily i tradiční automobilky. Přijde mi, že v poslední době Tesla ztrácí své kouzlo, a stává se z ní klasická automobilka. Prostě se v tom davu začíná ztrácet.

Tak to ani omylem

Spíš to obecně funguje tak, že někdo přijde s dobrým nápadem, lidem se to líbí a ostatní to začnou kopírovat, ale postupně do toho vkládají jiné nápady a snaží se to nějakým způsobem vylepšit, což se ostatním automobilkám daří. Proto Tesla už není tak jedinečná, protože ostatní firmy začali dávat jiný design, jiné nápady, celkově se to pokusili nějak vylepšit a posunout o krok dál.

Jo to je taky důvod, otázka je s čím Tesla přijde.

Tady s Kubou plně souhlasím. Vznikají tak atraktivnější volby, jak po vzhledové, tak technické stránce. Lidi si tak mohou vybírat z desítek modelů, takže ten podíl se postupně rozlije mezi všechny, kde budou dejme tomu nějací top 2/3 lídři.