S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Bu son derece yüksek temettü hissesi artık güvenli mi? Yönetim büyük bir hata yaptı

Çetin Tilki
22. 4. 2023
6 min read

Yüksek temettü her yatırımcıyı cezbeder. Bunu kabul edelim. Ancak aşırı yüksek bir temettü sizi temkinli yapmalıdır. Hatta bu şirketinki kadar yüksek olduğunda daha da fazla. Buna ne sebep oluyor, ne anlama geliyor ve yatırımcılar için hala kârlı mı?

OPI office properties trust $OPI-6.0%, Avustralya'da ASX'te işlem gören bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Tröst, başta Avustralya'daki ofis alanları ve perakende merkezleri olmak üzere ticari mülklere yatırım yapmaktadır. 31 Aralık 2019 itibarıyla, tröstün portföyünde 3,9 milyar AUD değerinde 29 mülk bulunmaktadır. Tröstün portföyü varlık türü, konum ve kiracılar açısından çeşitlendirilmiştir.

OPI
$2.05 -$0.13 -5.96%

Capital Structure

Market Cap
99.94M
Enterpr. Val.
2.65B
Revenue
540.57M
Shares Out.
48.75M
Debt/Capital
0.67
FCF Yield
-86.39%

Valuation / Dividends

P/E
-1.83
EPS
-1.12
P/S
0.18
P/B
0.08
Div. Yield
25.49%
Div. Payout
-49.83%

Capital Eff. / Margins

ROIC
8.89%
ROE
-5.76%
ROA
-1.87%
Gross
76.83%
Operating
62.50%
Net Profit
-13.72%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Şimdi asıl soru - güvenli mi? Net cevap hayır. Deneyimsiz yatırımcıların bu gibi şirketlerde dikkat etmesi gereken birçok risk ve özellikle de "gizli" faktör vardır. Yüksek temettülerin genel risklerine bir göz atalım.

Büyüme için yatırım fonu eksikliği. Çok yüksek temettüler bir şirketin mali kaynaklarını önemli ölçüde tüketebilir ve satın almalar, kapasite artırımı vb. yoluyla büyümeye yatırım yapmayı zorlaştırabilir. Bu durum, yüksek temettülerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehdit edebilir.

Borç. Bir şirket yüksek temettüleri sürdürebilmek için borcunu artırmak zorunda kalabilir. Bu durum, faiz ve tahvil ödemeleri gibi finansal riskleri artırır.

Hisse değeri üzerindeki etki. Temettüler hissedarlar için hoş olsa bile, temettüyü daha sürdürülebilir bir seviyeye getirmek için kısa vadede hisse senedi fiyatını düşürebilir. Yüksek temettüler, şirketin karlılığı ve nakit akışıyla eşleşmiyorsa sürdürülebilir değildir.

Dış şoklara maruz kalma. Temettüsü çok yüksek olan bir şirket, kazançlarını ve nakit akışını azaltabilecek dış olaylara karşı daha savunmasızdır. Bu durumda temettünün azaltılması ya da hiç ödenmemesi riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Bozulmuş likidite. Yüksek temettüler hisse senedi likiditesinin düşmesine yol açabilir çünkü şirket daha az nakit tutar. Bu da hissedarların fiyatta önemli bir düşüş olmadan hisse satmasını zorlaştırır.

Yüksek temettüler kısa vadeli faydalar sağlayabilir, ancak aynı zamanda temettülerin sürdürülebilirliğini ve hissedarların yatırımlarının değerini tehdit edebilecek ciddi riskler de getirebilir. Bir şirketin temettülerinin sürdürülebilirliği, kazançları, nakit akışı, büyüme fırsatları ve risk profili ışığında değerlendirilmelidir. Şimdi doğrudan OPI'ye yönelik ana risklere bakıyoruz.

OPI'nin başlıca riskleri şunlardır:

Ekonomik yavaşlama ve bunun ofis ve perakende alanlarına olan talep üzerindeki olumsuz etkisi. Mevcut durum her açıdan GYO'ların aleyhine işlediği için bu risk son derece yüksektir.

Daha düşük kiralara yol açabilecekyeni projelerin rekabeti .

Döngüsel olan emlak piyasasına bağımlılık.

Faizoranı riski - faiz oranlarındaki bir artış GYO'lara yatırım yapmanın cazibesini azaltabilir. Şu anda anlaşılabilir bir şekilde yüksek faiz oranları görüyoruz. Hatta bu oranlar son birkaç yılın en yüksek faiz oranları.

Ancak $OPI-6.0% 'nin grafiğine ve değerlerine bakmak tamamen yanlış. Temettü %35, negatif F/K ve ödeme 0. Peki neler oluyor?

Ne mi oluyor?

Ofis GYO'ları pandeminin başladığı Mart 2020'den bu yana zor zamanlar geçiriyor. Bu zayıflık, 2022'de ABD'nin ilk beş lokasyonundaki ofis GYO'ları için 12 aylık efektif kiraların %4,9 gibi düşük bir oranda artmasıyla en belirgin halini aldı; bu oran 2022'deki enflasyon oranının çok altında. Doluluk oranı sayesinde $OPI-6.0% uzun süredir rakiplerinden daha iyi performans göstermekte ve genel olarak daha iyi bir performans sergilemektedir. Ancak şimdi iki tröst arasında büyük bir birleşme haberi geldi ve şirketin hisseleri %40 düştü.
Yatırım camiasında kurumsal yönetim ekiplerinin, en azından çoğunlukla, nispeten rasyonel davrandığına dair yanlış bir kanı var. Ancak, arada sırada mantıklı olmayan bir işlem ortaya çıkar. Diversified Healthcare Trust $DHC-5.0% ve Office Properties Income Trust'ın yeni duyurulan birleşmesinde durum böyledir.

Diversified Healthcare Trust yatırımcıları için, işletmenin esasen Office Properties Income Trust tarafından emildiğini görecek olan anlaşma hayat kurtarıcı bir şeydir. Ancak satın alan şirketin hissedarları için bu hamle son derece olumsuz karşılanmalıdır. Bunun nedeni, işletmenin devraldığı varlıklar için önemli ölçüde fazla ödeme yapmış olmasıdır.

Office Properties Income Trust çok daha küçük olmasına rağmen, mali durumu çok daha iyi. Şirket, 2021 ve 2022 yılları arasında gelirlerinde 576,5 milyon dolardan 554,3 milyon dolara daha mütevazı bir düşüş gördü. Ve şirket bu mülklerden, kuşkusuz azalmakla birlikte, önemli ölçüde kâr elde etti. Office Properties Income Trust'ın bu yönde hareket etmesinin ardındaki nedenlerden biri muhtemelen ofis mülkleri kategorisinin dışına çıkma çabasıydı. Ancak, çeşitlendirmek için daha kötü bir şirket ya da daha kötü bir alan seçemezlerdi. Basitçe söylemek gerekirse, yönetimin yanlış yaptığı şey buydu. Ve bundan sonra her şey yokuş aşağı gitti. Para kaybı, negatif F/K, hisse fiyatı düşüşü ve dolayısıyla sürdürülemez derecede yüksek temettü.

İşte tam da bu nedenle, sadece rakamlara bakmak yerine, neler olup bittiğini ve söz konusu şirketi incelemek önemlidir. Yüksek temettü harika görünebilir, ancak arkasında büyük bir sorun vardır. Bunu bir düşünün.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.