S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Podle Jeremyho Siegela FED přehlíží jednu zásadní věc. Která to je? A co to může znamenat pro ekonomiku?

Martin Bartkovský
24. 4. 2023
5 min read

FED stále neúnavně bojuje s vysokou inflací, a poslední dobou dává jasně najevo, že to je pro něj priorita číslo jedna za jakýchkoliv okolností. Podle Jeremyho Siegela ale FED přehlíží jednu podstatnou věc.

Vysoké úrokové sazby, zpřísněné úvěrové podmínky a pokles ekonomické aktivity - to jsou hlavní problémy, kterým by americké akcie mohly čelit v příštích šesti měsících, varuje profesor Jeremy Siegel z Whartonu. Důvodem je politika amerického centrálního bankovního systému, který navzdory turbulencím v bankovním průmyslu stále zvyšuje úrokové sazby.

Kdo je Jeremy Siegel?

Jeremy Siegel je americký ekonom, profesor financí na Wharton School na University of Pennsylvania a autor několika knih o investování. Narodil se v roce 1946 a získal doktorát z ekonomie na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Siegel je často označován za "guru" akciového trhu a je známý svými teoriemi o dlouhodobém investování.

Siegel je autorem knihy "Stocks for the Long Run" (Akciové investice na dlouhou trať), která vyšla poprvé v roce 1994 a stala se jednou z nejvýznamnějších knih o investování na akciových trzích. V této knize Siegel prosazuje názor, že akcie představují nejlepší dlouhodobou investici, která překonává inflaci a nabízí vyšší výnosy než jiné investiční nástroje, jako jsou dluhopisy nebo komodity.

Profesor Siegel je také častým komentátorem ekonomických a finančních otázek v médiích. Jeho analýzy a názory na tržní vývoj a investice jsou široce respektovány a sledovány jak investory, tak i ekonomickými analytiky.

Co Siegela znepokojuje?

Podle profesora Siegela selhal Fed v tom, že přehlédl přísnější úvěrové standardy a snížení půjček. Bankovní systém a pokles půjček naznačují pokles ekonomické aktivity. Jedním z příkladů dopadů zpřísněných úvěrových podmínek je krach Silicon Valley Bank, který již pociťují američtí spotřebitelé.

To, co se stalo s bankovním systémem, a to, co vidím v datech o půjčování padajících z útesu, skutečně předznamenává mnohem větší pokles ekonomické aktivity.

Následkem mohou být těžké časy pro ekonomiku kvůli vyšším nákladům na půjčky, horšímu přístupu k úvěrům a možnému nárůstu nezaměstnanosti. Siegel je pesimistický ohledně amerických akcií a ekonomiky, protože Fed plánuje zvyšovat úrokové sazby navzdory turbulencím v bankovním průmyslu.

https://www.youtube.com/watch?v=9TDjMlzoFjw

Věřím, že Fed už udělal příliš mnoho... Jejich trajektorie byla příliš vysoká.

Profesor Siegel se domnívá, že Fed zvyšuje sazby až moc vysoko. Jakékoli další zvýšení sazeb Fedem by mohlo znamenat bolest pro americké akcie a zvýšit pravděpodobnost recese v USA. V posledních 12 měsících zvýšil Fed základní úrokové sazby z téměř nuly na 4,75 %.

Obchodníci očekávají, že Fed na květnovém zasedání přinese další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a začne snižovat sazby v červenci. Profesor Siegel však má jiný názor. Podle něj by měl Fed letos snížit sazby níže, než jsou signály futures, jakmile politici zaznamenají zpomalení inflace a ekonomické aktivity.

I když to může být drsné během příštích tří až šesti měsíců, pokud nebudete velmi taktizovat a velmi krátkodobě, nejsem prodejce.

Nadcházející půlrok tedy bude podle Siegela pro americkou ekonomiku náročný. Investoři by měli být připraveni na možné problémy a sledovat důkladně vývoj na trhu. Těžké časy pro americkou ekonomiku a akcie by mohly znamenat i výzvy pro globální trhy, protože USA jsou stále největší ekonomikou světa.

Někteří analytici se domnívají, že další zvyšování úrokových sazeb může vést k růstu inflace a zpomalování ekonomického růstu. Zvýšení sazeb by mohlo zvýšit náklady na půjčky pro podniky a spotřebitele, což by mohlo vést k nižší spotřebě a následně k poklesu ekonomické aktivity. Toto zpomalení by mohlo negativně ovlivnit firemní zisky, což by se mohlo promítnout do poklesu cen akcií.

Závěr

Předpovědi profesora Siegela mohou být důležitým signálem pro některé investory a ekonomické analytiky. Je třeba být obezřetný a sledovat další vývoj situace. Investoři by měli být připraveni na možnost, že americké akcie budou čelit potížím v nadcházejících měsících a že ekonomika může zpomalit.

Jinak Jeremy Siegel toto vnímá jako krátkodobé problémy. V rozhovoru přiznal, že ohledně dlouhodobého výkonu akcií je stále býčí. Pokud se tedy scénář Siegla naplní, tak se nám investorům mohou naskytnout další zajímavé příležitosti.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.