S&P 500 ^GSPC 5,242.36 -0.47%
Microsoft MSFT $416.55 -2.94%
Nvidia NVDA $1,119.06 -2.54%
Alphabet GOOG $173.67 -2.10%
Tesla TSLA $179.11 +1.66%
Amazon AMZN $179.07 -1.62%
Meta META $466.77 -1.60%
Apple AAPL $191.61 +0.69%

JP Morgan analistleri bu 2 hisse senedi için %50'ye varan büyüme potansiyeli görüyor

Çetin Tilki
23. 4. 2023
6 min read

Hisse senedi piyasaları geçtiğimiz yıl oldukça düştü. Bazı hisse senetlerinde halihazırda büyüme yaşanıyor olsa da, analistlerin hala iyi bir yükseliş potansiyeli sunduğuna inandığı hisse senetleri var. Bugün JP Morgan'ın seçimlerine bir göz atacağız.

ABD ekonomisi son aylarda enflasyonist baskılarla mücadele ediyor ve bu da yatırımcıları ve politika yapıcıları endişelendiriyor. Manşet enflasyon Şubat ayında %6'ya ulaşmış, ancak Mart ayında hafif bir düşüşle %5'e gerilemiştir.

JPMorgan Varlık Yönetimi'nden Hugh Gimber, enflasyondaki bu düşüşü Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarını artırma çabalarının meyvelerini verdiğine dair umut verici bir işaret olarak görüyor.

Mesaj, Fed'in enflasyona karşı verdiği savaşı kazanmakta olduğudur. Faiz artırımına ara verilmesi yönündeki talep giderek güçleniyor, ancak ben hala bir faiz artırımının daha cazip olabileceğini düşünüyorum.

Bu bağlamda, JP Morgan analistleri bu iki hisse senedinde oldukça iyi bir fırsat görüyor.

LendingClub Corporation $LC+1.4%

LC
$8.86 $0.12 +1.37%

LendingClub Corporation, dijital bankacılık pazarında teminatsız kişisel krediler yaratmaya odaklanmış önemli bir oyuncudur. 2006 yılında kurulan şirket, ABD'deki en büyük ikinci kişisel kredi sağlayıcısıdır. LendingClub, yenilikçi yaklaşımı ve hızlı büyümesiyle pazarda güçlü bir konum elde etmiştir. Müşterilerin kredi riskini değerlendirmek için teknoloji ve algoritmalar kullanarak verimli ve şeffaf bir kredi verme süreci sağlar.

LendingClub'ın ana ürün ve hizmetleri arasında kişisel krediler, borç konsolidasyon kredileri, ev geliştirme kredileri ve küçük işletme kredileri bulunmaktadır. Şirket ayrıca, yatırım portföylerini çeşitlendirmek için kredilere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir platform sunmaktadır.

LendingClub'ın güçlü yönleri arasında kredi vermeye yönelik yenilikçi yaklaşımı, hızlı büyümesi ve güçlü pazar konumu yer alıyor. Öte yandan, şirket düzenleme, rekabet ve kredi döngüsüyle ilişkili risklerle uğraşmak zorundadır.

Kredi talebini soğutan yüksek faiz oranlarının etkisine rağmen, JP Morgan analisti Reginald Smith şirketin geleceğini nispeten olumlu görüyor.

LendingClub'ın dijital pazar yeri ve banka modeli benzersiz finansal avantajlar sağlıyor. Bunlar arasında daha istikrarlı bir gelir akışı, nispeten istikrarlı, düşük maliyetli finansman ve müşterinin yaşam boyu değerine katkıda bulunan krediler, tasarruflar ve bankacılık ürünleri dahil olmak üzere daha sağlam bir ürün teklifi yer alıyor. Buna ek olarak, LendingClub, GAAP bazında kârlı olan, çalışan başına 1,7 kat gelir elde eden ve fintech emsalleri arasında en düşük işletme maliyet tabanlarından birine sahip olan, tüketiciye yönelik birkaç fintech'ten biridir.

Smith iyimserliğini Overweight notu ile ifade etti ve %50'den fazla yukarı yönlü potansiyeli temsil eden 11 $ fiyat hedefi belirledi.

Afya Limited $AFYA-1.3%

AFYA
$16.92 -$0.23 -1.34%

Afya Limited, sağlık sektöründe eğitim ürünleri ve hizmetleri sunan Brezilyalı bir şirkettir. Portföyünde tıp okulları, tıp öncesi ihtisas kursları, çeşitli eğitim programları ve diğer sağlık hizmetleri bulunmaktadır. Afya Limited 1999 yılında kurulmuştur ve o zamandan beri Brezilya ve Latin Amerika'daki en büyük tıp eğitimi sağlayıcılarından biri haline gelmiştir.

Afya Limited iki ana segmentte faaliyet göstermektedir: eğitim segmenti ve sağlık segmenti. Eğitim segmenti tıp fakültelerini, lisansüstü programları ve tıp sınavlarına hazırlık kurslarını içermektedir. Sağlık segmenti ise dijital sağlık çözümleri, teletıp ve sağlık tesisi yönetimi çözümleri gibi hizmetler sunmaktadır.

Afya Limited'in güçlü yönleri arasında güçlü bir pazar konumu, hızlı büyüme ve geniş bir eğitim ve sağlık hizmetleri yelpazesi bulunmaktadır. Şirket ayrıca değişen pazar ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt verebilmekte ve ürün ve hizmetlerini geliştirmek için teknolojik yeniliklerden yararlanabilmektedir.

Ancak Afya Limited, Brezilya pazarına bağımlılık, düzenleyici riskler ve diğer eğitim ve sağlık kurumlarının rekabeti gibi bazı zorluklarla karşı karşıya.

JP Morgan analisti Marcelo Santos, yorumundan ve belirlediği hedeften de anlaşılacağı üzere hisse senedinde oldukça yükseliş eğiliminde. Santos neden bu hisseyi seçti?

Afya, düşük kaldıraç ve iyi FAVÖK dönüşümü sayesinde net faiz ödemelerinden sonra pozitif FAVÖK yarattığını raporlayan ve şu anda 5,7x ile F/K'24E açısından kitlesel emsallerine yakın işlem gören kapsamımızdaki tek yüksek öğrenim oyuncusudur. Sonuçlarının yüksek öğrenim için belirsiz bir yıla daha dirençli olmasını bekliyoruz.

Bu yorumlar aynı zamanda 20$ olarak belirlediği fiyat hedefini de destekliyor ve bu hedef de %50'den fazla bir yukarı yönü temsil ediyor.

Sonuç

ABD ekonomisinin enflasyonist baskılarla mücadele ettiği ve Fed'in faiz oranlarını yükselttiği mevcut ekonomik ortamda, bu 2 şirket faiz oranlarının düşmesini bekleyen veya alternatif olarak ABD'nin ötesine bakmaktan korkmayan yatırımcılar için ilginç bir fırsat sunabilir.

Ancak yatırımcıların bu şirketlere yatırım yapmaya karar vermeden önce yatırım hedeflerini ve risk toleranslarını dikkatle değerlendirmeleri önemlidir. Zira her yerde olduğu gibi bu şirketlerde de yasal, siyasi ya da başka türlü pek çok risk bulunmaktadır.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmemektedir. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.