S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Recesja rozwiązuje 3 główne problemy giełdowe, plus wiemy kiedy w końcu nastąpi

Róbert Cibor
24. 4. 2023
3 min read

Analityk DataTrek Nicholas Colas twierdzi, że recesja może pomóc rozwiązać trzy główne problemy nękające rynki akcji: wysoką inflację, agresywne podwyżki stóp procentowych przez amerykański Fed oraz spadającą produktywność. Chociaż rosnące stopy procentowe i kryzys kredytowy zwiększają ryzyko recesji, Colas mówi, że rynki z zadowoleniem przyjmują spowolnienie gospodarcze.

Kim jest Nicholas Colas?

Nicholas Colas to amerykański ekonomista i współzałożyciel conversational finance startup DataTrek Research. Jest również korespondentem CNBC i Bloomberg TV.

Uważany jest za eksperta w dziedzinie rynków akcji, ekonomii i sektora technologicznego. Wcześniej Colas pełnił funkcję szefa strategii inwestycyjnej w ConvergEx Group i Ladenburg Thalmann. Skupiał się na analizach rynkowych i sektorowych dla klientów instytucjonalnych.

Powiedział, że rynki obecnie postrzegają możliwość recesji dość pozytywnie, ponieważ może ona rozwiązać niektóre z poważnych problemów, które obecnie ciążą na akcjach - podaje DataTrek.

W swojej piątkowej analizie firma ostrzegła o rosnącym ryzyku recesji w ciągu kwartału z powodu rosnących stóp procentowych w wyniku zapaści kredytowej wynikającej z marcowych upadków banków. Ale mimo tych zagrożeń rynki rosną, powiedział współzałożyciel DataTrek Nicholas Colas. Recesja mogłaby naprawić "trzy najbardziej palące problemy" na rynkach spowodowane pandemią, powiedział:

A. Wysoka inflacja.

Ceny osiągnęły 41-letni szczyt tego lata i pozostają znacznie powyżej 2% celu inflacyjnego Fed. Wysoka inflacja mocno uderzyła w zyski korporacyjne i spowodowała spadek akcji o 20% w 2022 roku.

B. Agresywne podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Bankierzy centralni podnieśli stopy procentowe z historycznie niskich poziomów w ciągu ostatniego roku, aby kontrolować inflację. Jednak wyższe stopy procentowe podniosły koszt spłaty pożyczek dla firm i sprawiły, że obligacje stały się bardziej atrakcyjne w stosunku do akcji.

C. Spadająca wydajność na rynku pracy.

Rynek pracy był w ostatnich latach wyjątkowo silny, a recesja może uniemożliwić firmom masowe zatrudnianie nowych pracowników, co poprawiłoby ich marże zysku.

"Amerykańskie rynki akcji nie tylko przewidują zbliżającą się recesję, ale wręcz cieszą się z możliwości spowolnienia gospodarczego" - powiedział Colas.

Dodał, że wszystkie trzy problemy rynku zostały szybko rozwiązane w każdej recesji od 1960 roku.

"Rynki postrzegają recesję jako cechę, a nie błąd. "Colas wcześniej powiedział, że wierzy, że Stany Zjednoczone nie unikną recesji w 2023 roku, co odpowiada ostrzeżeniom innych ekspertów na temat gospodarki.

Podczas gdy Colas powiedział, że spowolnienie zwiększy rentowność korporacji, inni eksperci ostrzegają, że recesja prawdopodobnie obciąży akcje w krótkim okresie. Akcje mogą spaść o co najmniej 15% w przypadku nawet łagodnej recesji, przewiduje JPMorgan.

Proszę pamiętać, że nie jest to porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.