S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Resesyon 3 büyük borsa sorununu çözer, ayrıca nihayet ne zaman gerçekleşeceğini biliyoruz

Burhan Yılmaz
24. 4. 2023
3 min read

DataTrek analisti Nicholas Colas, resesyonun hisse senedi piyasalarını rahatsız eden üç büyük sorunun çözümüne yardımcı olabileceğini söylüyor: yüksek enflasyon, ABD Merkez Bankası Fed'in agresif faiz artışları ve düşen verimlilik. Artan faiz oranları ve kredi sıkışıklığı resesyon riskini artırsa da Colas piyasaların ekonomik gerilemeyi memnuniyetle karşılayacağını söylüyor.

Nicholas Colas kimdir?

Nicholas Colas Amerikalı bir ekonomist ve diyalogsal finans girişimi DataTrek Research'ün kurucu ortağıdır. Aynı zamanda CNBC ve Bloomberg TV'de muhabirlik yapmaktadır.

Hisse senedi piyasaları, ekonomi ve teknoloji sektörü konularında uzman olarak kabul edilmektedir. Colas daha önce ConvergEx Group ve Ladenburg Thalmann'da yatırım stratejisi başkanı olarak görev yapmıştır. Kurumsal müşteriler için piyasa ve sektör analizlerine odaklandı.

DataTrek'egöre Colas, piyasaların şu anda hisse senetleri üzerinde baskı oluşturanbazı ciddi sorunları çözebileceği için resesyon olasılığına oldukça olumlu baktığını söyledi.

Firma Cuma günü yaptığı analizde, Mart ayındaki banka iflaslarından kaynaklanan kredi sıkışıklığının bir sonucu olarakyükselen faiz oranları nedeniyle çeyrek yıl içinde bir durgunluk riskinin arttığı uyarısında bulundu. Ancak DataTrek kurucu ortağı Nicholas Colas, bu risklere rağmen piyasaların yükseldiğini söyledi. Colas'a göre bir resesyon, pandeminin piyasalarda yol açtığı "en acil üç sorunu" çözebilir:

A. Yüksek enflasyon.

Fiyatlar bu yaz 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Fed'in %2'lik enflasyon hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor. Yüksek enflasyon şirket karlarını sert bir şekilde vurdu ve hisse senetlerinin 2022'de %20 düşmesine neden oldu.

B. Fed'in agresif faiz artırımları.

Merkez bankacıları enflasyonu kontrol altına almak için geçtiğimiz yıl faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerden yükseltti. Ancak, yüksek faiz oranları şirketler için kredi geri ödeme maliyetini artırdı ve tahvilleri hisse senetlerine göre daha cazip hale getirdi.

C. İşgücü piyasasında azalan verimlilik.

İşgücü piyasası son yıllarda son derece güçlüydü ve bir durgunluk, firmaların kar marjlarını iyileştirecek yeni işçileri toplu olarak işe almalarını engelleyebilir.

Colas, "ABD hisse senedi piyasaları sadece yaklaşan bir resesyonu öngörmekle kalmıyor, aslında ekonomik gerileme olasılığını memnuniyetle karşılıyor" dedi.

Colas, 1960'tan bu yana yaşanan her resesyonda bu üç piyasa sorununun da hızla çözüldüğünü sözlerine ekledi.

"Piyasalar resesyonu bir hata değil, bir özellik olarak görüyor." Colas daha önce ABD'nin 2023'te resesyondan kaçınamayacağına inandığını söylemişti ki bu da diğer uzmanların ekonomiye ilişkin uyarılarıyla örtüşüyor.

Colas gerilemenin şirketlerin karlılığını artıracağını söylerken, diğer uzmanlar resesyonun kısa vadede hisse senetleri üzerinde baskı yaratabileceği konusunda uyarıyor. JPMorgan, hafif bir resesyon durumunda bile hisse senetlerinin en az %15 düşebileceğini öngördü.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.