S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Indie, velká bída ale i bohatství, stojí k zamyšlení? 🤔

Index Nifty 50 vs S&P500, NSDQ100! Výsledek stále pro mnohé překvapením. Indie je větším tvůrcem bohatství než mnoho zemí, včetně spojených státu. Na grafu níže vidíme srovnání těchto 3 Indexů, které je patrné na první pohled. Další graf ukazuje srovnání za poslední rok.

Vidíme že USA indexy se už přibližují 0, pořad ale máme záporné hodnoty o proti kladné Indii. Pravdou je, že indická rupie od roku 2000 klesá, mají zde také vyšší míru inflace než USA, tata kombinace znamená, že reálné výnosy byly o něco menší. I přesto podle Forbes Indičtí miliardáři rostou, je jich už 169. USA 735, Čína 562, pro srovnání.

Akciím v Indii se dařilo dobře v posledních pár letech, jelikož země přilákala více kapitálu a také díky rostoucímu napětí od USA se společnosti přesouvají z Činy do Indie.


Pokud vím tak narozdíl od Číny má indie dobrý předpoklad co se týče obyvatelstva - nestárne a přibývá lidí. Takže za mě velmi dobrá oblast pro investici!

Přesně tak, významné firmy přesouvají části výroby do Indie, je to kvůli tomu, že tam je levná pracovní síla ale i kvůli geopolitickému riziku. Máš pravdu, většinou když se řekne Indie tak si představím lidi co jezdí na slonech a mají tam bídu (ve většině částech to asi tak i je). Pak jsou určitě části, kde ekonomika zkvétá, zatím jsem na indický trh nekoukal, určitě se kouknu. Díky moc

Indie bude jednou z nejproduktivnějších zemí na světě. Dožene a postupně předžene Čínu. Lidí je tam opravdu hodně a významné firmy tam začaly již přesouvat části výroby.

Partner

Souhlas, potenciál tam je, hlavně i dost vzdělaných lidí, kteří se ve světě dostávají na významné pozice.

Je tomu tak, opravdu věřím v jejich budoucí dominanci. Jen pro jednotlivý stockpicking tam pro nás nejsou moc možnosti, pokud se nepletu (nabídka není tak velká prozatím).

Tohle je real deal. Opět nám ujíždí vlak. Zatímco většina lidí se probouzí a uvědomuje si, jak silná je Čína, tak mezitím už se opět velké věci dějou úplně jinde. Zejména právě v Indii a případně i v Africe, kde se ve velkém investuje. Nemám Indii úplně nastudovanou, ale hodně mě to láká. Určitě víc, než aktuálně zkoušet nějakým způsobem riskovat Čínu.

Partner

Taky jej nemám moc nastudovaný, neznám ani žádnou akcii vyloženě, ale zaujal mě článek, který na mě vyskočil s těmito grafy. Je tam 5 top akcii z toho indexu, kdyžtak je sem dopíšu, jak si je vyhledám. Jak ale říkáš, je to rozvojová země stejně jako Afrika a ten pomyslný vlak tam jede rychle. :)

Jo, fakt jede. Do Afriky teče obrovské množství peněz, ale přitom zůstává tak nějak pořád ve stínu, protože tam ta možnost investice retailu úplně není no 😥