S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Známá analytická společnost si stojí za svým. Ještě letos prý uvidíme nové ATH. Prozradili i jasného vítěze

Dominik Petrnoušek
25. 4. 2023
6 min read

Všichni se obávají recese a její případné hloubky. Proti nim ale stojí známý ředitele jedné z největších a nejdůležitějších analytických společností. Tvrdí dokonce, že je přesvědčen o tom, že v dohledné době se podíváme na nové ATH.

Fundstrat je přední globální analytická a poradenská společnost založená v roce 2005 Tomem Leeem. Fundstrat se zaměřuje na makroekonomické analýzy, průmyslová odvětví, energetiku a akcie s předpověďmi doporučení pro investory. Jejich analýzy a názory pomáhají institucionálním i soukromým investorům při investičních rozhodnutích.

Fundstrat má kanceláře ve čtyřech klíčových finančních centrech: New Yorku, Londýně, Singapuru a Houstonu. Společnost zaměstnává více než 100 analytiků, ekonomů a průmyslových expertů. Fundstrat byl jeden z prvních analytických domů, které používaly velmi kvalitní makroekonomické modely a modely odvětví k předpovědi trhů a poskytování investičních doporučení. Jejich analytické perspektivy byly často citovány v předních médiích jako The Wall Street Journal, Bloomberg a CNBC, protože Fundstrat byl znám pro své proaktivní a optimistické stanovisko, zejména ve vztahu k růstu americké ekonomiky, průmyslovému sektoru a technologickým akciím. Tom Lee a jeho tým často doporučovali koupi akcií, které později vedly k výrazným ziskům investorů.

Mezi úspěchy Fundstratu patří včasné doporučení koupit akcie společností Apple, Netflix, Tesla, Facebook a Amazon. Analytici Fundstratu také často doporučovali nákup energetických a finančních akcií, které poskytovaly solidní výnosy investorům. Fundstratí analýzy a názory jsou široce sledovány profesionálními i soukromými investory kvůli jejich schopnosti identifikovat budoucí vítěze na trhu. Ačkoli ne vždy správné, jejich optimistické a proaktivní doporučení pomohly mnoha investorům udělat významné zisky.

A nyní opět přicházejí s extrémně optimictickým názorem. Zatímco všichni varují před příchodem recese a pádem trhu, tak Fundstrat a Tommy Lee očekávají co nevidět nové ATH. Tak kdo má pravdu?

Od maxim roku 2021-2022 jsme poměrně daleko.

Podle Toma Leeho ze společnosti Fundstrat jsou lepší výsledky hospodaření, než se očekávalo, schopny podpořit další růst akciového trhu na nová maxima v tomto roce. Většina společností zatím výsledky neoznámila. Ale ty, které reportovaly, tak překonaly velice pozitivně očekávání. 79 % společností překonalo odhady zisku v průměru o 6 % a 63 % společností překonalo odhady tržeb v průměru o 4 %.

Velký test zisků přijde tento týden, kdy budou reportovat výsledky technologičtí giganti jako Amazon $AMZN+0.1% , Alphabet $GOOG-0.3% a Microsoft $MSFT-0.3%. Lee vkládá velké naděje do technologických akcií, že výsledky hospodaření překonají, vzhledem k jejich silnému růstu od začátku roku, kdy technologický sektor vykázal zatím nejsilnější výkonnost v tomto roce, a to i přes nedávné oslabení v dubnu.

"Myslíme si, že technologie toto nedávné oslabení zvrátí, jakmile projdeme výsledkovou sezónou," řekl Lee. "Domníváme se, že poptávka a marže, které se drží lépe, podpoří rally u technologických akcií...". Technologie by mohly být vítězem výsledkové sezóny."

A dokud se bude dařit překonávat očekávání investorů, Lee si myslí, že akcie letos vystoupají na nová maxima.

"Myslíme si, že výsledková sezóna za 1Q23 nakonec umožní indexu S&P 500 posunout se na nová letošní maxima," řekl Lee.

Co se Fundstratu povedlo?

Fundstrat má na svém kontě několik významných úspěchů a přesných predikcí. Jejich největší úspěch zahrnoval včasné doporučení koupit akcie Applu v roce 2006, kdy se obchodovaly kolem $80. Akcie Applu později dosáhly hodnoty $233 v roce 2010, což představuje zisk 186% během čtyř let. Toto bylo jedno z nejvýznamnějších doporučení Fundstratu.

Fundstrat také včas doporučil koupit akcie společností Tesla, Netflix, Facebook a Amazon, které všechny významně stouply po jejich doporučení. Například akcie Tesly stouply z ceny IPO $17 na více než $800, což představuje zisk neskutečných 4,700% od doporučení Fundstratu v roce 2010. Dalším úspěchem bylo správné varování investorů před finanční krizí 2008, předpověď velké hospodářské recese a doporučení snížit expozici rizikovým aktivům. Fundstrat byl jedním z mála analytických domů, které varovaly před blížící se krizí.

Fundstrat také přesně předpověděl prudký vzrůst cen ropy v roce 2004 a doporučil investovat do energetických akcií. Ceny ropy se následně zvýšily o více než 300% během následujících šesti let. Fundstrat správně předpověděl hospodářské oživení a silný růst USA po finanční krizi 2008. Dále také silný cyklický růst americké ekonomiky v letech 2009-2015.

Samozřejmě se ale také často plete. Každopádně lze říct, že Fundstrat je známou analytickou společností a s dlouhou historií na trhu. Jejich predikcím věří mnoho investorů a velkých jmen na Wall Street. Budete jim v tomto případě věřit i vy?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.