S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Jeremy Siegel'e göre Fed çok önemli bir noktayı gözden kaçırıyor. Hangi noktayı? Ve bu ekonomi için ne anlama gelebilir?

Burhan Yılmaz
24. 4. 2023
5 min read

Fed yüksek enflasyonla amansız bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor ve son zamanlarda bunun her koşulda bir numaralı önceliği olduğunu açıkça ortaya koydu. Ancak Jeremy Siegel'e göre Fed önemli bir şeyi gözden kaçırıyor.

Wharton profesörü Jeremy Siegel, yüksek faiz oranları, daha sıkı kredi koşulları ve ekonomik faaliyetlerde bir gerileme - ABD hisse senetlerinin önümüzdeki altı ay içinde karşılaşabileceği başlıca sorunlar bunlar, diye uyarıyor. Bunun nedeni ise bankacılık sektöründeki çalkantılara rağmen faiz oranlarını yükseltmeye devam eden ABD merkez bankacılığı sisteminin politikası.

Jeremy Siegel kimdir?

Jeremy Siegel Amerikalı bir ekonomist, Pennsylvania Üniversitesi Wharton School'da finans profesörü ve yatırım üzerine çeşitli kitapların yazarıdır. 1946 yılında doğan ve ekonomi doktorasını Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) alan Siegel, genellikle borsanın "gurusu" olarak anılır ve uzun vadeli yatırım konusundaki teorileriyle tanınır.

Siegel, ilk olarak 1994 yılında yayınlanan ve borsa yatırımları konusunda en önemli kitaplardan biri olan "Stocks for the Long Run" kitabının yazarıdır. Bu kitapta Siegel, hisse senetlerinin en iyi uzun vadeli yatırım olduğunu, enflasyondan daha iyi performans gösterdiğini ve tahvil veya emtia gibi diğer yatırım araçlarından daha yüksek getiri sunduğunu savunmaktadır.

Profesör Siegel aynı zamanda medyada ekonomik ve finansal konularda sık sık yorumculuk yapmaktadır. Piyasadaki gelişmeler ve yatırımlarla ilgili analiz ve görüşleri yatırımcılar ve ekonomi analistleri tarafından büyük saygı görmekte ve takip edilmektedir.

Siegel'i endişelendiren nedir?

Profesör Siegel'e göre Fed, daha sıkı kredi standartlarını ve azalan borçlanmayı göz ardı etmekte başarısız oldu. Bankacılık sistemi ve kredilerdeki düşüş ekonomik faaliyetlerde bir gerilemeye işaret ediyor. Sıkılaşan kredi koşullarının etkisine bir örnek, Amerikalı tüketiciler tarafından halihazırda hissedilen Silicon Valley Bank'ın başarısızlığıdır.

Gerçekten de bankacılık sisteminin başına gelenler ve kredilerin uçurumdan düştüğüne dair verilerde gördüklerim, ekonomik faaliyetlerde çok daha büyük bir düşüşe işaret ediyor.

Sonuç olarak, daha yüksek borçlanma maliyetleri, krediye daha az erişim ve işsizlikte olası bir artış nedeniyle ekonomi için zor zamanlar olabilir. Siegel ABD hisse senetleri ve ekonomisi konusunda karamsar çünkü Fed bankacılık sektöründeki çalkantılara rağmen faiz oranlarını artırmayı planlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9TDjMlzoFjw

Fed'in zaten çok fazla şey yaptığına inanıyorum. Yörüngeleri çok yüksek.

Profesör Siegel, Fed'in faizleri çok yüksek oranda artırdığına inanıyor. Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırması, ABD hisse senetleri için acı anlamına gelebilir ve ABD'de resesyon olasılığını artırabilir. Fed son 12 ayda baz faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelerden %4,75'e yükseltti.

Yatırımcılar Fed'in Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapmasını ve Temmuz ayında faiz indirimlerine başlamasını bekliyor. Ancak Profesör Siegel farklı bir görüşe sahip. Politika yapıcılar enflasyon ve ekonomik faaliyetlerde yavaşlama gördüklerinde Fed'in bu yıl faizleri vadeli işlemlerin işaret ettiğinden daha düşük bir oranda indirmesi gerektiğini düşünüyor.

Önümüzdeki üç ila altı ay boyunca zor olsa da, çok taktiksel ve çok kısa vadeli olmadığınız sürece, ben satıcı değilim.

Siegel'e göre önümüzdeki altı ay ABD ekonomisi için zorlu geçecek. Yatırımcılar olası sorunlara karşı hazırlıklı olmalı ve piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmelidir. ABD ekonomisi ve hisse senetleri için zor zamanlar, ABD hala dünyanın en büyük ekonomisi olduğu için küresel piyasalar için de zorluklar anlamına gelebilir.

Bazı analistler daha fazla faiz artışının enflasyonun yükselmesine ve ekonomik büyümenin yavaşlamasına yol açabileceğine inanıyor. Yükselen faiz oranları işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetini artırabilir, bu da tüketimin azalmasına ve dolayısıyla ekonomik faaliyetlerde düşüşe yol açabilir. Bu yavaşlama şirket karlarını olumsuz etkileyebilir ve bu da hisse senedi fiyatlarında düşüşe neden olabilir.

Sonuç

Profesör Siegel'in öngörüleri bazı yatırımcılara ve ekonomi analistlerine önemli bir sinyal gönderebilir. İhtiyatlı olmak ve gelişmeleri izlemek önemlidir. Yatırımcılar, ABD hisse senetlerinin önümüzdeki aylarda zorluklarla karşılaşması ve ekonominin yavaşlaması ihtimaline karşı hazırlıklı olmalıdır.

Aksi takdirde Jeremy Siegel bunları kısa vadeli sorunlar olarak görmektedir. Röportajda, hisse senetlerinin uzun vadeli performansı konusunda hala yükselişte olduğunu itiraf etti. Dolayısıyla Siegel'in senaryosu gerçekleşirse, yatırımcılar için daha ilginç fırsatlar görebiliriz.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.