S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Rynek nieruchomości komercyjnych słabnie, a 2 największych graczy już odczuwa jego skutki

Witek Dubicki
25. 4. 2023
4 min read

Amerykański rynek nieruchomości komercyjnych stoi na krawędzi załamania. Rosnące stopy procentowe, paraliżujący kryzys kredytowy i gwałtowny spadek popytu powodują spadek cen nieruchomości i zagrażają stabilności sektora. Jeśli trend nie zostanie odwrócony, kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych może spowodować szersze wstrząsy gospodarcze, co potwierdziło już dwóch największych graczy.

Amerykański rynek nieruchomości komercyjnych boryka się z poważnymi problemami. Rosnące stopy procentowe, zaostrzone warunki udzielania kredytów oraz malejący popyt na powierzchnie komercyjne wywierają silną presję na ten rynek.

Po pierwsze, Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, aby walczyć z inflacją. Oznacza to, że właściciele nieruchomości komercyjnych muszą refinansować swoje kredyty hipoteczne po znacznie wyższych kosztach. Według firmy Trepp, wartość komercyjnych kredytów hipotecznych pozostających do spłaty w Stanach Zjednoczonych wynosi około 1,5 biliona dolarów. Przy średniej podwyżce stóp procentowych o 3 punkty procentowe oznaczałoby to dodatkowe 45 mld dolarów rocznie z tytułu samych odsetek.

Po drugie, banki zaostrzają warunki udzielania nowych kredytów na nieruchomości komercyjne. W marcu nastąpił znaczny szok kredytowy i mniejsze banki, które finansują zdecydowaną większość kredytów na nieruchomości komercyjne, ograniczyły akcję kredytową.

Po trzecie, spada popyt na powierzchnie komercyjne, zwłaszcza biurowe. Utrzymuje się post-pandemiczny trend telepracy, ograniczający potrzebę ekspansji firm na powierzchnie komercyjne. Według CoStar Group, sprzedaż nieruchomości komercyjnych w USA w pierwszym kwartale spadła o 17% w stosunku do ostatnich pięciu lat.

Ten połączony wzrost kosztów, ograniczenia kredytowe i spadek popytu pozostawia sektor nieruchomości komercyjnych w trudnej sytuacji. Analitycy ostrzegają, że ceny nieruchomości komercyjnych mogą spaść o 20-40% w stosunku do ich szczytowego poziomu, a niektóre nieruchomości mogą mieć poważne problemy finansowe. Jeśli tak się stanie, może to wywołać szersze problemy gospodarcze, ponieważ rynek nieruchomości komercyjnych jest ściśle powiązany z systemem finansowym.

Rynek nieruchomości komercyjnych wykazuje słabość, o czym świadczy presja, z jaką borykają się dwaj najwięksi gracze na rynku z powodu rosnących stóp i zaostrzonych warunków finansowania 👇

BX
$123.64 $0.53 +0.43%

Blackstone $BX+0.4%, największy na świecie właściciel nieruchomości komercyjnych, odnotował znaczny spadek zysków podzielnych w związku ze spadkiem popytu na nieruchomości komercyjne. Według najnowszych wyników finansowych zarządzającego aktywami, zysk netto ze sprzedaży aktywów spadł do 4,4 mld USD za kwartał, co oznacza spadek o 54% z 9,5 mld USD w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

BN
$44.78 $0.58 +1.31%

Tymczasem inny gigant nieruchomościowy Brookfield $BN+1.3% nie wywiązał się ze 161 mln dolarów+1.3% długu w nieruchomościach komercyjnych związanych z budynkami biurowymi - podaje Bloomberg. Kilka miesięcy wcześniej Brookfield nie wywiązał się ze spłaty 784 mln dolarów długu na rynku nieruchomości komercyjnych, którego źródłem są dwa duże wieżowce biurowe w Los Angeles.

Kłopoty dwóch największych firm z branży nieruchomości ilustrują rynek znajdujący się pod presją rosnących stóp procentowych i niedawnego kryzysu kredytowego spowodowanego zaostrzeniem warunków udzielania pożyczek w miarę wycofywania się banków po marcowym zamieszaniu.

W międzyczasie właściciele nieruchomości komercyjnych refinansują zapadające kredyty hipoteczne o znacznie wyższym oprocentowaniu niż w momencie ich zaciągania kilka lat temu. Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się do pogorszenia sytuacji było zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez małe i średnie banki regionalne, które finansują około 80% całego zadłużenia na rynku nieruchomości komercyjnych. W sumie około 1,5 biliona dolarów komercyjnego zadłużenia hipotecznego staje się wymagalne i będzie musiało być refinansowane w nadchodzących latach.

Podczas gdy popyt na powierzchnie biurowe jest w stagnacji ze względu na utrzymujące się trendy typu "work-from-home", inne obszary rynku również wykazują oznaki napięcia. Na przykład, według danych CoStar Group, sprzedaż budynków mieszkalnych odnotowała największy spadek od 2009 roku. Niektórzy eksperci ostrzegają przed zbliżającym się krachem na rynku nieruchomości komercyjnych, który może być odzwierciedleniem kryzysu z 2008 roku. Ceny nieruchomości komercyjnych mogą ostatecznie spaść o 40% w stosunku do ich szczytowego poziomu, jak stwierdził na początku tego miesiąca Morgan Stanley.

Proszę pamiętać, że nie jest to porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.