S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Energia słoneczna rządzi światem. A te dwie akcje mogą rządzić tym sektorem. Czyż nie?

Jaczek Vodiczka
26. 4. 2023
6 min read

Sektor solarny i jego przedstawiciele są, co zrozumiałe, pod baczną obserwacją inwestorów, którzy wyczuwają okazję. Ale jak znaleźć właściwego gracza? To trudne, ale możemy przynajmniej wspólnie przyjrzeć się dwóm popularnym wyborom dla inwestorów w tym sektorze.

Technologie solarne zaczynają zabierać coraz więcej kęsów z energetycznego tortu.

Zanim przedstawimy same spółki, warto skupić się na zrozumieniu samego sektora. Czy jest już za późno, aby wskoczyć na pokład?

Sektor energii słonecznej

Sektor energii słonecznej stoi w obliczu kilku istotnych wyzwań. Pierwszym z nich jest zależność od rządowych zachęt i dotacji, takich jak ulgi podatkowe, w celu utrzymania konkurencyjności. Kiedy te zachęty się skończą, rozwój branży solarnej może gwałtownie zwolnić. Inną pułapką jest to, że panele słoneczne mają wysokie koszty początkowe, więc ich odzyskanie może zająć wiele lat. Koszt magazynowania energii również w dalszym ciągu ogranicza rozwój energii słonecznej.

Niemniej jednak, sektor energii słonecznej ma znaczną atrakcyjność i potencjał. Popyt na energię słoneczną stale rośnie, wspierany przez polityczne zaangażowanie w przejście na energię odnawialną. Postęp technologiczny w dziedzinie paneli, magazynowania i innych obszarów pomaga obniżyć koszty i zwiększyć wydajność. Energia słoneczna jest również powszechna, odnawialna i nie zanieczyszcza środowiska w porównaniu z paliwami kopalnymi.

Rozwój energii słonecznej stwarza również znaczące możliwości ekonomiczne, w tym nowe miejsca pracy w produkcji, rozwoju projektów i innych usługach. Zapobiegając wykorzystaniu paliw kopalnych, energia słoneczna zwiększa również bezpieczeństwo i odporność energetyczną. Wraz z innymi zasobami odnawialnymi, energia słoneczna może pomóc w przejściu do bardziej zrównoważonego systemu operacyjnego i energetycznego.

Oczekuje się, że do 2030 roku sektor ten wzrośnie z obecnych 100 miliardów dolarów do prawie 440 miliardów dolarów. CAGR wynosi więc 20%. Europa jest obecnie największym regionem i użytkownikiem energii słonecznej i jej technologii, ale Azja szybko rośnie i jest nastawiona na ogromną ekspansję.

SolarEdge Technologies $SEDG-10.6%

SolarEdge Technologies produkuje optymalizatory mocy i inwertery, które służą do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Jej komponenty poprawiły sposób, w jaki panele słoneczne przekształcają prąd stały wytwarzany przez słońce w prąd zmienny wykorzystywany w sieci elektrycznej. System wykorzystujący optymalizatory mocy SolarEdge będzie kosztował mniej niż system wykorzystujący mikroinwerter wykonany np. przez Enphase Energy, przy minimalnej utracie wydajności.

SEDG
$47.21 -$5.62 -10.64%

Capital Structure

Market Cap
2.71B
Enterpr. Val.
3.22B
Revenue
2.24B
Shares Out.
57.30M
Debt/Capital
0.22
FCF Yield
-21.23%

Valuation / Dividends

P/E
-10.26
EPS
-4.60
P/S
1.21
P/B
1.20
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-9.01%
ROE
-10.82%
ROA
-6.27%
Gross
17.11%
Operating
-11.93%
Net Profit
-11.68%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Koncentracja SolarEdge na produkcji tanich optymalizatorów mocy pozwoliła jej zdobyć udział w rynku od konkurentów, ponieważ deweloperzy energii słonecznej skupiają się na kosztach. Firma zainwestowała również pieniądze w pozyskanie i rozwój nowych produktów w zakresie przechowywania i zarządzania energią, a także inteligentnych modułów, które pomogą jej zwiększyć średni przychód na instalację.

Silny bilans SolarEdge daje mu również elastyczność w ekspansji na inne segmenty rynku inteligentnej energii. Firma dokonała inwestycji i przejęć w zakresie magazynowania, ładowania pojazdów elektrycznych (EV), baterii, systemów zasilania bezprzerwowego (UPS), napędów EV i rozwiązań w zakresie usług sieciowych. Te inicjatywy mogą przyspieszyć jej wzrost w najbliższych latach i ustawić SolarEdge na sukces, ponieważ stara się wykorzystać szybko rozwijający się sektor czystej energii.

Ten gracz jest niewątpliwie niezwykle silny. Po prostu sposób, w jaki inwestorzy mu ufają, jest absolutnie niesamowity. Wskaźnik P/E wynosi prawie 200! Więc osobiście zdecydowanie obserwowałbym spółkę, ale przed inwestycją poczekałbym na bardziej rozsądną wycenę. I to jest właśnie istotne.

Jestem ciekaw Twojej opinii - czy zainwestowałbyś w tak silnego gracza mimo absolutnie szalonych liczb, bo w niego wierzysz?

Altus Power $AMPS-7.4%

Jednym z potencjalnych ryzyk, które należy rozważyć, jest środowisko regulacyjne. Branża energii odnawialnej jest w dużej mierze zależna od polityki i regulacji rządowych, a wszelkie zmiany tej polityki mogą mieć znaczący wpływ na działalność i rentowność spółki. Ponadto, spółka działa w bardzo konkurencyjnej branży, a zmiany w środowisku konkurencyjnym mogą wpłynąć na jej zdolność do dalszego rozwoju i utrzymania udziału w rynku.

Altus Power jest spółką zajmującą się energią odnawialną, która specjalizuje się w rozwoju, budowie i obsłudze projektów związanych z energią słoneczną. Spółka posiada zdywersyfikowany portfel projektów zlokalizowanych w całych Stanach Zjednoczonych i może poszczycić się dostarczaniem swoim klientom wysokiej jakości i opłacalnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej.

AMPS
$3.78 -$0.30 -7.35%

Capital Structure

Market Cap
604.33M
Enterpr. Val.
1.94B
Revenue
166.44M
Shares Out.
159.88M
Debt/Capital
0.74
FCF Yield
-10.55%

Valuation / Dividends

P/E
-75.60
EPS
-0.05
P/S
3.63
P/B
1.31
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
1.30%
ROE
-1.62%
ROA
-0.33%
Gross
60.18%
Operating
12.15%
Net Profit
-4.42%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Głównym celem AMPS jest stworzenie ekosystemu czystej energii i wspieranie przejścia na czystą energię dla swoich amerykańskich klientów, ułatwiając jednocześnie przyjęcie korporacyjnych celów ESG. Firma jest wynalazcą, właścicielem i operatorem wielkoskalowych systemów fotowoltaicznych na dachach, montowanych na ziemi i w wiatach samochodowych oraz systemów magazynowania energii wraz z urządzeniami do ładowania pojazdów elektrycznych, które obsługują klientów komercyjnych i przemysłowych, a także klientów z sektora publicznego i społeczności. Zasadniczo wszystko, co robią, to sprzedają energię wytworzoną z tych systemów i wysyłają ją bezpośrednio do ludzi mieszkających w budynkach, które są objęte umową z obiema stronami.

Altus nie jest tak dobrze znany ani nie jest dużym graczem, ale analitycy uważają, że ze względu na swoje unikalne technologie i rosnący popyt na energię elektryczną (a zwłaszcza tę ze źródeł odnawialnych), będzie się rozwijał, co znów przyniesie korzyści Altusowi.

Kto jest Twoim faworytem w sektorze energii słonecznej?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.