S&P 500 ^GSPC 5,308.67 +0.01%
Tesla TSLA $181.29 +3.63%
Meta META $462.74 -1.30%
Microsoft MSFT $429.92 +1.08%
Amazon AMZN $181.70 -1.00%
Apple AAPL $192.20 +0.60%
Nvidia NVDA $948.26 +0.05%
Alphabet GOOG $178.44 -0.01%

Güneş enerjisi dünyaya hükmediyor. Ve bu iki hisse senedi sektörü yönetebilir. Öyle değil mi?

Çetin Tilki
26. 4. 2023
6 min read

Güneş enerjisi sektörü ve temsilcileri, bir fırsat olduğunu düşünen yatırımcılar tarafından anlaşılır bir şekilde yakından inceleniyor. Peki ama doğru oyuncu nasıl bulunur? Bu zor, ancak en azından sektördeki yatırımcılar için iki popüler seçeneğe birlikte bakabiliriz.

Güneş enerjisi teknolojileri enerji pastasından giderek daha fazla pay almaya başlıyor.

Şirketlerin kendilerini tanıtmadan önce, sektörün kendisini anlamaya odaklanmak önemlidir. Çeteye katılmak için çok mu geç?

Güneş enerjisi sektörü

Güneş enerjisi sektörü birkaç önemli zorlukla karşı karşıyadır. Bunlardan ilki, rekabetçi kalabilmek için devlet teşviklerine ve vergi kredileri gibi sübvansiyonlara bağımlı olunmasıdır. Bu teşvikler sona erdiğinde, güneş enerjisi endüstrisinin büyümesi keskin bir şekilde yavaşlayabilir. Bir diğer tuzak ise güneş panellerinin yüksek ön maliyetlere sahip olması ve bu maliyetlerin geri kazanılmasının uzun yıllar alabilmesidir. Enerji depolama maliyeti de güneş enerjisinin yaygınlaşmasını sınırlamaya devam etmektedir.

Bununla birlikte, güneş enerjisi sektörü önemli bir cazibeye ve potansiyele sahiptir. Güneş enerjisine olan talep, yenilenebilir enerjiye geçiş konusundaki siyasi kararlılıkla desteklenerek istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Paneller, depolama ve diğer alanlardaki teknolojik gelişmeler maliyetlerin düşürülmesine ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Güneş enerjisi aynı zamanda yaygın, yenilenebilir ve fosil yakıtlara kıyasla çevreyi kirletmeyen bir enerji türüdür.

Güneş enerjisinin geliştirilmesi aynı zamanda imalat, proje geliştirme ve diğer hizmetlerdeki yeni işler de dahil olmak üzere önemli ekonomik fırsatlar yaratmaktadır. Fosil yakıtların kullanımını ortadan kaldıran güneş enerjisi, enerji güvenliğini ve dayanıklılığını da artırmaktadır. Diğer yenilenebilir kaynaklarla birlikte güneş enerjisi, daha sürdürülebilir bir işletim ve enerji sistemine geçişe yardımcı olabilir.

Sektörün 2030 yılına kadar mevcut 100 milyar dolardan yaklaşık 440 milyar dolara çıkması beklenmektedir. Dolayısıyla YBBO %20'dir. Avrupa şu anda güneş enerjisi ve teknolojilerinin en büyük bölgesi ve kullanıcısıdır, ancak Asya hızla büyümektedir ve büyük bir genişleme için hazırdır.

SolarEdge Teknolojileri $SEDG-1.8%

SolarEdge Technologies, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanılan güç optimizatörleri ve invertörler üretmektedir. Bileşenleri, güneş panellerinin güneş tarafından üretilen doğru akımı elektrik şebekesinde kullanılan alternatif akıma dönüştürme şeklini geliştirmiştir. SolarEdge'in güç optimize edicilerini kullanan bir sistem, örneğin Enphase Energy tarafından üretilen bir mikro evirici kullanan bir sistemden daha ucuza mal olacak ve minimum verimlilik kaybı olacaktır.

SEDG
$47.81 -$0.90 -1.85%

Capital Structure

Market Cap
2.79B
Enterpr. Val.
3.28B
Revenue
2.24B
Shares Out.
57.30M
Debt/Capital
0.22
FCF Yield
-20.76%

Valuation / Dividends

P/E
-10.59
EPS
-4.60
P/S
1.24
P/B
1.23
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-9.01%
ROE
-10.82%
ROA
-6.27%
Gross
17.11%
Operating
-11.93%
Net Profit
-11.68%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

SolarEdge'in düşük maliyetli güç optimizatörleri üretmeye odaklanması, güneş enerjisi geliştiricileri maliyete odaklandıkça rakiplerinden pazar payı kazanmasını sağladı. Şirket ayrıca enerji depolama ve yönetiminde yeni ürünlerin yanı sıra kurulum başına ortalama geliri artırmasına yardımcı olacak akıllı modüller edinmek ve geliştirmek için para yatırdı.

SolarEdge'in güçlü bilançosu, akıllı enerji pazarının diğer segmentlerine genişleme esnekliği de sağlıyor. Şirket depolama, elektrikli araç (EV) şarjı, bataryalar, kesintisiz güç sistemleri (UPS), EV sürücüleri ve şebeke hizmetleri çözümleri alanlarında yatırımlar ve satın almalar yapmıştır. Bu girişimler önümüzdeki yıllarda büyümesini hızlandırabilir ve SolarEdge'i hızla büyüyen temiz enerji sektöründen yararlanmaya çalışırken başarıya hazırlayabilir.

Bu oyuncu şüphesiz son derece güçlü. Sadece yatırımcıların ona güvenme şekli kesinlikle inanılmaz. F/K neredeyse 200! Şahsen ben kesinlikle şirketi izlerdim, ancak yatırım yapmadan önce daha makul bir değerleme beklerdim. Ve bu çok önemli.

Sizin fikrinizi merak ediyorum - kesinlikle çılgın rakamlara rağmen böylesine güçlü bir oyuncuya inandığınız için yatırım yapar mıydınız?

Altus Power $AMPS+1.0%

Dikkate alınması gereken potansiyel risklerden biri de düzenleyici ortamdır. Yenilenebilir enerji sektörü büyük ölçüde hükümet politikalarına ve düzenlemelerine bağlıdır ve bu politikalarda yapılacak herhangi bir değişiklik şirketin faaliyetleri ve kârlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Buna ek olarak, Şirket son derece rekabetçi bir sektörde faaliyet göstermektedir ve büyümeye devam etme ve pazar payını koruma kabiliyeti rekabet ortamındaki değişikliklerden etkilenebilir.

Altus Power, güneş enerjisi projelerinin geliştirilmesi, inşası ve işletilmesi konusunda uzmanlaşmış bir yenilenebilir enerji şirketidir. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri genelinde çeşitlendirilmiş bir proje portföyüne sahiptir ve müşterilerine yüksek kaliteli ve uygun maliyetli güneş enerjisi çözümleri sunma konusunda bir geçmişe sahiptir.

AMPS
$3.89 $0.04 +1.04%

Capital Structure

Market Cap
615.52M
Enterpr. Val.
1.94B
Revenue
166.44M
Shares Out.
159.88M
Debt/Capital
0.74
FCF Yield
-10.42%

Valuation / Dividends

P/E
-77.00
EPS
-0.05
P/S
3.67
P/B
1.33
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
1.30%
ROE
-1.62%
ROA
-0.33%
Gross
60.18%
Operating
12.15%
Net Profit
-4.42%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

AMPS'nin birincil hedefi, temiz bir enerji ekosistemi oluşturmak ve kurumsal ESG hedeflerinin benimsenmesini kolaylaştırırken ABD'deki müşterileri için temiz enerjiye geçişi desteklemektir. Şirket , ticari ve endüstriyel müşterilerin yanı sıra kamu sektörü ve topluluk müşterilerine hizmet veren elektrikli araç şarj tesislerinin yanı sıra büyük ölçekli çatı, yere monte ve karavan fotovoltaik ve enerji depolama sistemlerinin mucidi, sahibi ve işletmecisidir . Temel olarak yaptıkları tek şey, bu sistemlerden üretilen enerjiyi satmak ve her iki tarafla da sözleşme altında olan binalarda yaşayan insanlara doğrudan göndermektir.

Altus çok iyi bilinen ya da büyük bir oyuncu değil, ancak analistler benzersiz teknolojileri ve artan elektrik talebi (ve özellikle yenilenebilir kaynaklardan elde edilen) nedeniyle büyüyeceğine ve bunun da yine Altus'a fayda sağlayacağına inanıyor.

Güneş enerjisi sektöründe sizin favoriniz kim?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.