S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

LITHIUM AMERICAS, TĚŽBA S POTENCIÁLEM

Matyáš Stedry
26. 4. 2023
3 min read

Elon Musk se při nedávném hovoru k výsledkům společnosti Tesla dotkl mnoha témat, jedním z nich byl nedostatek možností rafinace lithia. Vzhledem k tomu, že lithium je nezbytnou součástí baterií pro elektromobily, existuje v odvětví elektromobilů neuspokojená potřeba rafinovaného lithia.

Lithium Americas (LAC)

Společnost Lithium Americas  se zabývá těžbou a rafinací lithia a má před sebou velký růstový potenciál. Společnost LAC je sice stále ještě v předvýrobní fázi, ale plně vlastní důl Thacker Pass, který se nachází v severní Nevadě a je jejím vrcholným aktivem vzhledem k tomu, že se může pochlubit největšími zásobami lithia v USA. Díky tomu je důl cenným zdrojem pro rozvíjející se průmysl elektrických vozidel, který potřebuje prvotřídní li-ionové baterie. Kromě toho společnost LAC vlastní také kompletní vlastnické a joint venture smlouvy na doly na vysoce čisté lithium v Argentině.

Ačkoli je Thacker Pass zajímavým projektem, výroba je ještě daleko a je plánována na rok 2026. Společnost oznámila zahájení stavebních prací na začátku března.

Na nedávném hovoru k výsledkům za 4. čtvrtletí však společnost oznámila, že výstavba v argentinském dole Cauchari-Olaroz je „v podstatě dokončena“ a zahájení výroby se očekává před uzavřením první poloviny roku 2023. Společnost uvedla, že k dosažení produkce a kladného cash flow potřebuje dodatečné kapitálové náklady ve výši méně než 50 milionů USD. Společnost LAC předpokládá, že plné produkce 40 000 t/rok (tun ročně) uhličitanu lithného dosáhne v prvním čtvrtletí příštího roku.

Při hodnocení vyhlídek společnosti je to právě dlouhodobý potenciál dolu Thacker Pass, který je jádrem Blanchardové pozitivní teze.

„Vzhledem k portfoliu aktiv a strategické geografické expozici vůči Argentině a USA ponecháváme společnosti LAC rating Buy,“ uvedla analytička Deutsche Bank, „pozitivně hodnotíme schopnost managementu rozvíjet důl Thacker Pass, ačkoli si uvědomujeme, že toto aktivum je neodmyslitelně spojeno s výzvami, protože se jedná o ložisko na bázi jílu“. Přesto je Thacker Pass hydroxidovým projektem o kapacitě ~80 kt/rok v USA, který by měl být pro domácí trh s lithiem v USA velmi cenný.“

Toto hodnocení Buy je podpořeno cílovou cenou 26 USD, a pokud bude splněna, bude představovat roční zhodnocení akcií o 36 %..

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.