S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Troy Gayeski: Medvědí trh je za dveřmi. Seberte zisky, dokud to je možné.

Martin Bartkovský
28. 4. 2023
4 min read

Na trzích je vidět spoustu různých názorů ohledně aktuální ekonomické situace. Názor tohoto stratéga mě ale poměrně dost zaujal. Bylo to hlavně tím, jak je tento názor "radikální". Pojďme se tedy spolu na něj podívat.

Index S&P 500 v roce 2023 dosud zaznamenal nárůst o 8 %. Letošní růst indexu S&P 500 je podporován nadějemi investorů, že Federální rezervní systém ukončí zvyšování úrokových sazeb, což by vedlo k uvolnění měnové politiky. Tento optimistický výhled na trh je však mnohými odborníky považován za přehnaný, protože se domnívají, že fundamentální faktory za růstem akcií nejsou dostatečně silné.

Hlavní tržní stratég společnosti FS Investments, Troy Gayeski, varuje, že by trh mohl klesnout o 22 %.

Toto je jedinečná příležitost, jak využít toto oživení medvědího trhu k předčasnému snížení rizika potenciálně velmi bolestivých ztrát v příštích šesti, devíti, 12 měsících. Není důvod čekat. Není to tak, že byste na stole nechali 10 % nahoru.

Gayeski totiž očekává propad akciových trhů o dalších minimálně 20 %. Podle Gayeskiho by investoři neměli čekat na další zisky a měli by začít prodávat své akcie hned. Co ho ale k takto radikálnímu názoru vede?

Za prvé, nejsilnější rally byly vždy na medvědích trzích. Obvykle jsou tyto rally řízeny technickými faktory. A pak je tu příběh, který se dal dohromady, aby to ospravedlnil: ten novější byl, že inflace se zpomalí natolik, že Fed už nebude muset zvednout sazby, a pak budeme mít recesi a to nějak způsobí, že Fed sazby rychle sníží. Ale recese nejsou špatné pro příjmy nebo výdělky? Opravdu to dává velmi malý smysl.

To, co se nyní na trzích děje, nedává podle Gayeskiho vůbec smysl. Investoři totiž podle něj tak nějak nepočítají s tím, že případná recese bude mít vliv i na firemní zisky. To znamená, že investoři nedostatečně zohledňují scénář recese ve svých očekáváních.

Troy Gayeski zdůrazňuje, že nejsilnější rally bývají obvykle na medvědích trzích a jsou řízeny technickými faktory, spíše než fundamentálními. To znamená, že růst trhu může být pouze krátkodobý a neudržitelný. Investoři by měli být opatrní a připravit se na možný pokles akciových trhů.

Tyto argumenty vedou Gayesiho k tomu, že by se index S&P500 mohl propadnout až k hranici 3200 bodů, což nám dává aktuální propad o více jak 20 %. Podle Gayeskiho je nyní aktuálně lepší akcie prodat, a vzít z trhu zisky, nebo případně tímto eliminovat ztráty. Nestojí za to riskovat pro pár % zisků 20 % ztrátu. To je názor Troye Gayersiho.

Podobný názor, i když ne tak radikální zastává i investiční stratég společnosti Morgan Stanley Mike Wilson. Ten už od konce roku 2022 zastává názor, že odhady zisků v tomto roce jsou přemrštěné, a že v nich není započítaná aktuální ekonomická situace. Podle Wilsona akciové trhy klesnou do konce tohoto roku o 20 %.

Jak to vidím já?

Aktuálně to podle mě vypadá více pozitivněji než v minulém roce. Máme stále silný trh práce, FED prozatím nezvýšil cílovou úrokovou sazbu, což by mohlo nasvědčovat plánované ukončení zvyšování úrokových sazeb. Co se týče recese, tak podle mě se stále oddaluje. Spousta investorů ji očekává až začátkem příštího roku. Já jsem trochu víc pesimistický a troufám si říct, že by mohla začít už někde ve čtvrtém kvartále tohoto roku. neočekával bych ale hlubokou recesi, spíše pouze mírnou recesi, možná až technickou recesi. Scénář Troye Gayeskiho mi tedy přijde jako poměrně dost pesimistický, až spíš přehnaný. Propady na akciových trzích určitě budou, i když spadneme pouze do mírné recese, ale nebudou to tak velké propad jak předpovídá Gayeski.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.