S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Prognózy pro akciový trh na zbytek roku 2023 v podání Mika Wilsona, Jeremyho Granthama, Jeremyho Siegela

Pavel Botek
27. 4. 2023
4 min read

Americké akcie letos zaznamenaly působivé zisky navzdory bankovnímu chaosu a rostoucímu ekonomickému pesimismu, což překvapilo prognostiky, kteří na začátku roku zastávali medvědí postoje. Pojďme se podívat na to, jak se jejich názor s postupem roku změnil.

Nyní, v průběhu druhého čtvrtletí, odborníci znovu posuzují situaci a aktualizují své předpovědi, aby zohlednili řadu vznikajících rizik – od zádrhů úvěrů a rizik komerčních nemovitostí po přetrvávající nervozitu ve finančním sektoru a hrozbu recese.

Lisa Shalett z Morgan Stanley, Troy Gayeski z FS Investments a Marko Kolanovič z JPMorgan patří mezi ty, kteří varovali, že americké akcie nyní vstupují do nebezpečné zóny, zatímco Ed Yardeni se domnívá, že v ekonomice převládá příliš velký pesimismus.

Zde je výběr nejnovějších předpovědí akciového trhu od významných investorů, analytiků a dalších odborníků:

Jeremy Grantham, zkušený investor

Index S&P 500 se pravděpodobně propadne o 27 až 52 % ze své současné úrovně 4 130 bodů, uvedl Grantham v nedávném rozhovoru.

"To nejlepší, na co můžeme doufat, je, že tento trh dosáhne dna kolem 3 000," řekl. "To nejhorší, čeho bychom se měli obávat, je více než 2 000."

Grantham věděl, že to může znít extrémně, a poznamenal, že benchmarkový index se v roce 2009 dotkl 666 bodů, což znamená, že pokud tentokrát dosáhne dna na 2 000 bodech, za posledních 14 let se víc jak ztrojnásobil.

Troy Gayeski, hlavní tržní stratég FS Investments

Akciový trh směřuje k prudkému poklesu, který by mohl v nadcházejících čtvrtletích zaznamenat pokles indexu S&P 500 o 22 %, a investoři by měli okamžitě začít prodávat své podíly, podle hlavního tržního stratéga FS Investments.

Marko Kolanovič, hlavní tržní stratég JPMorgan

Akciový trh podceňuje riziko ekonomického propadu v letošním roce a dokonce i mírná recese by způsobila pokles akcií o 15 % nebo více ze současných úrovní, podle JPMorgan.

"Na druhou stranu, i mírná recese by si vyžádala opětovné otestování předchozích minim a vyústila by v 15%+ pokles," napsali stratégové vedení Kolanovičem.

Jeremy Siegel, profesor Whartonu

Bankovní turbulence ohrožují širší ekonomiku a akcie jsou v nadcházejících týdnech připraveny k poklesu, varoval Siegel ve svém komentáři WisdomTree tento týden. Autor knihy "Akcie pro dlouhodobý horizont" varoval, že se trh může blížit vrcholu, pokud investoři budou následovat slavné investiční rčení "prodat v květnu a jít pryč".

Siegel varoval, že trh se může propadnout o 10-15 %, než se stabilizuje.

Podle Siegela je hlavním důvodem pro pokles trhu to, že vysoké sazby a turbulenty na trhu s komerčními nemovitostmi mohou výrazně zpomalit ekonomiku - i když stále neočekává recesi.

Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group

Index S&P 500 by mohl podle Paula klesnout o 17 až 27 %, přičemž nejnižší bod by mohl být kolem 3500 bodů. Nicméně varoval, že pro investory, kteří si "koupí dip", může být ještě příliš brzy.

Ed Yardeni, předseda Yardeni Research

Yardeni zůstává býčím investorem navzdory chaosu na trhu s komerčními nemovitostmi a dalším problémům, ačkoli připustil, že trh může dočasně klesnout. Yardeni se domnívá, že hospodářská aktivita zůstane solidní a že růstová čísla nakonec podpoří akcie.

Yardeni předpovídá, že index S&P 500 dosáhne do konce roku 4300 bodů. To by znamenalo 9% nárůst ze současných úrovní.

  • Ke kterému názoru nebo scénáři se přikláníte nejvíce vy?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.