S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Tanınmış bir analist şirketi pozisyonunun arkasında duruyor. Bu yıl içinde yeni bir ATH göreceğimizi söylüyorlar.

Halil Toprak
27. 4. 2023
6 min read

Herkes resesyon ve olası derinliği konusunda endişeli. Ancak onların karşısında en büyük ve en önemli analitik şirketlerinden birinin tanınmış bir yöneticisi duruyor. Hatta yakın gelecekte yeni bir ATH ile karşı karşıya kalacağımıza inandığını söylüyor.

Fundstrat, 2005 yılında Tom Lee tarafından kurulan lider bir küresel analiz ve danışmanlık firmasıdır. Fundstrat makroekonomik analizler, endüstriler, enerji ve hisse senetlerine odaklanmakta ve yatırımcılar için tahmin önerilerinde bulunmaktadır. Analizleri ve görüşleri kurumsal ve özel yatırımcılara yatırım kararlarında yardımcı olmaktadır.

Fundstrat'ın dört önemli finans merkezinde ofisleri bulunmaktadır: New York, Londra, Singapur ve Houston. Şirket 100'den fazla analist, ekonomist ve sektör uzmanını istihdam etmektedir. Fundstrat, piyasaları tahmin etmek ve yatırım tavsiyelerinde bulunmak için yüksek kaliteli makroekonomik ve endüstri modelleri kullananilk analist evlerinden biriydi. Analitik bakış açıları Wall Street Journal, Bloomberg ve CNBC gibi önde gelen medya kuruluşlarında sık sık alıntılanan Fundstrat, özellikle ABD ekonomisinin, sanayi sektörünün ve teknoloji hisselerinin büyümesine ilişkin proaktif ve iyimser duruşuyla tanınıyordu. Tom Lee ve ekibi sık sık, daha sonra yatırımcılar için önemli kazançlar sağlayan hisse senetlerinin satın alınmasını tavsiye ediyordu.

Fundstrat'ın başarıları arasında Apple, Netflix, Tesla, Facebook ve Amazon hisselerinin satın alınmasına yönelik erken tavsiyeler yer alıyor. Fundstrat analistleri ayrıca yatırımcılara sağlam getiriler sağlayan enerji ve finans hisselerinin satın alınmasını da sıklıkla tavsiye etti. Fundstrat'ın analiz ve görüşleri, gelecekteki piyasa kazananlarını belirleme yetenekleri nedeniyle profesyonel ve özel yatırımcılar tarafından yaygın olarak takip edilmektedir. Her zaman doğru olmasa da, iyimser ve proaktif tavsiyeleri birçok yatırımcının önemli kazançlar elde etmesine yardımcı olmuştur.

Ve şimdi yine son derece iyimser bir görüşle ortaya çıkıyorlar. Herkes yaklaşan resesyon ve piyasa çöküşü konusunda uyarıda bulunurken, Fundstrat ve Tommy Lee yakında yeni bir ATH bekliyor. Peki kim haklı?

2021-2022'nin en yüksek seviyelerinden oldukça uzaktayız.

Fundstrat'tan Tom Lee'ye göre, beklenenden daha iyi kazanç sonuçları bu yılın sonlarında borsayı yeni zirvelere taşıyabilir . Çoğu şirket henüz sonuç bildirmedi. Şirketlerin %79'u kazanç tahminlerini ortalama %6, %63'ü ise gelir tahminlerini ortalama %4 oranında aştı.

Büyük kazanç testi bu hafta Amazon $AMZN+0.6%, Alphabet $GOOG+1.1% ve Microsoft $MSFT-0.2% gibi teknoloji devlerinin sonuçlarını açıklamasıyla gerçekleşecek. Lee, Nisan ayındaki son zayıflığa rağmen teknoloji sektörünün bu yıl şimdiye kadarki en güçlü performansını sergilediği yılın başından bu yana güçlü büyümeleri göz önüne alındığında, teknoloji hisselerinin kazançlarını aşması konusunda büyük umutlara sahip.

Lee, "Kazanç sezonuna girerken teknolojinin bu son zayıflığı tersine çevireceğini düşünüyoruz," dedi. "Talebin ve marjların daha iyi durumda olmasının teknoloji hisselerinde bir ralliyi destekleyeceğini düşünüyoruz..." Teknoloji, kazanç sezonu geldiğinde kazanan olabilir."

Yatırımcı beklentilerinin üzerinde performans göstermeye devam ettiği sürece, Lee hisselerin bu yıl yeni zirvelere tırmanacağını düşünüyor.

Lee, "1Ç23 kazanç sezonunun sonunda S&P 500'ün bu yıl yeni zirvelere taşınmasına izin vereceğini düşünüyoruz" dedi.

Fundstrat neyi iyi yaptı?

Fundstrat'ın kayda değer birkaç başarısı ve isabetli tahminleri var. En büyük başarıları, 2006 yılında 80 dolar civarında işlem görürken Apple hissesi satın almak için erken bir tavsiyeyi içeriyordu. Apple hisseleri daha sonra 2010 yılında 233 dolara ulaşarak dört yıl içinde %186'lık bir kazanç sağladı. Bu, Fundstrat'ın en dikkate değer tavsiyelerinden biriydi.

Fundstrat ayrıca Tesla, Netflix, Facebook ve Amazon hisselerini satın almak için zamanında tavsiyelerde bulundu ve bunların hepsi tavsiyelerinden sonra önemli ölçüde yükseldi. Örneğin, Tesla'nın hisseleri halka arz fiyatı olan 17 dolardan 800 doların üzerine çıkarak Fundstrat'ın 2010 yılındaki tavsiyesinden bu yana %4.700 gibi inanılmaz bir kazanç elde etti. Diğer başarıları arasında yatırımcıları 2008 finansal krizi konusunda doğru bir şekilde uyarması, büyük bir ekonomik durgunluğu öngörmesi ve riskli varlıklara maruz kalmanın azaltılmasını tavsiye etmesi yer alıyor. Fundstrat, yaklaşan kriz konusunda uyarıda bulunan az sayıdaki analist kuruluşundan biriydi.

Fundstrat ayrıca 2004 yılındaki petrol fiyat artışını da doğru tahmin etmiş ve enerji hisselerine yatırım yapılmasını önermiştir. Bunun ardından petrol fiyatları önümüzdeki altı yıl içinde %300'den fazla artış gösterdi. Fundstrat, 2008 finansal krizinden sonra ekonomik toparlanmayı ve güçlü ABD büyümesini doğru tahmin etti. Ayrıca 2009-2015 yılları arasında ABD ekonomisinde güçlü döngüsel büyüme öngördü.

Ancak elbette çoğu zaman da yanıldı. Her neyse, Fundstrat'ın iyi bilinen bir analist şirketi olduğu ve piyasada uzun bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir. Tahminlerine Wall Street'teki birçok yatırımcı ve büyük isim güveniyor. Bu durumda siz onlara güvenecek misiniz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.