S&P 500 ^GSPC 5,248.21 -0.36%
Microsoft MSFT $417.53 -2.71%
Alphabet GOOG $173.68 -2.09%
Tesla TSLA $179.35 +1.79%
Nvidia NVDA $1,130.05 -1.58%
Amazon AMZN $179.26 -1.52%
Meta META $468.01 -1.34%
Apple AAPL $191.77 +0.78%

Lit - Największa szansa dla inwestorów na najbliższe kilkadziesiąt lat?

Wojciech Polakovski
27. 4. 2023
4 min read

Dzisiaj będzie spokojniejszy post, w którym nie będę się bezpośrednio zagłębiał w Teslę, ale ogólnie rozwinę mój proces myślowy na temat EV. Ponieważ wygląda na to, że szał na EV będzie trwał jeszcze przez jakiś czas, chciałbym porozmawiać z Wami o innej kwestii, a może nawet okazji. Przez szansę rozumiem lit, jako towar deficytowy, rosnący kosztowo surowiec, trudny do pozyskania i co najważniejsze nie posiadający wielu źródeł, które mogłyby zaspokoić przyszły popyt.

Elektryczna rewolucja w motoryzacji jest moim zdaniem nadal skazana na zagładę, nic tego nie zmieni. Przejście na dużą skalę z silników spalinowych na samochody elektryczne zasilane bateriami litowo-jonowymi jest moim zdaniem niemożliwe, ponieważ wymagałoby to ogromnych i niezrównoważonych ilości litu, co w pewnym sensie może być szansą dla firm zajmujących się jego wydobyciem.

Dlaczego lit jest szansą dla inwestorów?

Obecne złoża litu są ograniczone, a wydobycie litu jest trudne i zanieczyszczające. Gdyby wszystkie dzisiejsze samochody zostały zastąpione samochodami elektrycznymi, potrzebowalibyśmy dziesiątków milionów ton litu, czyli znacznie więcej niż wynosi łączna produkcja i podaż litu na świecie. I to licząc lit dla nowych samochodów, a nie dla wymiany starszych EV na nowe.

Ktoś może mi tu napisać: rozwiązaniem jest recykling.

Moja odpowiedź brzmi: nie i jeszcze raz nie, nie jest.

Recykling litu z baterii nie rozwiąże problemu. Nawet w optymistycznych scenariuszach może zaspokoić w najlepszym wypadku tylko 10-30% zapotrzebowania, a przy recyklingu można odzyskać około 50% litu. W rzeczywistości jednak większość litu kończy na wysypiskach śmieci. Co więcej, recykling litu nie jest ani tani, ani przyjazny dla środowiska, problemem jest tutaj bardziej część środowiskowa - chcemy widzieć czysty świat, bez zanieczyszczeń, prawda? Dlatego właśnie EV.

Inną częstą odpowiedzią jest to, że już pracują nad typami baterii z mniejszym lub żadnym zapotrzebowaniem na lit.

Czy on ma jakąś odpowiedź? Dobre scifi.

Nie ma żadnych innych typów baterii w zasięgu wzroku, aby zastąpić lit. Sód, aluminium lub inne baterie są w powijakach i nie będą oferować energii i zasięgu potrzebnego EV w najbliższym czasie.

Tak więc samochody elektryczne będą w końcu stanowić marginalne rozwiązanie, dopóki nie zostanie odkryty nowy cudowny typ baterii lub dopóki światowa produkcja litu nie wzrośnie dramatycznie, co prawdopodobnie nie jest bliskie. Rewolucja samochodów elektrycznych trafiła na twardy litowy mur, który będzie bardzo trudno pokonać. Czas poszukać alternatywnych rozwiązań, które nie pogrążą nas w całkowitym uzależnieniu od deficytowego surowca.

Ale jak piszę we wstępie, to co dla jednej osoby jest problemem, dla innej może być szansą. EV będą prawdopodobnie istniały przez następne kilkanaście lat, bez dwóch zdań, ale nie chcę w nie inwestować, kiedy mogę skupić się na deficytowym surowcu - litu.

Czy znacie jakieś firmy, które go wydobywają? Chętnie poznam kilka Waszych wskazówek.

UBS Porsche prognozuje, że do 2025 roku globalny popyt na lit będzie 17-krotnie większy niż w 2017 roku. Do 2030 r. będzie dwudziestosiedmiokrotnie większe. Oznacza to roczny wzrost popytu o 20-30%. To może być solidna okazja, a dodatkowo nie trzeba tutaj strzelać z biodra, aby zobaczyć, kto skończy jako główny producent EV - masz większą szansę na sukces i solidny wzrost, jeśli jeździsz tym, czego potrzebuje każdy z nich.

Inna prognoza: Benchmark Mineral Intelligence szacuje, że całkowite zapotrzebowanie na lit wzrośnie z około 300 000 ton dzisiaj do 2-4 milionów ton już w 2030 roku. I dalej do 9-18 mln ton w 2050 roku.

Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, że lit jest potrzebny nie tylko do baterii, ma znacznie szersze zastosowanie w innych sektorach, co będzie wywierało dalszą presję na cenę. Gdzie konkretnie? Elektronika, szkło, klimatyzacja, produkcja aluminium, medycyna, energetyka jądrowa, metalurgia i inne.

Lit ma więc moim zdaniem bardzo obiecującą przyszłość.

Opinie? Co na to @mich_s na przykład, może będziesz miał przegląd spółek.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.