S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Lityum - Yatırımcılar için önümüzdeki birkaç on yılın en büyük fırsatı mı?

Çetin Tilki
27. 4. 2023
4 min read

Bugün daha sakin bir yazı olacak, doğrudan Tesla'ya girmeyeceğim, ancak genel olarak EV'ler hakkındaki düşünce sürecimi detaylandıracağım. Elektrikli araç çılgınlığı bir süre daha devam edecek gibi göründüğünden, sizinle başka bir konu, hatta belki de fırsat hakkında konuşmak istiyorum. Fırsat derken, kıt bir emtia olan, maliyeti artan, elde edilmesi zor ve en önemlisi gelecekteki talebi karşılayacak çok fazla kaynağı olmayan Lityum'dan bahsediyorum.

Otomotiv sektöründeki elektrik devrimi bence hala mahkum, bunu hiçbir şey değiştiremeyecek. İçten yanmalı motorlardan lityum-iyon pillerle çalışan elektrikli otomobillere büyük ölçekli bir geçiş bence imkansız, çünkü çok büyük ve sürdürülemez miktarlarda lityum gerektirecek, bu da bir bakıma lityum madenciliği yapan şirketler için bir fırsat olabilir.

Lityum yatırımcılar için neden bir fırsattır?

Mevcut lityum yatakları sınırlıdır ve lityum madenciliği zor ve kirleticidir. Günümüzdeki tüm arabaların yerini elektrikli arabalar alsaydı, on milyonlarca ton lityuma ihtiyacımız olacaktı ki bu miktar dünyadaki toplam lityum üretimi ve arzının toplamından çok daha fazladır. Ve bu, eski elektrikli araçların yenileriyle değiştirilmesi için değil, yeni arabalar için lityumu sayıyor.

Birisi bana buradan yazabilir: geri dönüşüm çözümdür.

Cevabım hayır ve yine hayır, değil.

Pillerden lityumun geri dönüştürülmesi sorunu çözemez. İyimser senaryolarda bile, en iyi ihtimalle talebin yalnızca %10-30'unu karşılayabilir ve geri dönüşümle lityumun yaklaşık %50'si geri kazanılabilir. Ancak gerçekte, lityumun çoğu çöplüklerde son bulmaktadır. Dahası, lityumun geri dönüşümü ne ucuz ne de çevre dostudur, buradaki sorun daha çok çevresel kısımdır - temiz bir dünya görmek istiyoruz, kirlilik yok, değil mi? Bu yüzden elektrikli araçlar.

Bir diğer yaygın cevap ise lityum gereksinimi daha az olan ya da hiç olmayan batarya tipleri üzerinde zaten çalıştıkları.

Bir cevabı var mı? İyi bilim kurgu.

Görünürde lityumun yerini alacak başka pil türü yok. Sodyum, alüminyum ya da diğer bataryalar henüz emekleme aşamasında ve elektrikli araçların ihtiyaç duyduğu enerji ve menzili yakın zamanda sunamayacaklar.

Dolayısıyla yeni bir mucize pil türü keşfedilene ya da dünya lityum üretimi dramatik bir şekilde artana kadar (ki bu muhtemelen yakın bir zamanda olmayacak) elektrikli otomobiller uç bir çözüm olarak kalacak. Elektrikli otomobil devrimi, aşılması çok zor olacak sert bir lityum duvarına çarptı. Bizi kıt bir hammaddeye tamamen bağımlı hale getirmeyecek alternatif çözümler aramanın zamanı geldi.

Ancak giriş bölümünde yazdığım gibi, bir kişi için sorun olan şey bir başkası için fırsat olabilir. Elektrikli araçların önümüzdeki bir düzine yıl boyunca piyasada olması muhtemel, buna şüphe yok, ancak kıt bir hammadde olan lityuma odaklanmak varken oraya yatırım yapmak istemiyorum.

Madencilik yapan herhangi bir şirket biliyor musunuz? Bazı tavsiyelerinizi öğrenmek isterim.

UBS Porsche, küresel lityum talebinin 2025 yılına kadar 2017 seviyesinin 17 katına çıkacağını tahmin ediyor. 2030 yılına gelindiğinde ise yirmi sekiz katına çıkacaktır. Bu da yıllık %20-30'luk bir talep artışı anlamına geliyor. Bu sağlam bir fırsat olabilir, ayrıca burada kimin en büyük elektrikli araç üreticisi olacağını görmek için kalçadan ateş etmek zorunda değilsiniz - her birinin ihtiyaç duyduğu şeyi sürerseniz başarı ve sağlam büyüme şansınız daha yüksektir.

Bir başka tahmin: Benchmark Mineral Intelligence, toplam lityum talebinin bugün yaklaşık 300.000 tondan 2030 gibi erken bir tarihte 2-4 milyon tona çıkacağını tahmin ediyor. Ve 2050 yılında da 9-18 milyon tona ulaşacaktır.

Buna ek olarak, lityumun sadece piller için gerekli olmadığını, diğer sektörlerde çok daha geniş uygulamaları olduğunu ve bunun da fiyat üzerinde daha fazla baskı yaratacağını dikkate almalıyız. Özellikle nerelerde? Elektronik, cam, iklimlendirme, alüminyum üretimi, tıp, nükleer, metalurji ve diğerleri.

Dolayısıyla lityumun bence çok umut verici bir geleceği var.

Görüşler? Örneğin @mich_s'e ne dersiniz, şirketler hakkında genel bir fikriniz olabilir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.