Investiční zajímavosti (3): Akcie za 500 000$ a extrémní znásobení investice - To je Berskhire Hathaway

Řídit se radami Warrena Buffetta zní jako lehký úkol - investujte do kvalitních společností a držte je dlouhodobě. To se ale lehko řekne, když máte za zády miliardy dolarů, tým nejlepších analytiků a zákulisní informace, o kterých se ostatním ani nezdá. A co tedy investovat po boku Věštce z Omahy? Prostě si kupte akcii Berkshire Hathaway a máte vystaráno!

Berkshire není pod vedením nikoho jiného, než legendárního Warrena Buffetta. Zdroj

Včera proběhla na našem instagramu @buliosofficial anketa. Ptal jsem se, které téma by vás zajímalo. S nejlepším návrhem přišel @erikpalasek. Historie Berkshire Hathaway $BRK-A+0.3% $BRK-B+0.1% sem rozhodně patří. Díky za super tip! Jdeme na to:

Počátky Berkshire Hathaway

Warren Buffett se narodil 30. srpna 1930 v Omaze ve státě Nebraska. Kdyby někdo nevěděl proč právě Věštec z Omahy 😁 Své první akcie, Cities Service Preferred, si Warren Buffett koupil za 38 dolarů za akcii, když mu bylo 11 let. Jdu trochu pozdě...😂. Buffett se pustil do výběru akcií jako zkušený profesionál a v 16 letech nashromáždil v portfoliu majetek v hodnotě přibližně 53 000 dolarů (v dnešních dolarech). Nevím jak vy, ale já v šestnácti asi řešil trochu jiné věci 😂

Jeho rané zkušenosti s výběrem akcií se udržely po celá desetiletí. Jako mladý investor se Buffett naučil, že vybírat akcie je těžké, takže když našel dobrou akcii, držel se jí tak dlouho, jak jen mohl. Buffett pokračoval v investování i po dvacítce a ve 32 letech objevil textilní společnost Berkshire Hathaway z Nové Anglie.

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Společnost byla založena v roce 1839 jako Valley Falls Company, vlastnila několik textilních společností v regionu a nakonec se v roce 1888 sloučila do Hathaway Manufacturing Company. I přes potíže společnosti Buffett zůstal věrným. V roce 1962 Buffetta zaujal dlouhodobý obchodní úspěch společnosti a její silná rozvaha, a tak začal skupovat akcie Berkshire Hathaway za cenu 7,60 USD za akcii.

V roce 1965 vlastnil akcie Berkshire Hathaway v celkové hodnotě 14 milionů dolarů a v květnu téhož roku převzal kontrolu nad společností. Ve vzduchu byla cítit změna. Berkshire Hathaway se prosadila jako textilní společnost, ale v roce 1967 se Buffett chtěl vydat jinou cestou - a to do oblasti pojišťovnictví a investic. Byla to jedna z nejúspěšnějších sázek v historii amerického podnikání.

Pojišťovnictví

Buffett se spolu s Mungerem, který se v 70. letech připojil k Berkshire Hathaway, nadále zaměřoval na společnosti se stabilním, téměř předvídatelným dlouhodobým růstem a vyhýbal se tomu, co na Wall Street dělali všichni ostatní - nakupoval akcie na základě aktiv a peněžních toků a v poněkud spekulativních odvětvích.

Buffett praktikoval to, co kázal, a bral "pouze" roční plat 100 000 dolarů spolu se slibem, že své bohatství na burze věnuje na charitu. Jeho akcionáři to všechno hltali, v letech 1965 až 2006 si jako akcionáři Berkshire připsali v průměru 21 % ročně a užívali si jízdu.

Koncem roku 2007 se akcie Berkshire třídy "A" prodávaly za 150 000 dolarů za kus a pokračovaly v tradici nedělení akcií, což je filozofie vycházející z Buffetovy a Mungerovy touhy po konzistentních dlouhodobých ziscích namísto krátkodobých spekulativních investičních praktik. V roce 2017 se cena akcií pohybovala na úrovni 250 000 dolarů za akcii - což je úžasná hodnota, zejména vzhledem k tomu, že v centrále společnosti Berkshire pracovalo pouze 25 zaměstnanců.

A cena dnes? No podívejte se sami...

Aktuální složení akcie $BRK-A+0.3% asi není nutno zmiňovat . Buffettovy oblíbené akcie, jako je $KO-0.2%, $MCD-0.4% nebo třeba jejich životní trefa $AAPL+0.7%. To vše již bylo mnohokrát zmíněno. Důležité je vědět, že Buffett opravdu zhodnocení o stonásobky původní investice přinesl dodržováním své filozofie - kupovat kvalitní podniky. Tak to mějte na paměti  😇

Určitě dál dávejte tipy na investiční zajímavosti! Čím víc, tím líp. 

Investiční zajímavosti (2): Muži, kteří se nebáli vydělat stovky miliard - 5 nejlepších investorů všech dob

Toto není investiční doporučení. Jde pouze o můj výčet zajímavostí z investičního světa a života zmíněných osobností.  Jako zdroj posloužila data na internetu a Wikipedie.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @trollbringer má karmu 323 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Zhodnocení jak na ApeCoinu 😛😛😛

No, skoro 😂😂

A jak to zní jednoduše, co? :D

Žejo 😂

Tohle mě fakt baví! 😇

🙏🙏🙏