S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Technické indikátory pro začátečníky, které by měl každý investor znát

Obchodování zahrnuje i technickou analýzu, čtení grafů a význam jednotlivých svícnů, jejich tvarů a indikátorů. Jedním z mých oblíbených a velmi užitečných nástrojů pro tvorbu grafů, který není na platformě žádného brokera, je tradingview (ale najdeme to zde na Bulios). Tradingview má hodně zdrojů, od livestreamového obchodování, kryptoměn a spousty nových nápadů, na které se můžete podívat. Je tam toho vážně hodně, takže maximálně doporučuji. Chtěl jsem zde jen poskytnout některé z ukazatelů, které mohou pomoci počátečnímu čtení a případně přejít ke složitějším ukazatelům, které pokud se chcete orientovat v jak dlouhodobém investování, tak Day tradingu podle mě potřebujete znát.  

 

RSI – Relative Strength Index (index relativní síly):

Index relativní síly měří, zda je akcie překoupená nebo přeprodaná. Nižší hodnota RSI naznačuje, že lidé více prodávali a že byste mohli očekávat nárůst nákupů. Dva body, které je třeba sledovat, jsou, když se RSI blíží hodnotě 70, což znamená, že se pohybuje směrem k překoupenosti, a 30, což znamená, že je přeprodaný.

 

 

 

MACD – Moving Average Convergence/Divergence (klouzavý průměr konvergence/divergence):

MACD pomáhá zobrazit pohyb ceny, klouzavý průměr na kratším období oproti delšímu období. Tradingview zobrazuje kratší exponenciální klouzavý průměr jako modrou barvu se signální linií, delším exponenciálním klouzavým průměrem, jako červenou. Krátký EMA se vždy setká s dlouhým EMA, ale pomáhá určit případné vzestupné nebo sestupné trendy, když modrá linie protne červenou linii. Křížení směrem dolů je medvědí trend a směrem nahoru opačný trend. 

 

 

 

MFI - Money Flow Index:

Index Money Flow je podobný indexu RSI v tom, že může také pomoci určit překoupené nebo přeprodané oblasti s obvyklými indikátory na hodnotách 80 a 20, což jsou podobné indikace jako u indexu RSI. Použití MFI s RSI může pomoci odhalit divergence (cena se pohybuje na druhou stranu od indikátoru). Pokud RSI a akcie rostou, ale MFI klesá, může to signalizovat obrat v ceně.

 

 

 

ADL - Advance/Decline Line:

ADL pomáhá určit množství nakupovaných nebo prodávaných akcií, přičemž kladné číslo ukazuje spíše býčí indikaci a záporné zase medvědí. Výkyvy ADL mohou ukazovat na možný umělý průraz bez opodstatnění v pohybu ceny. Skvělý příklad níže, vidíme skok v ADL, ale ne velký nárůst ceny, takže ukazuje možný falešný průraz a umělý nárůst skutečně postupujících akcií.

 

 

 

Bollinger Bands (Bollingerova pásma):

Bollingerova pásma pomáhají určit, kdy se akcie může obchodovat mimo své cenové rozpětí. Bollingerova pásma jsou obvykle nastavena na 2 směrodatné odchylky od ceny, protože statisticky je 2stdev považováno za odlehlou hodnotu. To může pomoci identifikovat vybočení z jejího obchodního rozpětí nebo opětovné otestování Bollingerových pásem a návrat zpět dovnitř jejího rozpětí.

 

 

 

VWAP - Volume Weighted Average Price (objemově vážená průměrná cena):

Ve financích je objemově vážená průměrná cena poměrem hodnoty cenného papíru nebo finančního aktiva obchodovaného k celkovému objemu transakcí během obchodní relace. VWAP, doporučovaný kratšími časovými rámci, je průměrná cena, za kterou se akcie obchoduje, s přihlédnutím k objemu. Pokud se akcie obchoduje nad úrovní VWAP, lze s největší pravděpodobností očekávat, že klesne k průměrné ceně a bude směřovat k rovnováze. 

 

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Najít tu správnou strategii není nic jednoduchého, je fajn občas si přečíst názor ostatních.

naprosto souhlasím a tyhle indikátory mi určitě pomohly

Díky za základy. Něco jsem si už o indikátorech četla, ale tady je to pěkně pohromadě 😇

Autor @kevinporters má karmu 3249 a je členem této skupiny od 13/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.