S&P 500 ^GSPC 5,308.39 +0.00%
Tesla TSLA $181.47 +3.73%
Meta META $463.00 -1.25%
Microsoft MSFT $430.00 +1.10%
Amazon AMZN $181.53 -1.10%
Apple AAPL $192.24 +0.63%
Nvidia NVDA $948.74 +0.10%
Alphabet GOOG $178.48 +0.01%

Analiza Dow Chemical: Gigant chemiczny, który stawia na zrównoważony rozwój

Filip Czudny
27. 4. 2023
6 min read

Zielona technologia, ekologia i zrównoważony rozwój rządzą światem. Koncerny chemiczne nie są wolne od tych nacisków. Idealnie byłoby więc, gdyby mogły one wykorzystać ten trend. I właśnie na to stawia DOW Chemical.

Podstawowy przegląd

Dow Chemical $DOW-0.6% jest światowym liderem technologicznym w branży chemicznej i materiałowej. Założona w 1897 roku firma działa obecnie na całym świecie oferując szeroką gamę produktów dla przemysłu, infrastruktury, rolnictwa i konsumentów.

DOW

Dow Inc.

DOW
$58.91 -$0.33 -0.56%

Capital Structure

Market Cap
41.66B
Enterpr. Val.
55.59B
Revenue
43.54B
Shares Out.
703.21M
Debt/Capital
0.47
FCF Yield
5.77%

Valuation / Dividends

P/E
35.26
EPS
1.68
P/S
0.96
P/B
2.26
Div. Yield
4.73%
Div. Payout
164.36%

Capital Eff. / Margins

ROIC
9.70%
ROE
6.26%
ROA
2.04%
Gross
11.50%
Operating
7.54%
Net Profit
2.75%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Dow Chemical skupia się na opracowywaniu innowacyjnych materiałów, chemikaliów, produktów i rozwiązań, które pomagają klientom rozwiązywać kluczowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem i wydajnością. Główne segmenty działalności firmy Dow obejmują tworzywa sztuczne, krzemiany, produkty o wysokiej wydajności, nauki rolnicze i materiały funkcjonalne. Produkty firmy obejmują tworzywa sztuczne, takie jak HDPE i polipropylen, krzemiany budowlane, pestycydy, dodatki do polimerów, uszczelniacze i farby.

Dow Chemical działa globalnie poprzez zintegrowaną sieć zakładów produkcyjnych, centrów badawczo-rozwojowych i biur sprzedaży. Firma zatrudnia około 36 000 pracowników w łącznie 100 krajach. Siedziba Dow Chemical znajduje się w Midland, Michigan, USA. Wizją Dow jest "tworzenie rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości". Firma angażuje się w tworzenie bardziej zrównoważonego i wydajnego świata poprzez innowacje, które poprawiają życie ludzi, tworzą możliwości i zapewniają krytyczne rozwiązania ważnych problemów dla klientów i obywateli na całym świecie.

Sektor

Przemysł chemiczny, do którego należą takie firmy jak Dow Chemical, Linde Group i Air Products, jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów globalnych. Szacuje się, że rynek chemikaliów i materiałów osiągnie wartość 712 mld USD do 2023 r. Wzrost w tym sektorze napędzany jest przez ciągłą globalizację, postęp technologiczny i rozwijające się rynki w Azji.

Produkcja chemikaliów jest ściśle powiązana z innymi sektorami, takimi jak opieka zdrowotna, transport, elektryka, ropa i gaz, rolnictwo i budownictwo. Rozwój w tych sektorach, takich jak odnawialne źródła energii, automatyzacja i zaawansowane materiały, otwiera nowe możliwości dla firm chemicznych. Również rozwój klasy średniej i rosnące globalne standardy życia zwiększają zapotrzebowanie na wyższą wydajność, nowe materiały i zaawansowane produkty.

Jednak znaczne inwestycje w badania i rozwój, zmiany demograficzne i zielona rewolucja również zmieniają charakter branży i napędzają potrzebę innowacji. Firmy chemiczne muszą przeznaczyć znaczne środki na badania i rozwój zrównoważonych produktów, nowych technologii cyklu życia, procesów i materiałów dla energii odnawialnej i słonecznej.

Jednak ostra globalna konkurencja, rosnące obciążenia regulacyjne i niestabilność cen surowców to wyzwania, przed którymi stoi przemysł chemiczny. Duże firmy chemiczne mają przewagę w postaci znacznej siły finansowej pozwalającej na inwestowanie i dywersyfikację, podczas gdy mniejsze firmy są bardziej podatne na zagrożenia.

Konkurenci chemiczni DOW to zazwyczaj duże firmy chemiczne z porównywalnym portfelem chemikaliów, tworzyw sztucznych, nawozów i innych produktów. Główni konkurenci to BASF, DuPont, China National Chemical Corporation, SABIC, Mitsubishi Chemical Holdings Corporation i inni.

Ogólne możliwości

Dow chce przede wszystkim utrzymać swoją dominację w dłuższej perspektywie i po cichu i stopniowo rozszerzać działalność na inne rynki.

Tworzywa sztuczne, chemia naftowa i gazowa, materiały specjalne, produkty rolnicze. Są to obszary, w których Dow jest już obecny i ma dobrą pozycję do dalszego wzrostu. Chiny i inne rozwijające się gospodarki w Azji, Bliski Wschód, Afryka. DOW może znacząco rozszerzyć swoją działalność w tych regionach, wspierając się silną obecnością na świecie.

Zyski według regionów DOW. Źródło:

DOW ma długoterminową ambicję dalszej konsolidacji swojej branży poprzez przejęcia i fuzje. Może to otworzyć dalsze możliwości zyskownego wzrostu. DOW intensywnie inwestuje w badania i rozwój nowych materiałów, technologii i rozwiązań. Zastosowanie nowych innowacji w swoich produktach może dać jej przewagę konkurencyjną.

Obecna sytuacja

Liczba akcji w obrocie maleje. Źródło

Mimo że dochód operacyjny netto w 2022 roku spadł o 27% z 6,4 mld USD do 4,6 mld USD, wolne przepływy pieniężne firmy Dow są nadal na wyższym poziomie. Wynikało to zarówno z obniżenia składek emerytalnych, jak i wzrostu należności.

FCF w ciągu ostatnich 4 lat utrzymywał się na solidnych poziomach pomimo spadku zysków. Źródło

Firma zmniejszyła składkę emerytalną z 1,2 mld USD w 2021 roku do 235 mln USD w 2022 roku, czyli z powrotem do poziomu z 2020 roku.

Tymczasem jej należności odnotowały duży wzrost do 1,1 mld USD i 864 mln USD w III i IV kwartale 2022 r., a zobowiązania wzrosły z 8,6 mln USD. Wzrost należności zrównoważył spadek zobowiązań w ujęciu kwartalnym i spowodował wyższe przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Nadal jednak stoi przed poważnymi wyzwaniami w postaci ogólnie niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego.

Dow nadal był w stanie dostarczyć wyższy EBITDA niż zysk operacyjny. Dow$DOW-0.6% w IV kwartale miał słabsze wyniki we wszystkich segmentach. Każdy segment zanotował niższy wolumen, niższą sprzedaż w ujęciu kwartalnym oraz niższe marże w ujęciu rocznym. To trochę niepokoi.

Największy potencjał Dow ma tkwić w zielonych rozwiązaniach i produktach. Zielone technologie oznaczają zazwyczaj większą wydajność i mniejszą ilość odpadów, co zawsze jest dobre dla wyniku finansowego. Jako globalna firma produkująca materiały i chemikalia, Dow może wykorzystać swoje możliwości badawcze i przemysłowe, aby uchwycić tę falę innowacji i wprowadzić ją na rynek.

Ostatnie ogłoszenie Dow, że zbuduje pierwszy zaawansowany reaktor jądrowy na skalę sieciową w jednej ze swoich fabryk, aby zapewnić niezawodną, długoterminową energię niskoemisyjną, pokazuje, że firma podejmuje poważne wysiłki strategiczne.

Dywidenda wynosi obecnie 5,33%, a wskaźnik wypłaty jest zdrowy i wynosi 0,56.

EPS spadły, co trochę niepokoi rynek. Źródło

Generalnie DOW to spółka, którą z mojej perspektywy można by zaszufladkować jako "nie obrażaj, nie imponuj". Z drugiej strony, potencjał wzrostu w segmentach dekarbonizacji i zielonych rozwiązań może dać jej niezły wiatr w żagle.

Co o tym sądzicie?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.