S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Dow Kimyasal Analiz: Sürdürülebilirlik üzerine bahis oynayan kimya devi

Halil Toprak
27. 4. 2023
7 min read

Yeşil teknoloji, ekoloji ve sürdürülebilirlik dünyaya hükmediyor. Kimya şirketleri de bu baskılardan kurtulmuş değil. O halde ideal olan, bu trendden faydalanabilmeleridir. DOW Chemical da tam olarak buna güveniyor.

Temel genel bakış

Dow Chemical $DOW-1.2%, kimyasallar ve malzemeler sektöründe küresel bir teknoloji lideridir. 1897 yılında kurulan şirket şu anda endüstri, altyapı, tarım ve tüketiciler için geniş bir ürün yelpazesiyle dünya çapında faaliyet göstermektedir.

DOW

Dow Inc.

DOW
$56.92 -$0.68 -1.18%

Capital Structure

Market Cap
40.03B
Enterpr. Val.
54.01B
Revenue
43.54B
Shares Out.
703.21M
Debt/Capital
0.47
FCF Yield
5.99%

Valuation / Dividends

P/E
33.88
EPS
1.68
P/S
0.92
P/B
2.18
Div. Yield
4.92%
Div. Payout
164.36%

Capital Eff. / Margins

ROIC
9.70%
ROE
6.26%
ROA
2.04%
Gross
11.50%
Operating
7.54%
Net Profit
2.75%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Dow Chemical, müşterilerin önemli sürdürülebilirlik ve verimlilik sorunlarını çözmelerine yardımcı olan yenilikçi malzemeler, kimyasallar, ürünler ve çözümler geliştirmeye odaklanmıştır. Dow'ın başlıca iş segmentleri arasında plastikler, silikatlar, performans ürünleri, tarımsal bilimler ve fonksiyonel malzemeler yer almaktadır. Ürünleri arasında HDPE ve polipropilen gibi plastikler, yapı silikatları, pestisitler, polimer katkı maddeleri, sızdırmazlık malzemeleri ve boyalar bulunmaktadır.

Dow Chemical, üretim tesisleri, araştırma ve geliştirme merkezleri ve satış ofislerinden oluşan entegre bir ağ aracılığıyla küresel olarak faaliyet göstermektedir. Şirketin toplam 100 ülkede yaklaşık 36.000 çalışanı bulunmaktadır. Dow Chemical'ın genel merkezi Midland, Michigan, ABD'dedir. Dow'un vizyonu "sürdürülebilir bir gelecek için çözümler yaratmak "tır. Şirket, insanların yaşamlarını iyileştiren, fırsatlar yaratan ve dünyanın dört bir yanındaki müşteriler ve vatandaşlar için önemli sorunlara kritik çözümler sağlayan yenilikler yoluyla daha sürdürülebilir ve verimli bir dünyaya kendini adamıştır.

Sektör

Dow Chemical, Linde Group ve Air Products gibi şirketlerin yer aldığı kimya endüstrisi, en hızlı büyüyen küresel sektörlerden biridir. Kimyasallar ve malzemeler pazarının 2023 yılına kadar 712 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu sektördeki büyüme, devam eden küreselleşme, teknolojik ilerlemeler ve Asya'da gelişen pazarlardan kaynaklanmaktadır.

Kimyasalların üretimi sağlık, ulaşım, elektrik, petrol ve gaz, tarım ve inşaat gibi diğer sektörlerle yakından bağlantılıdır. Yenilenebilir enerji, otomasyon ve gelişmiş malzemeler gibi bu sektörlerdeki gelişmeler, kimya şirketleri için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca, orta sınıfın büyümesi ve yükselen küresel yaşam standartları, daha yüksek üretkenlik, yeni malzemeler ve gelişmiş ürünlere olan talebi artırmaktadır.

Bununla birlikte, Ar-Ge'ye yapılan önemli yatırımlar, demografik değişim ve yeşil devrim de sektörün doğasını değiştirmekte ve inovasyon ihtiyacını artırmaktadır. Kimya şirketlerinin sürdürülebilir ürünler, yeni yaşam döngüsü teknolojileri, yenilenebilir enerji ve güneş enerjisine yönelik süreçler ve malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi için önemli kaynaklar harcaması gerekmektedir.

Bununla birlikte, şiddetli küresel rekabet, artan düzenleyici yükler ve hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar kimya endüstrisinin karşı karşıya olduğu zorluklardır. Büyük kimya şirketleri yatırım yapmak ve çeşitlendirmek için önemli bir finansal güç avantajına sahipken, daha küçük şirketler daha savunmasızdır.

DOW'un kimyasal rakipleri genellikle karşılaştırılabilir kimyasal, plastik, gübre ve diğer ürün portföylerine sahip büyük kimya şirketleridir. Başlıca rakipleri arasında BASF, DuPont, China National Chemical Corporation, SABIC, Mitsubishi Chemical Holdings Corporation ve diğerleri bulunmaktadır.

Genel Fırsatlar

Dow esas olarak uzun vadede hakimiyetini korumak ve diğer pazarlara sessizce ve kademeli olarak açılmak istiyor.

Plastikler, petrol ve gaz kimyasalları, özel malzemeler, tarım ürünleri. Bunlar Dow'un halihazırda mevcut olduğu ve daha fazla büyüme için iyi konumlandığı alanlardır. Çin ve Asya, Orta Doğu ve Afrika'daki diğer gelişmekte olan ekonomiler. DOW, güçlü bir küresel varlıkla desteklenen bu bölgelerdeki faaliyetlerini önemli ölçüde genişletebilir.

DOW bölgelerine göre kârlar. Kaynak

DOW, satın almalar ve birleşmeler yoluyla sektörünü daha da sağlamlaştırmak için uzun vadeli bir hedefe sahiptir. Bu, kârlı büyüme için daha fazla fırsat yaratabilir. DOW, yeni malzemelerin, teknolojilerin ve çözümlerin araştırılmasına ve geliştirilmesine büyük yatırımlar yapmaktadır. Ürünlerine yeni inovasyonlar uygulamak ona rekabet avantajı sağlayabilir.

Mevcut durum

Tedavüldeki hisse sayısı azalmaktadır. Kaynak

2022 net işletme geliri %27 azalarak 6,4 milyar dolardan 4,6 milyar dolara düşmesine rağmen, Dow'un serbest nakit akışı hala daha yüksek seviyelerdedir. Bunun nedeni hem emeklilik katkı paylarındaki azalma hem de alacak hesaplarındaki artıştır.

Son 4 yıldaki serbest nakit akışı, kazançlardaki düşüşe rağmen sağlam seviyelerde kalmıştır. Kaynak

Şirket, 2021'de 1,2 milyar dolar olan emeklilik katkısını 2022'de 235 milyon dolara düşürerek 2020 seviyelerine geri çekti.

Buarada, alacak hesapları 2022'nin 3. ve 4. çeyreğinde 1,1 milyar $ ve 864 milyon $'a büyük bir artış gösterdi ve borç hesapları 8,6 milyon $'dan arttı. Alacak hesaplarındaki artış, üç aylık bazda borç hesaplarındaki düşüşü dengeledi ve daha yüksek işletme nakit akışı ile sonuçlandı. Bununla birlikte, genel olarak olumsuz bir makroekonomik ortam şeklinde hala büyük zorluklarla karşı karşıyadır.

Dow yine de faaliyet kârından daha yüksek FAVÖK sağlamayı başardı. Dow$DOW-1.2% 4. çeyrekte segmentler genelinde daha zayıf bir performans sergilemiştir. Her bir segment daha düşük hacim, çeyrekten çeyreğe daha düşük satışlar ve yıldan yıla daha düşük marjlar bildirdi. Bu biraz endişe verici bir durum.

Dow'un en büyük potansiyelinin yeşil çözümler ve ürünlerde olması bekleniyor. Yeşil teknolojiler genellikle daha fazla verimlilik ve daha az atık anlamına gelir ki bu da kârlılık için her zaman iyidir. Küresel bir malzeme ve kimya şirketi olarak Dow, bu yenilik dalgasını yakalamak ve pazara sunmak için araştırma ve endüstriyel yeteneklerinden yararlanabilir.

Dow'un kısa süre önce güvenilir, uzun vadeli düşük karbonlu enerji sağlamak için tesislerinden birinde şebeke ölçeğinde ilk gelişmiş nükleer reaktörü inşa edeceğini duyurması, şirketin büyük bir stratejik çaba gösterdiğini gösteriyor.

Temettü şu anda %5,33 ve ödeme oranı sağlıklı bir şekilde 0,56'dır.

EPS düştü, bu da piyasa için biraz endişe verici. Kaynak

Genel olarak DOW, benim bakış açıma göre "rahatsız etme, etkileme" olarak sınıflandırılabilecek bir şirket. Öte yandan, dekarbonizasyon ve yeşil çözümler segmentlerindeki büyüme potansiyeli, yelkenlerine güzel bir rüzgar verebilir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.