S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

LITHIUM AMERICAS, WYDOBYCIE Z POTENCJAŁEM

Szymon
27. 4. 2023
2 min read

Elon Musk poruszył wiele tematów podczas ostatniej rozmowy o zarobkach Tesli, jednym z nich był brak możliwości rafinacji litu. Ponieważ lit jest podstawowym składnikiem baterii pojazdów elektrycznych, istnieje niezaspokojone zapotrzebowanie na rafinowany lit w branży pojazdów elektrycznych.

Lithium Americas (LAC)

Lithium Americas zajmuje się wydobyciem i rafinacją litu i ma przed sobą znaczny potencjał wzrostu. Będąc jeszcze w fazie przedprodukcyjnej, LAC jest w pełni właścicielem kopalni Thacker Pass w północnej Nevadzie, która jest jej najważniejszym aktywem, ponieważ posiada największe rezerwy litu w USA. To sprawia, że kopalnia jest cennym zasobem dla rozwijającego się przemysłu pojazdów elektrycznych, który potrzebuje wysokiej jakości baterii litowych. Ponadto LAC posiada również pełne prawo własności i umowy joint venture dla kopalni litu o wysokiej czystości w Argentynie.

Chociaż Thacker Pass to ciekawy projekt, produkcja jest jeszcze bardzo odległa i ma się rozpocząć w 2026 r. Firma ogłosiła rozpoczęcie prac budowlanych na początku marca.

Jednak na swojej niedawnej rozmowie o zyskach za IV kwartał spółka powiedziała, że budowa w jej kopalni Cauchari-Olaroz w Argentynie jest "zasadniczo zakończona", a rozpoczęcie produkcji spodziewane jest przed zamknięciem pierwszej połowy 2023 r. Spółka powiedziała, że potrzebuje dodatkowych nakładów kapitałowych w wysokości mniejszej niż 50 mln USD, aby osiągnąć produkcję i dodatnie przepływy pieniężne. LAC spodziewa się osiągnąć pełną produkcję węglanu litu na poziomie 40 000 t/r (ton rocznie) w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Oceniając perspektywy spółki, to właśnie długoterminowy potencjał kopalni Thacker Pass jest podstawą pozytywnej tezy Blancharda.

"Biorąc pod uwagę portfel aktywów i strategiczną ekspozycję geograficzną na Argentynę i Stany Zjednoczone, utrzymujemy ocenę Kupuj dla LAC" - powiedział analityk Deutsche Bank - "Jesteśmy pozytywnie nastawieni do zdolności zarządu do rozwoju kopalni Thacker Pass, chociaż dostrzegamy nieodłączne wyzwania związane z tym aktywem, ponieważ jest to złoże oparte na glinie." Niemniej jednak Thacker Pass to projekt wodorotlenku o mocy ~80ktpa w USA, który powinien być bardzo wartościowy dla amerykańskiego krajowego rynku litu."

Ta rekomendacja Kupuj jest poparta ceną docelową na poziomie 26$, a jej spełnienie oznaczałoby roczną aprecjację ceny akcji o 36%.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.