S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

LİTYUM AMERİKALARI, POTANSİYEL MADENCİLİK

Halil Toprak
27. 4. 2023
3 min read

Elon Musk, Tesla'nın son kazanç çağrısı sırasında birçok konuya değindi; bunlardan biri de lityum rafine etme kapasitesinin eksikliğiydi. Lityum elektrikli araç bataryalarının temel bir bileşeni olduğundan, elektrikli araç endüstrisinde rafine lityuma yönelik karşılanmamış bir ihtiyaç bulunmaktadır.

Lithium Americas (LAC)

Lithium Americas, lityum madenciliği ve rafinasyonu ile uğraşmaktadır ve ileride büyük bir büyüme potansiyeline sahiptir. Henüz üretim öncesi aşamada olan LAC, Nevada'nın kuzeyinde bulunan Thacker Pass madeninin tamamına sahiptir ve bu maden ABD'deki en büyük lityum rezervlerine sahip olması nedeniyle en önemli varlığıdır. Bu da madeni, birinci sınıf li-ion pillere ihtiyaç duyan ve gelişmekte olan elektrikli araç endüstrisi için değerli bir kaynak haline getiriyor. Ayrıca LAC, Arjantin'de yüksek saflıkta lityum madenleri için tam mülkiyet ve ortak girişim anlaşmalarına da sahip.

Thacker Pass ilginç bir proje olmasına rağmen, üretimin 2026 yılında başlaması planlanıyor. Şirket Mart ayı başında inşaat çalışmalarının başladığını duyurdu.

Bununla birlikte, şirket son 4. çeyrek kazanç çağrısında, Arjantin'deki Cauchari-Olaroz madeninde inşaatın "büyük ölçüde tamamlandığını" ve üretimin 2023'ün ilk yarısı kapanmadan başlamasının beklendiğini söyledi. Şirket, üretim ve pozitif nakit akışı elde etmek için 50 milyon ABD dolarından daha az ek sermaye harcamasına ihtiyaç duyduğunu söyledi. LAC, gelecek yılın ilk çeyreğinde 40.000 t/y (yılda ton) lityum karbonat tam üretimine ulaşmayı bekliyor.

Şirketin beklentilerini değerlendirirken Blanchard'ın olumlu tezinin merkezinde Thacker Pass madeninin uzun vadeli potansiyeli yer alıyor.

Deutsche Bank analisti, "Varlık portföyü ve Arjantin ve ABD'ye stratejik coğrafi maruziyeti göz önüne alındığında, LAC için Al notunu koruyoruz," dedi ve ekledi: "Yönetimin Thacker Pass madenini geliştirme kabiliyetine olumlu bakıyoruz, ancak kil bazlı bir yatak olduğu için bu varlığın doğasında var olan zorlukların farkındayız." Bununla birlikte, Thacker Pass ABD'de ~80ktpa'lık bir hidroksit projesidir ve ABD yerel lityum piyasası için çok değerli olmalıdır."

Bu Satın Al derecelendirmesi 26 $ hedef fiyat ile desteklenmektedir ve eğer karşılanırsa, yıllık %36'lık bir hisse fiyatı artışını temsil edecektir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.