S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Ten ruch Apple jest absolutnie genialny i przyniesie sukces, mówi znany strateg

Jakub Blaszkowycz
28. 4. 2023
4 min read

Wejście Apple do Indii to "strategiczny ruch pokerowy", mówi topowy analityk. Dziś przyglądamy się temu, dlaczego analitycy pokładają dużą wiarę w Apple i jego błyskotliwe posunięcia, które w przyszłości znów pozwolą mu pójść o krok dalej.

Apple nigdy nie było w stanie skutecznie wcisnąć się na rynek indyjski, gdzie wygenerowało mniej niż 2% swoich globalnych przychodów, czyli około 6 miliardów dolarów. Chociaż ogólny przychód Apple z Indii jest stosunkowo niewielki, gigant sektora technologicznego podejmuje skoordynowane wysiłki, aby zdobyć większy udział w rynku.

Konkretnie, Apple otworzyło niedawno swoje pierwsze sklepy detaliczne w Bombaju i New Delhi. Zdaniem Dana Ivesa z Wedbush Securities, otwarcie tych placówek może znacznie pomóc w sprzedaży firmy.

"Apple skupi się na agresywnej ekspansji w Indiach w najbliższych latach, zarówno pod względem produkcji, jak i sprzedaży detalicznej, co postrzegamy jako strategiczny ruch, który może zwiększyć roczne przychody firmy w Indiach do 20 mld USD do 2025 roku" - powiedział pięciogwiazdkowy analityk.

Otwarcie sklepów jest prawdopodobnie po masowej kampanii marketingowej w kraju, z Apple nadzieję na zmniejszenie dominacji Samsung, Xiaomi i Vivo, które są największymi producentami smartfonów na rynku indyjskim, podczas gdy powtarza swój sukces w Chinach.

Wejście na rynek detaliczny będzie pierwszym krokiem Apple w Indiach. Biorąc pod uwagę koszmar, jaki Apple miało z produkcją iPhone'a w Chinach ze względu na problemy z blokadą związane z chorobą COVID-19 w sezonie świątecznym, Ives zauważa, że Apple i jego partner Foxconn rozważają teraz Indie w celu "większej dywersyfikacji produkcji iPhone'a".

Dalsze zwiększanie produkcji w Indiach powinno iść w parze z rozszerzaniem obecności detalicznej, podobnie jak Apple rozwinął swoją strategię w Chinach. W sumie może to zająć trochę czasu, aby Apple osiągnęło większą penetrację na rynku indyjskim, ale Dan Ives uważa, że Apple jest na dobrej drodze.

"Rzym nie został zbudowany w jeden dzień, podobnie jak szersza strategia Apple dotycząca Indii" - podsumowuje. "Jednak widzimy ten tydzień jako krok, w którym Apple nurkuje na głęboką wodę w basenie rynku indyjskiego, gdy ten ogromny rynek powoli przekształca się w ekosystem Apple z rosnącym udziałem w rynku iPhone'ów w nadchodzących latach".

Ogólnie rzecz biorąc, Dan Ives podtrzymał rekomendację Outperform (tj. Kupuj) i cenę docelową w wysokości 205 dolarów dla akcji $AAPL+1.7%.

AAPL

Apple

AAPL
$189.98 $3.10 +1.66%

Dlaczego Indie są atrakcyjne dla Apple?

Indie są kuszącym rynkiem dla Apple z kilku powodów:

1) Duży potencjał wzrostu. Indyjski rynek smartfonów rośnie bardzo szybko i szacuje się, że do 2025 roku osiągnie 900 milionów użytkowników smartfonów. Stanowi to ogromny potencjał dla zwiększenia sprzedaży iPhone'ów i innych produktów Apple.

2) Rośnie średnia klasa dochodowa. Rośnie liczba Hindusów o wyższej sile nabywczej, co oznacza większy popyt na produkty premium, takie jak iPhone. Apple chce stać się bardziej atrakcyjny dla tej rosnącej bazy klientów.

3) Skoncentrowany rynek smartfonów z niższej i średniej półki. Obecnie indyjski rynek smartfonów jest zdominowany przez chińskie firmy, takie jak Xiaomi, Vivo i Oppo, które oferują modele z niskiej i średniej półki cenowej. Apple chce wejść w ten obszar rynku i zdobyć udziały.

4) Starania o dywersyfikację produkcji poza Chinami. Ze względu na wojnę handlową USA-Chiny i pandemię COVID-19, Apple szuka dywersyfikacji swojej bazy produkcyjnej poza Chinami. Indie są obiecującą alternatywą ze względu na swoją wielkość i niskie koszty.

5. Znaczący potencjał przychodów i zysków. Indie mogą przynieść Apple miliardy dolarów przychodów i zysków w najbliższych latach, jeśli uda się zdobyć większy udział w tym rynku. To znacząco stymulowałoby rozwój firmy.

Co równieważne, Indie są drugim po Chinach największym rynkiem smartfonów na świecie. Według różnych szacunków, w Indiach jest obecnie od 500 do 600 milionów aktywnych smartfonów. Każdego roku w Indiach sprzedaje się około 150 milionów nowych smartfonów.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.