S&P 500 ^GSPC 5,312.85 +0.18%
Nvidia NVDA $951.77 +2.92%
Tesla TSLA $174.88 -1.45%
Microsoft MSFT $425.01 +1.14%
Alphabet GOOG $178.89 +0.90%
Apple AAPL $191.34 +0.77%
Amazon AMZN $183.70 -0.54%
Meta META $470.04 -0.40%

Ünlü stratejist, Apple'ın bu hamlesinin kesinlikle zekice olduğunu ve başarı getireceğini söylüyor

Halil Toprak
28. 4. 2023
4 min read

Üst düzey analist, Apple'ın Hindistan'a girişinin "stratejik bir poker hamlesi" olduğunu söylüyor. Bugün, analistlerin Apple'a ve onu gelecekte bir adım daha ileri götürecek parlak hamlelerine neden çok inandıklarına bir göz atıyoruz.

Apple, küresel gelirinin %2'sinden daha azını ya da yaklaşık 6 milyar dolarını elde ettiği Hindistan pazarına hiçbir zaman başarılı bir şekilde giremedi. Apple'ın Hindistan'dan elde ettiği toplam gelir nispeten küçük olsa da, teknoloji sektörü devi daha büyük bir pazar payı elde etmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Özellikle Apple kısa bir süre önce Mumbai ve Yeni Delhi'de ilk perakende mağazalarını açtı. Wedbush Securities'den Dan Ives'e göre, bu mağazaların açılması şirketin satışlarına önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Beş yıldızlı analist, "Apple önümüzdeki yıllarda Hindistan'da hem üretim hem de perakende açısından agresif bir genişlemeye odaklanacak ve biz bunu şirketin Hindistan'daki yıllık gelirini 2025 yılına kadar 20 milyar dolara çıkarabilecek stratejik bir hamle olarak görüyoruz" dedi.

Mağazaların açılışını büyük bir yurtiçi pazarlama kampanyasının takip etmesi muhtemel; Apple, Çin'deki başarısını tekrarlarken Hindistan pazarındaki en büyük akıllı telefon üreticileri olan Samsung, Xiaomi ve Vivo'nun hakimiyetini azaltmayı umuyor.

Perakende pazarına girmek Apple'ın Hindistan'daki ilk adımı olacak. Apple'ın tatil sezonunda COVID-19 hastalığıyla ilgili kilitlenme sorunları nedeniyle Çin'deki iPhone üretiminde yaşadığı kabus göz önüne alındığında, Ives Apple ve ortağı Foxconn'un şimdi "iPhone üretiminin daha fazla çeşitlendirilmesi" için Hindistan'ı düşündüğünü belirtiyor.

Hindistan'da üretimin daha da artırılması, Apple'ın Çin'deki stratejisini geliştirmesine benzer şekilde, perakende varlığının genişletilmesiyle el ele gitmelidir. Sonuç olarak, Apple'ın Hindistan pazarında daha fazla nüfuz elde etmesi biraz zaman alabilir, ancak Dan Ives Apple'ın doğru yolda olduğuna inanıyor.

"Roma bir günde inşa edilmedi ve Apple'ın geniş Hindistan stratejisi de öyle," diye özetliyor. "Ancak bu haftayı, Apple'ın Hindistan pazar havuzunun derinliklerine daldığı ve bu devasa pazarın önümüzdeki yıllarda iPhone'lar için artan pazar payı ile yavaş yavaş bir Apple ekosistemine dönüştüğü bir adım olarak görüyoruz."

Genel olarak Dan Ives, $AAPL+0.8% hissesi için Outperform (yani Satın Al) tavsiyesini ve 205 $ fiyat hedefini yineledi.

AAPL

Apple

AAPL
$191.34 $1.47 +0.77%

Hindistan Apple için neden cazip?

Hindistan, Apple için birkaç nedenden ötürü cazip bir pazar:

1. Kapsamlı büyüme potansiyeli. Hindistan akıllı telefon pazarı hızla büyüyor ve 2025 yılına kadar 900 milyon akıllı telefon kullanıcısına ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da iPhone ve diğer Apple ürünlerinin satışlarının artması için büyük bir potansiyel anlamına geliyor.

2. Orta gelir sınıfı büyüyor. Satın alma gücü daha yüksek olan Hintlilerin sayısı artıyor, bu da iPhone gibi premium ürünlere daha fazla talep anlamına geliyor. Apple bu büyüyen müşteri tabanı için daha cazip hale gelmek istiyor.

3. Yoğunlaşmış alt ve orta sınıf akıllı telefon pazarı. Şu anda Hindistan akıllı telefon pazarına düşük ve orta fiyatlı modeller sunan Xiaomi, Vivo ve Oppo gibi Çinli şirketler hakim. Apple pazarın bu alanına girmek ve pay kazanmak istiyor.

4. Üretimi Çin dışında çeşitlendirme çabaları. ABD-Çin ticaret savaşı ve COVID-19 salgını nedeniyle Apple, üretim üssünü Çin dışında çeşitlendirmek istiyor. Hindistan, büyüklüğü ve düşük maliyeti göz önüne alındığında umut verici bir alternatif.

5. Önemli gelir ve kâr potansiyeli. Hindistan, bu pazarda daha büyük bir pay elde edebilirse Apple'a önümüzdeki yıllarda milyarlarca dolar gelir ve kâr getirebilir. Bu, şirketin büyümesini önemli ölçüde teşvik edecektir.

Son olarak, Hindistan Çin'den sonra dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarıdır. Çeşitli tahminlere göre Hindistan'da şu anda 500 ila 600 milyon aktif akıllı telefon bulunuyor. Hindistan'da her yıl yaklaşık 150 milyon yeni akıllı telefon satılıyor.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.