S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Problémy komerčních nemovitostí podle Elona Muska obrovsky ohrožují banky a celý systém

Dominik Petrnoušek
29. 4. 2023
5 min read

Elon Musk v rozhovoru na Fox News hovořil o široké škále témat. Zejména mě zaujala jedna část - a to, že se Elon opravdu bojí dopadů krize komerčních nemovitostí, o které se už několik týdnů mluví. Jak by podle něj mohla ovlivnit ekonomiku a hlavně banky?

"To nejhorší v komerčních nemovitostech ještě nepřišlo. Věci, které jsme dosud viděli, jsou jen mírná degradace realitního portfolia. Ale to se podle mého názoru stane velmi vážnou věcí později v tomto roce."

https://www.youtube.com/watch?v=MpSvyWLEu8M

Poukázal na to, že trend práce z domova výrazně snížil využívání kancelářských budov po celém světě. A to pro komerční nemovitosti nevěstí nic dobrého.

Tohle je podle něj další z nevýhod práce z domu. Elon Musk dlouhodobě kritizuje home office a to hned z několika důvodů.

Produktivita klesá, když lidé pracují z domova. Pracují méně efektivně s delšími přechody mezi úkoly a těžším oddělením práce a osobního života.

Chybí osobní interakce, která je klíčová pro mentoring mladších pracovníků, budování kultury týmu a neplánované inovace. Silná firemní kultura a duch týmu jsou podle Muska nejdůležitější pro dlouhodobý úspěch společnosti, ale dají se těžko budovat na dálku.

Neverbální komunikace je důležitá, ale obtížně se daří na dálku, což vede ke ztrátě cenných signálů. Vedoucí pracovníci by měli být viděni svými lidmi, aby mohli poskytovat okamžitou zpětnou vazbu, budovat důvěru a být k dispozici.

Ačkoli Musk uznává, že práce z domova může být prospěšná v některých případech, preferuje tam, kde je to možné, osobní interakci a spolupráci. V krátkosti, Teď se k těmto faktorům ještě navíc přidal ten makroekonomický.

"Téměř všechna města v tuto chvíli vykazují rekordní neobsazenost komerčních nemovitostí," vysvětlil Musk. "Komerční nemovitosti bývaly něčím, co bylo aktivem stupně A, že pokud banka měla v držení komerční nemovitosti, byly tyto považovány za nejvyšší zabezpečení... za jedny z nejbezpečnějších aktiv, které jste mohli mít," řekl. "Teď už to tak není. Jedna společnost za druhou ruší své nájemní smlouvy nebo je neprodlužuje. Nebo když zkrachují, nemá banka, která tyto nemovitosti vlastní, co vymáhat. Protože to byla dříve silná společnost, která je nyní mrtvá. Co z ní pak dostanete?"

Mohlo by to tedy znamenat další problémy pro banky?

Musk se bojí, že ano. Pokud by banky utrpěly další rány v důsledku očekávaného pádu komerčních nemovitostí, mohl by být ohrožen celý systém.

Problémy komerčních nemovitostí v roce 2023 by mohly způsobit závažné potíže bankám, které se již potýkají s finančními problémy. Tyto banky pravděpodobně mají větší expozici rizikovým aktivům, jako jsou úvěry na komerční nemovitosti, jejichž selhání by mohlo způsobit značné ztráty. Navíc je nepravděpodobné, že by měly dostatečné rezervy k pokrytí těchto ztrát, což by vedlo k ještě většímu snížení jejich kapitálu a finančnímu ohrožení.

Aby splatily dluhy nebo zlepšily své kapitálové poměry, tyto banky by mohly být donuceny prodávat svá aktiva za nízké ceny, což by ústilo ve značné ztráty. Prodej většího portfolia komerčních úvěrů nebo zástav by mohl vést ke katastrofickým ztrátám. Veřejné zprávy o ztrátách těchto bank z úvěrů na komerční nemovitosti by rovněž značně podkopaly důvěru v bankovní systém. Ztížilo by to ostatním bankám a společnostem přístup k financování a mohlo by vyvolat širší finanční nestabilitu.

Problémy v sektoru komerčních nemovitostí v roce 2023 by tak mohly být katalyzátorem pro finanční krizi, zvláště pokud by zasáhly již oslabené banky. Tohle je další rána, kterou by letos ekonomika mohla schytat. Co myslíte? Přijde něco takového?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.