S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Wyniki i założenia Exxon i Chevron

Ludwik Sienkiewicz
29. 4. 2023
5 min read

Exxon wykazuje rekordowy zysk w pierwszym kwartale dzięki wyższej produkcji

Exxon Mobil ($XOM+0.1%) zanotował w piątek rekordowy zysk w pierwszym kwartale, który był ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej i pobił szacunki Wall Street, ponieważ rosnąca produkcja ropy i gazu pokonała spadek cen energii z wysokich poziomów.

Firmy naftowe jadą na fali relatywnie wyższych cen ropy i gazu, a zyski czerpią z silnego popytu i cięć kosztów związanych z wysiłkami na rzecz przeciwdziałania wyłączeniom Covid-19 sprzed trzech lat.

"Dostarczyliśmy rekordowe wyniki w pierwszym kwartale, mimo że ceny energii i marże rafineryjne nieco zmiękły" - powiedziała w wywiadzie dyrektor finansowy Kathryn Mikells.

Powiedziała, że silny wzrost produkcji był największym czynnikiem przyczyniającym się do lepszych niż oczekiwano zysków. Exxon odnotował w tym kwartale wzrost produkcji ropy naftowej i paliw dzięki uruchomieniu nowych projektów morskich i instalacji rafineryjnych.

Przychody spółki wzrosły do 11,43 mld dolarów, czyli 2,79 dolara na akcję, w porównaniu z 5,48 mld dolarów rok temu, co obejmowało odpis na wyjście z Rosji.

Produkcja ropy i gazu wzrosła o prawie 300 tys. baryłek dziennie (bpd) w porównaniu z poziomem sprzed roku, z wyłączeniem sprzedaży aktywów i wyjścia z Rosji. Ubiegłoroczne wyniki zawierały odpis na rosyjskie udziały w ropie i gazie w wysokości 3,4 mld USD po opodatkowaniu.

Wzrost produkcji odzwierciedla 40% wzrost produkcji w basenie permskim w Teksasie oraz w Gujanie, gdzie spółka uruchomiła w ubiegłym roku drugą platformę wiertniczą, która zwiększyła produkcję o około 240 tys. baryłek dziennie. Wyższe wolumeny częściowo zrekompensowały spadek cen ropy o 16% w stosunku do roku poprzedniego.

Capital Structure

Market Cap
508.79B
Enterpr. Val.
515.48B
Revenue
338.70B
Shares Out.
4.49B
Debt/Capital
0.16
FCF Yield
6.32%

Valuation / Dividends

P/E
13.90
EPS
8.16
P/S
1.50
P/B
2.21
Div. Yield
3.32%
Div. Payout
45.77%

Capital Eff. / Margins

ROIC
12.19%
ROE
16.22%
ROA
8.68%
Gross
27.96%
Operating
12.55%
Net Profit
9.68%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Wyniki pierwszego kwartału odzwierciedlają również rozwój produkcji paliw. W ubiegłym kwartale firma zakończyła rozruch nowej jednostki przetwarzania ropy naftowej w zakładzie w Beaumont w Teksasie, co zwiększyło zdolności rafinacyjne o 250 tys. baryłek dziennie.

Producent zakończył pierwszy kwartał z 32,7 mld dolarów w gotówce, ale Mikells powiedział, że nie ma ochoty wykorzystywać jej do fuzji lub przejęć.

Exxon byłby otwarty na transakcje, które mogłyby zaoferować synergie i zapewnić dobry zwrot dla akcjonariuszy, powiedziała. Skupia się jednak na zwiększeniu produkcji w Basenie Permskim, Gujanie i rozbudowie rafinerii Beaumont, między innymi, powiedziała Mikells. "Jesteśmy naprawdę skupieni na tym, aby upewnić się, że realizujemy te organiczne możliwości".

Chevron bije szacunki i zwiększa zysk w pierwszym kwartale mimo spadku cen ropy

Spółka naftowa Chevron ($CVX+0.5% ) pobiła w piątek oczekiwania rynkowe, zwiększając zysk za pierwszy kwartał, dzięki zyskom z rafinacji, które zrównoważyły spadki cen energii oraz produkcji ropy i gazu.

Zysk netto wzrósł o 5% do 6,57 mld dolarów, czyli 3,46 dolarów na akcję. Jest to wynik zgodny z konsensusem na Wall Street, który przewidywał taki sam zysk w wysokości 3,38 USD na akcję, według danych Zacks Investment Research.

Najmocniejszym sektorem spółki była rafinacja ropy naftowej, gdzie wyższe marże pomogły zwiększyć przychody ponad pięciokrotnie do 1,8 mld dolarów.

Jednak jej dział upstream oil and gas odnotował 25% spadek zysku netto ze względu na duży spadek cen w skali roku.

Ropa Brent, globalny benchmark dla ropy, w pierwszych trzech miesiącach roku była notowana średnio po 82 dolary za baryłkę, co oznacza spadek o 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 7% w porównaniu z czwartym kwartałem.

"Ceny Brent są wysokie, a jednocześnie stosunkowo niskie. Ale wciąż widać średnio dwucyfrowe zwroty" - powiedział agencji Reuters dyrektor finansowy Pierre Breber , odnosząc się do zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Druga co do wielkości amerykańska spółka naftowa zakończyła kwartał z 15,8 mld dolarów w gotówce, co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale około 10 mld dolarów więcej niż potrzebuje do prowadzenia działalności, powiedział Breber.

Duże firmy naftowe trzymają się więcej gotówki na wypadek spowolnienia gospodarczego i aby być gotowym, jeśli pojawi się nowa fala konsolidacji.

"Intencją jest, aby gotówka wracała do akcjonariuszy stabilnie w czasie" - powiedział Breber, dodając, że Chevron będzie realizował tylko takie transakcje, które są korzystne dla akcjonariuszy.

"Wciąż szukamy" - powiedział zapytany, czy Chevron rozmawia o przejęciach. "I mamy bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, ponieważ nie musimy zamykać żadnych transakcji".

Nakłady inwestycyjne skoczyły o 55% do 3 mld USD w stosunku do roku poprzedniego, głównie dzięki inwestycjom w projekty amerykańskie.

Chevron zwiększa produkcję w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie zmniejszając ją w innych krajach. Całkowita produkcja spadła o 3% w stosunku do roku poprzedniego do 2,98 mln baryłek ropy i gazu dziennie z powodu wygaśnięcia kontraktów w Tajlandii i sprzedaży terenów łupkowych w południowym Teksasie.

Spadek ten został częściowo skompensowany przez 4% wzrost produkcji w Permian Basin, największym zagłębiu łupkowym w USA. Spółka uruchamia również nową platformę w Zatoce Meksykańskiej.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.