S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Velké srovnání potravinových akcií. Která z nich je podle analytiků nejlepší ke koupi?

Martin Bartkovský
2. 5. 2023
8 min read

Koukáte se po nějaké bezpečné akcii, která by mohla zaujmout místo ve vašem portfoliu? Pokud se budete rozhodovat mezi těmito velkými a známými hráči, tak by vám názor Wall Street mohl pomoct.

V období makroekonomické nejistoty hledají investoři často útočiště ve společnostech, které mají stabilní výnosy, silnou bilanci a schopnost růstu. Mega-caps, tedy společnosti s tržní kapitalizací přes 200 miliard dolarů, mohou být právě takovými investičními příležitostmi. V tomto článku se zaměříme na tři takové společnosti. Která je podle Wall Street aktuálně nejlepší ke koupi?

Coca-Cola $KO+0.0% 

KO
$60.71 -$0.49 -0.80%
1 Day
+0.01%
5 Days
+3.03%
1 Month
+2.17%
6 Months
+1.46%
YTD
+2.22%
1 Year
+1.76%
5 Years
+36.07%
Max.
+23,149.18%

Jako jedna z nejznámějších značek na světě se Coca-Cola těší silnému postavení na trhu nápojů. Společnost dlouhodobě investuje do inovací a produktové diverzifikace, což zahrnuje nízkokalorické nápoje, energetické nápoje a dokonce i experimentování s alkoholickými nápoji. Coca-Cola také spolupracuje s menšími značkami prostřednictvím akvizic a partnerství, což jí umožňuje rychleji reagovat na měnící se spotřebitelské preference a zároveň udržovat konkurenční výhodu. Navíc Coca-Cola má silný dodavatelský řetězec, efektivní distribuční systém a vysokou míru zákaznické loajality.

Coca-Cola zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2023 12% nárůst organických tržeb a nárůst čistého zisku o 6 %. Tento růst byl tažen převážně silnou poptávkou po produktech a schopnosti zvyšovat ceny pro eliminaci inflace a zachování provozních marží.

Pro Coca-Colu je důležitá také její snaha o udržitelnost a snižování dopadu na životní prostředí. Společnost se zavázala k ambiciózním cílům, jako je snížení emisí skleníkových plynů o 25 % do roku 2030 a zajištění, že 100 % jejích obalů bude recyklovatelných, kompostovatelných nebo biologicky rozložitelných. Tyto cíle přitahují ekologicky založené investory a zároveň přispívají k pozitivnímu vnímání značky.

Analytik společnosti Citigroup Fillipo Falorni, je ohledně akcií společnosti Coca-Cola poměrně dost optimistický.

Společnost v prvním čtvrtletí dosáhla solidních zisků, a zároveň obezřetně nastavila svůj výhled kvůli makro nejistotě a měkčímu přistání na začátku druhého čtvrtletí v dubnu. Domníváme se, že základy společnosti zůstávají stále pevné, a jsou podporovány cenovou stabilitou a silnými trendy na rozvíjejících se trzích.

Spolu s tímto komentářem stanovil Falorini zvýšil svůj cenový cíl  na 74$. Za poslední dobu se na tuto akcii dívalo celkem 15 analytiků, kteří se shodli na průměrném cenovém cíli ve výši 69$, což představuje nárůst o necelých 8 %.

PepsiCo $PEP+0.0% 

PEP

PepsiCo

PEP
$168.26 -$1.34 -0.79%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.62%
1 Month
+0.36%
6 Months
-5.54%
YTD
-2.7%
1 Year
-4.57%
5 Years
+44.97%
Max.
+10,415.62%

PepsiCo je jedinečná mezi konkurenty díky své kombinaci potravinového a nápojového průmyslu. Společnost je známá svými značkami jako Pepsi, Gatorade, Tropicana, Quaker Oats a Frito-Lay. PepsiCo se soustředí na inovace a udržitelnost ve svých produktech, což zahrnuje snižování obsahu cukru, soli a tuku v potravinách a nápojích a investice do recyklovatelných obalů. Díky silnému portfoliu značek a diverzifikaci výnosů je PepsiCo schopna lépe čelit výkyvům v jednotlivých segmentech trhu. Společnost také profituje z geografické rozmanitosti svých tržeb, která snižuje riziko spojené s regionálními ekonomickými výkyvy.

PepsiCo zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2023 nárůst tržeb o 10,2 % na 17,8 miliardy USD a upravený zisk na akcii vzrostl o více než 16 % na 1,50 USD. Tento růst by i zde tažen především vysokou poptávkou po produktech v kombinaci s zvyšováním cen produktů. Tyto společnosti si to mohou dovolit hlavně kvůli své silné značce.

Kromě svého silného produktového portfolia se PepsiCo věnuje také korporátní společenské odpovědnosti a udržitelnosti. Společnost investuje do komunit, ve kterých působí, a podporuje rozvoj zemědělských projektů a inovativních řešení, která snižují dopad na životní prostředí. PepsiCo také uzavřelo partnerství s několika organizacemi zaměřenými na životní prostředí a sociální záležitosti, což pomáhá společnosti posílit svou pozici jako lídra v oblasti udržitelnosti a korporátní společenské odpovědnosti.

I tato společnost si našla své fanoušky, a jedním z nich je analytik společnosti Goldman Sachs Bonnie Herzog.

Společnost má, vzhledem ke svému robustnímu portfoliu značek a vyhlídkám na dlouhodobý růst v oblasti nápojů, dobrou pozici na trhu.

Spolu s tímto komentářem Herzog zvýšil svůj cenový cíl na 208$. Na společnost se v poslední době dívalo celkem 11 analytiků, kteří se shodli na průměrné cílové ceně 191$, což představuje stagnaci ceny akcie.

McDonald's $MCD+0.0% 

MCD
$297.14 -$0.60 -0.20%
1 Day
+0%
5 Days
+1.76%
1 Month
-1.38%
6 Months
+4.98%
YTD
-0.38%
1 Year
+10.92%
5 Years
+62.05%
Max.
+109,682.97%

McDonald's je jedním z největších rychloobslužných restauračních řetězců na světě, který působí ve více než 100 zemích. Společnost neustále inovuje své menu, aby vyhověla měnícím se spotřebitelským trendům, jako je zájem o zdravější možnosti, rostlinné produkty a lokální chutě. McDonald's také investuje do technologických řešení, jako je digitalizace objednávek, vylepšení drive-thru a rozvoj vlastního doručování jídla. Tato opatření umožňují McDonald's zefektivnit provoz, zvýšit zákaznickou spokojenost a udržet konkurenceschopnost v rychle se měnícím průmyslu rychlého občerstvení.

Celkové tržby společnosti vzrostly o 4 % na 5,9 miliardy USD. Upravený zisk na akcii vzrostl o 15 %. Podle vedení společnosti byl tento nárůst tažen hlavně vyváženou kombinací růstu cen a pozitivním nárůstem návštěvnosti. Dalším velkým aspektem, který přispěl k tomuto růstu, bylo oživení ekonomiky v Číně.

Dalším klíčovým aspektem úspěchu McDonald's je jeho franchisingový model. Společnost má více než 38 000 restaurací po celém světě, z nichž většina je provozována nezávislými franchisery. Tento model umožňuje McDonald's rychle expandovat, přizpůsobovat se místním trhům a minimalizovat provozní rizika. Společnost se také zaměřuje na posílení svého angažmá v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti, což zahrnuje snižování spotřeby plastů, podporu udržitelného zemědělství a rozvoj programů zaměřených na komunity a zaměstnance.

Tuto akcii si pro změnu oblíbil analytik společnosti RBC Capital Christopher Carril.

Domníváme se, že dynamika prodeje v 1. čtvrtletí a konzistentní výkon napříč segmenty odrážely dopad minulých investic vedení do reimagingu, realizace marketingu a digitálních iniciativ. Věříme, že společnost má v současném makro prostředí dobrou pozici podpořenou neustálým zaměřením na hlavní menu a zlepšování provozu v restauracích.

Spolu s tímto komentářem Carril zvýšil svůj cenový cíl na 316$. V poslední době se na tuto akcii dívalo celkem 29 analytiků, kteří se shodli na průměrném cenovém cíli ve výši 315$, což představuje nárůst o necelých 7 %.

Tak která?

Když to tedy vezmeme z pohledu analytiků, tak ve srovnání s PepsiCo je Wall Street optimističtější ohledně Coca-Coly a McDonald's. Tato pozitivní nálada se odráží ve vyšších cenových cílech. Optimismus může být způsoben kombinací silného růstu tržeb, inovací a potenciálu dalšího růstu v nových segmentech. Pokud bychom se tedy bavili úplně konkrétně, tak aktuálně podle analytiků nabízí největší růstový potenciál Coca-Cola. Je ale také samozřejmě důležité si všechny společnosti zanalyzovat a udělat vlastní závěry. Toto vám může posloužit pouze jako jedna z nápověd do skládačky.

Pokud se tedy i poté, co jste všechny 3 akcie zanalyzovali, nemůžete stále rozhodnout, názory analytiků vám při rozhodování mohou částečně pomoct. Je ale důležité abyste tyto názory brali pouze jako část skládačky, a nestavěli čistě na těchto názorech svá investiční rozhodnutí.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.