S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Podle legendárního Petera Lynche byste tato dvě kritéria neměli při výběru akcií brát na lehkou váhu

Martin Bartkovský
3. 5. 2023
5 min read

Díky médiím a internetu máme jednu obrovskou výhodu. Můžeme čerpat znalosti a zkušenosti od úspěšných lidí, ke kterým bychom se normálně neměli šanci ani přiblížit. V nedávném rozhovoru pro CNBC prozradil Peter Lynch 2 věci, které jsou podle něj důležité pro investory při analýze a výběru akcií. Tak se na to pojďme podívat.

Peter Lynch je jedním z nejslavnějších investorů v dějinách, který se proslavil svým úspěchem ve správě fondu Fidelity's Magellan. Během svého působení zde dokázal zvýšit aktiva fondu z 20 milionů dolarů v roce 1977 na 14 miliard dolarů v roce 1990. Jeho filozofie investování je popsána v jeho knize "One Up On Wall Street" z roku 1989, kde zpopularizoval myšlenku investování do toho, co znáte. V tomto článku se zaměříme na dvě klíčové rady, které Lynch dal investorům v nedávném rozhovoru pro CNBC, a varování před jedním společným úskalím.

https://www.youtube.com/watch?v=U-6fv09KCDw

Zdravá rozvaha společnosti

Za prvé, investoři by se měli vždy podívat na rozvahu společnosti, do které uvažují o investici. Zdravá rozvaha může umožnit růst společnosti ve srovnání se společností, která je ve špatném finančním zdraví a zadlužená.

Prvním aspektem, který by měli investoři hledat při nákupu akcií, je zdravá rozvaha společnosti. Lynch doporučuje podívat se na poměr dluhu k vlastnímu kapitálu, což je ukazatel finanční stability a schopnosti společnosti splácet své závazky. Společnosti s nízkým poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu mají obecně silnější finanční základnu a jsou lépe připraveny čelit případným hospodářským nepřízním.

Kromě toho je důležité pečlivě prozkoumat finanční výkaznictví společnosti a základní obchodní trendy. Investoři by měli sledovat tržní podíl, růst tržeb, marže a další klíčové ukazatele, které mohou naznačovat dlouhodobý růst a prosperitu.

Příběh o dobrém obratu

Myslím, že hledám něco jiného. Hledáte něco, co je dobrý příběh... Takže musíte najít společnost, která je buď obratem, nebo společností, která poroste. Musíte hledat nové společnosti a podívat se na rozvahu.

Druhým faktorem, který Lynch doporučuje hledat při výběru akcií, je příběh o dobrém obratu. Jde o situaci, kdy společnost, která dříve procházela obtížným obdobím, vykazuje známky zlepšení ve svém podnikání. To může zahrnovat zlepšení tržního podílu, zvýšení efektivity, restrukturalizaci dluhu nebo jiné faktory, které naznačují, že společnost se vrací na cestu růstu.

Investoři by měli být opatrní při hodnocení těchto příběhů a nenechat se unést pouze emocemi nebo sliby. Je důležité provést důkladnou analýzu společnosti a zajistit, že pozitivní trendy jsou podložené skutečnými čísly a ukazateli.

Zároveň Peter Lynch varuje investory před honbou za spekulativními vzestupy akcií a doporučuje nepokupovat akcie jen proto, že rostou.

Lidé, investují do jednotlivých akcií. Je to smutné. Jsou opatrní, když si kupují ledničku nebo let letadlem. Dávají si pozor na své peníze. Pak uslyší o akciích v autobuse a vloží do toho 5 000 až 10 000 dolarů a nemají ponětí, co dělají.

Takový přístup může vést k nákupu předražených společností, které nemají silné základy nebo dlouhodobý potenciál růstu. Místo toho se zaměřte na kvalitní společnosti s dobrými fundamenty a zajímavým příběhem o obratu.

Závěr

Lynchovo hlavní poselství "investovat do toho, co znáte" je stále relevantní i dnes. Investoři by měli sledovat společnosti a odvětví, ve kterých mají zkušenosti nebo o nichž mají dobré znalosti. Tímto způsobem mohou snáze rozpoznat dobré investiční příležitosti a lépe porozumět rizikům spojeným s investováním do určité společnosti.

Pokud investoři investují dlouhodobě, tak se jim tyto rady mohou hodit. Důležité hlavně je, že emoce do investování nepatří, a nemělo by jim být věnované žádné místo v portfoliu. Je prostě důležité zůstat klidný a na společnosti se dívat racionálně.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.