S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zdaniem Muska, na rynku brakuje litu. Jak można zaangażować się w ten sektor?

Rob Lewa
30. 4. 2023
5 min read

Według Elona Muska na rynku brakuje litu do produkcji baterii. Czy może to więc oznaczać, że pojawiła się nowa okazja inwestycyjna? I jak mogą na tym skorzystać inwestorzy, którzy nie znają tego sektora?

Baterie litowo-jonowe zyskują coraz większe znaczenie w branży nowoczesnych technologii. Ich wysoka gęstość energii i szybkie ładowanie sprawiły, że są kluczowym elementem smartfonów i tabletów, a teraz technologia ta staje się kluczowym czynnikiem w przemyśle motoryzacyjnym. Szacuje się, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły od jednej czwartej do jednej trzeciej sprzedaży wszystkich nowych pojazdów.

Branża baterii litowo-jonowych to złożona sieć dostawców materiałów podstawowych, producentów i projektantów komponentów. Obejmuje również producentów baterii i elementów baterii, takich jak chemikalia, elektrolity, anody i katody. Inwestowanie w litowe i bateryjne ETF-y pozwala inwestorom na dywersyfikację i skupienie się na spółkach zaangażowanych w branżę technologii baterii litowych.

Czym są litowe fundusze ETF?

Litowe i bateryjne ETF-y technologiczne to pojazdy inwestycyjne, które pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na ten obszar branży. Fundusze te skupiają się na spółkach zaangażowanych w produkcję i wydobycie litu, rozwój baterii i inne powiązane technologie. Fundusze ETF zapewniają dywersyfikację ryzyka i pozwalają inwestorom uzyskać dostęp do różnych aspektów branży .

Global X Lithium & Battery Tech ETF $LIT+1.0%

LIT
$44.29 $0.44 +1.00%

Fundusz ten powstał w 2010 roku i skupia się wyłącznie na rynku baterii litowych. Zarządza 4,6 mld USD w aktywach inwestorów. W przeważającej mierze znajdziemy tu spółki wydobywające lit, które są reprezentowane praktycznie w połowie. Jeśli chodzi o rozkład geograficzny producentów baterii, to dominują Chiny i Korea Południowa. Ponadto najsłabiej reprezentowani są producenci dóbr konsumpcyjnych.

Największe udziały w ETF-ie

Ten ETF zawiera 41 akcji, a jego największe udziały stanowią blisko 50% portfela. Do największych holdingów należą Albemarle Corporation (8,17%), PANASONIC HOLDINGS CORP.(6,58%) i SAMSUNG SDI CO LTD (6,46%). Ten ETF ma wskaźnik kosztów (expense ratio) na poziomie 0,75% rocznie i w ciągu ostatnich 5 lat osiągał średnio zwrot na poziomie 15% rocznie.

Amplify Lithium & Battery Technology ETF $BATT+1.6%

BATT
$9.48 $0.15 +1.61%

Amplify Lithium & Battery Technology ETF, który jest drugim ETF-em typu pure-play na baterie litowe dostępnym w USA. W porównaniu do Global X oferuje niższe wydatki i bardziej skupia się na mniejszych spółkach. Jego udziały obejmują Livent Corporation - firmę produkującą produkty litowe oraz Galaxy Resources Limited, która specjalizuje się w wydobyciu litu.

ETF zawiera 106 akcji, a jego największe udziały stanowią prawie 55% portfela. Niektóre z największych udziałów obejmują BHP Group (7,04%), Tesla Inc (7,02%) i CONTEMPORARY AMPER (6,9%). Ten ETF ma wskaźnik kosztów (expense ratio) w wysokości 0,59% rocznie i w ciągu ostatnich 5 lat zwrócił 20,17% rocznie.

Ryzyko

Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w te ETF-y wiąże się z ryzykiem związanym ze zmiennością rynku baterii litowych i ewolucją rynku pojazdów elektrycznych. Na przykład duże uzależnienie od litu, który jest niezbędny do produkcji tych baterii, może prowadzić do wahań cenowych na rynku. Innym ryzykiem może być rozwój technologiczny, który może znacząco wpłynąć na popyt na te baterie.

Jednak dla inwestorów, którzy są skłonni podjąć ryzyko i szukają potencjału wzrostu w sektorze, który prawdopodobnie będzie się rozwijał w najbliższych latach, dobrym wyborem mogą być fundusze ETF litu i technologii baterii. Fundusze te zapewniają dywersyfikację portfela i pozwalają inwestorom zaangażować się w różne aspekty branży baterii litowo-jonowych.

Wnioski

Podsumowując, technologia baterii litowych to bardzo obiecująca branża, która ma potencjał do rozwoju w najbliższych latach. Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a zapotrzebowanie na baterie o dużej pojemności i szybkim ładowaniu będzie nadal rosło. Może to doprowadzić do większego zainteresowania inwestorów firmami produkującymi te baterie i powiązanymi z nimi technologiami.

Fundusze ETF dostępne w tej przestrzeni to Global X Lithium & Battery Tech ETF oraz Amplify Lithium & Battery Technology ETF. Oba te fundusze mają wady i zalety i to od preferencji i celów inwestycyjnych poszczególnych inwestorów zależy, który fundusz wybiorą. Jednak przed zainwestowaniem w te fundusze należy dokładnie rozważyć wszystkie ryzyka związane z tym sektorem i ocenić, czy te inwestycje są odpowiednie dla Twojego portfela.

Ogólnie rzecz biorąc, ETF-y na lit i technologię baterii mogą być interesującą opcją dla inwestorów poszukujących ekspozycji na ten obszar branży. Wraz z rosnącym popytem na pojazdy elektryczne oczekuje się, że sektor ten będzie się nadal rozwijał i oferował możliwości inwestycyjne w przyszłości.

DISCLAIMER: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.