S&P 500 ^GSPC 5,301.51 -0.37%
Tesla TSLA $179.12 -4.01%
Nvidia NVDA $941.56 -1.29%
Alphabet GOOG $177.48 -1.15%
Meta META $469.28 +1.00%
Apple AAPL $190.66 -0.88%
Amazon AMZN $182.52 -0.35%
Microsoft MSFT $428.70 -0.08%

Jedinou větou včera potopila celý trh: Jakou dramatickou novinku ohlásila guvernérka Fedu?

V úterý došlo k masivnímu výprodeji akcií technologických firem i dluhopisových trhů. Na vině jsou komentáře guvernérky Federálního rezervního systému Lael Brainardové. Jak zněla její jedna zásadní věta, která dokázala zvrátit během okamžiku do červených čísel několik dní růstu celého trhu? Jak tento krok centrální banky ovlivní několik příštích měsíců?

Kroky Fedu dost možná zásadně ovlivní životy investorů v několika následujících měsících

V úterním projevu Brainardová uvedla, že "je nesmírně důležité snížit inflaci", a zdůraznila naléhavost rychlého zpřísnění politiky. Uvedla také, že centrální banka začne snižovat objem své rozvahy "rychlým tempem již na svém květnovém zasedání". A právě tyto dvě části jsou naprosto klíčové.

Američtí centrální bankéři v současné době neplánují prodávat dluhopisy z portfolia Fedu v hodnotě 8 bilionů USD - ujistili investory, že nechají dluhopisy splatit bez reinvestování jistiny, podobně jako to udělali v roce 2017. V úterý však Brainardová uvedla, že očekává, že se jejich dluhopisy "budou zmenšovat podstatně rychleji než při předchozím oživení".

To poslalo výnosy dlouhodobých státních dluhopisů prudce nahoru (a ceny dolů). Desetiletý výnos v úterý vyskočil o 14,5 bazických bodů, (tedy setiny procentního bodu dost často narážím na to, že se lidé pletou😁 ), na 2,554 %. Třicetiletý výnos vzrostl o 10,9 bazických bodů na 2,582 %.

Graf 10 letého US dluhopis. Pozor, údaje jsou k 4.4. 2022, tedy před zvýšením. Zdroj: peníze.cz

Brainardová hovořila o nedávném nárůstu výnosů dlouhodobých státních dluhopisů jako o známce úspěchu Fedu při zpřísňování politiky. Tyto výnosy "mají tendenci být nejrelevantnější pro rozhodování domácností a podniků", řekla a uvedla nárůst nákladů na 30leté hypotéky. Držba dluhopisů Fedu je považována za způsob, jakým může přímo ovlivňovat výnosy dlouhodobých státních dluhopisů: Největší podíl drží v dluhopisech se splatností dva roky a déle. Jeho výhled úrokové politiky naproti tomu nejvíce ovlivňuje krátkodobé výnosy.

Komentáře Brainardové k rozvaze Fedu tedy nejvíce poškodily výkonnost dlouhodobých státních dluhopisů a tlačily tyto výnosy prudce nahoru. Víceméně celý trh včera v reakci na toto prohlášení poklesl. V některých případech i o několik procent.

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o moje shrnutí dat dostupných na internetu a analýzy prohlášení Fedu, zejména pak zpráva od Alexandry Scaggs. Každý investor musí provést svou důkladnou analýzu a rozhodnutí provést po zvážení své vlastní situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 328 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Stejně mě nepřestane fascinovat, jak skálopevně pravidelně se trh chová. A jak předvídatelně reaguje na tyhle zprávy. V podstatě se dá vypočítat o kolik a kam se trh hne v závislosti na formě prohlášení.

Jojo, ale ty nepředvídatelné zprávy z čistého nebe že firma XY oznámila XY a pak se propadne nebo vystřelí o 30% jsou asi trochu víc sexy :D

Jop, tak jako to rozhodně 😂