Wczoraj jednym zdaniem zatopiła cały rynek: jaką dramatyczną wiadomość ogłosił prezes Fed?

We wtorek nastąpiła ogromna wyprzedaż akcji spółek technologicznych i rynków obligacji. Winne są temu komentarze prezes Rezerwy Federalnej Lael Brainard. Jakie było jej jedno kluczowe zdanie, które sprawiło, że kilka dni zwyżek na rynku w jednej chwili poszło w zapomnienie? Jak ten ruch banku centralnego wpłynie na najbliższe miesiące?

Działania Fed mogą mieć głęboki wpływ na życie inwestorów w ciągu najbliższych kilku miesięcy

We wtorkowym wystąpieniu Brainard powiedział, że "niezwykle ważne jest obniżenie inflacji" i podkreślił pilną potrzebę szybkiego zacieśnienia polityki. Powiedziała też, że bank centralny zacznie zmniejszać wielkość swojego bilansu "w szybkim tempie na majowym posiedzeniu". I te dwie części są absolutnie kluczowe.

Amerykańscy bankierzy centralni nie planują obecnie sprzedaży obligacji o wartości 8 bln dolarów z portfela Fed- zapewnili inwestorów, że pozwolą obligacjom wygasnąć bez reinwestowania kapitału, podobnie jak miało to miejsce w 2017 r. Jednak we wtorek Brainard powiedziała, że spodziewa się, iż ich obligacje "będą się kurczyć znacznie szybciej niż podczas poprzednich ożywień gospodarczych".

Spowodowało to gwałtowny wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych (i spadek cen). Rentowność obligacji 10-letnich skoczyła we wtorek o 14,5 punktu bazowego (to są setne części punktu procentowego, o których mówiłem, że ludzie mylą się wystarczająco często😁 ), do poziomu 2,554%. Rentowność obligacji 30-letnich wzrosła o 10,9 punktu bazowego do 2,582%.

Wykres 10-letniej obligacji skarbowej USA. Należy zwrócić uwagę, że dane dotyczą stanu na dzień 4 kwietnia 2022 r., czyli przed podwyżką. Źródło.

Brainard mówiła o ostatnim wzroście długoterminowych rentowności obligacji skarbowych jako oznaki sukcesu Fed w zacieśnianiu polityki. Te stopy zwrotu "mają największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa" - powiedziała, powołując się na wzrost kosztów 30-letnich kredytów hipotecznych. Udziały Fed w obligacjach są postrzegane jako sposób, w jaki może on bezpośrednio wpływać na rentowność długoterminowych papierów skarbowych: największe udziały mają obligacje o terminie zapadalności dwa lata lub dłuższym. Natomiast perspektywy polityki stóp procentowych mają największy wpływ na rentowność krótkoterminową.

Dlatego też komentarze Brainarda na temat bilansu Fed najbardziej zaszkodziły długoterminowym obligacjom skarbowym, powodując gwałtowny wzrost ich rentowności. Mniej więcej w reakcji na tę wypowiedź spadł wczoraj cały rynek. W niektórych przypadkach o kilka procent.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analiza oświadczenia Fed, a zwłaszcza raportu Alexandry Scaggs. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet