S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

BU HAFTA NELERİ İZLEMELİYİZ?

Burhan Yılmaz
1. 5. 2023
4 min read

Fed kararı

Fed'in, devam eden enflasyon ve ekonomik görünüme ilişkin artan endişeler nedeniyle Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor.

Bu art arda onuncu faiz artışı olacak ve gösterge faiz oranını 2007'den bu yana en yüksek seviyesi olan %5 ila %5,25 aralığına getirecek. Fiyat baskıları azalırken, enflasyon hala Fed'in yıllık hedefi olan %2'nin oldukça üzerinde seyrediyor.

Fed yetkilileri ve piyasalar, faiz oranlarının gelecekteki seyri konusunda bölünmüş durumda; merkez bankası faiz oranlarının 2023 yılına kadar mevcut seviyelerde kalmasını beklerken, yatırımcılar yıl sonundan önce bir faiz indirimine gidileceğini düşünüyor.

Son günlerde First Republic Bank'taki sorunlarla birlikte bankacılık sektöründe yeniden ortaya çıkan stres işaretleri göz önüne alındığında, Fed yetkilileri Haziran ayında bir duraklama sinyali verebilir.

Fed para politikası yapıcıları, daha sıkı kredi koşullarının ek bir faiz artışı olarak hareket edebileceğini ve bunun da enflasyonu hedef seviyeye indirmek için gereken artış sayısını azaltabileceğini belirtmiştir.

ABD istihdam raporu

Cuma günü ABD'de açıklanacak olan Nisan ayı istihdam raporunun, ekonominin 180.000 yeni istihdam yarattığını göstermesi bekleniyor. Bu hala sağlam bir rakam olmakla birlikte, mütevazı istihdam artışının art arda üçüncü ayına işaret edecektir.

İşsizlik oranının %3,6'ya yükselmesi beklenirken, ortalama saatlik kazançların sabit kalması bekleniyor.

Geçen hafta açıklanan veriler büyümenin ilk çeyrekte beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterdiğinden, istihdam raporu işgücü piyasasının talebi ne kadar karşıladığını göstermesi açısından yakından takip edilecek.

Ekonomik takvimde ayrıca Mart ayı açık iş verileri, ilk işsizlik başvuruları (yükselmeye başlayan) ve Nisan ayı ISM imalat ve hizmet sektörleri satın alma yöneticileri anketleri de yer alıyor.

Ekonomik sonuçlar

Piyasa değeri 2,6 trilyon dolarla ABD'nin en büyük şirketi olan Apple $AAPL-0.6%, Perşembe günü kazanç sonuçlarını açıklayacak ve analistler ikinci mali çeyrek gelirinin 93 milyar dolara düşmesini ve hisse başına kazancın 1,43 dolara ulaşmasını bekliyor.

Apple'ın raporu küresel tüketici talebinin bir göstergesi ve birçok sektör için önemi göz önüne alındığında sonuçları piyasalarda dalgalanma yaratabilir.

Genel olarak, ilk çeyrek sonuçları korkulandan daha iyi. S&P 500'ün yarısından biraz fazlası için veri yayınlayan Refinitiv'e göre, ilk çeyrek kazançları bir önceki yıla göre %1,9 azaldı. Bu, Nisan ayı başında beklenen %5,1'lik düşüşten daha küçük bir düşüş.

Önümüzdeki hafta raporlama yapacak diğer büyük şirketler arasında Ford $F+0.0%, Starbucks $SBUX-1.9%, Advanced Micro Devices $AMD+5.3%, Kraft Heinz $KHC-0.5%, Modern $MRNA+3.1%, Pfizer $PFE+0.1% ve Uber Technologies $UBER+1.9% yer alıyor.

ECB faiz artırımı

Kaynak.

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını hem 25 baz puan hem de 50 baz puan artıracak. Salı günü Avro Bölgesi'nde açıklanacak enflasyon ve banka kredileri verileri belirleyici olacak.

Nisan ayı tüketici fiyat enflasyonu verilerinin, %5'in üzerinde seyreden temel fiyat baskılarının rahatsız edici derecede yüksek kalmaya devam ettiğini teyit etmesi muhtemeldir. Bu da daha önemli bir faiz artırımı lehindeki argümanların altını çizecektir.

Ancak, banka kredilerine ilişkin veriler kredi koşullarının önemli ölçüde sıkılaştığını gösterirse, bu durum daha küçük bir faiz artışını destekleyecektir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.