S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Často řešíme, jestli jsme hodnotoví, či růstoví investoři.

Přemýšlím, jestli vůbec toto rozdělení dává smysl. Ve své podstatě se všichni snažíme koupit akcie, které jsou podhodnoceny (value), ale i u nich očekáváme růst a poražemí trhu (growth).

Jasně - vnímám to, že růstový investor by mohl být ochoten koupit Apple na těchto cenách a poklidně čekat, jak hodnota poroste. Naproti tomu hodnotový investor by vyhledával jiné, třeba nezaběhlé, levné kousky.

Nicméné mi nepřijde správné takto kategorizovat. Je těžké jednoznačně určit, který typ investora jsme... Sám se označuji za hodnotového, protože kupuji výhradně akcie, které považuji za podhodnocené. Samozřejmě ale přece také chci, aby rostly a porážely trh...


Ideálně bych to viděl aby mi růstové do duchodu prerostly do hodnotovych🤞

Ako povedal najvyšší, je lepšie kúpiť dobrú spoločnosť za zlú cenu, ako zlú spoločnosť za dobrú cenu. Takže nejde o škatuĺkovanie.

Rozhodně, ale co takhle koupit dobrou společnost za dobrou cenu? A že jich na trhu je. Jen je potřeba je najít.

Nemá význam čakať u dobrej spoločnosti na dobrú cenu, lebo to by museli byť roky 2008, 2022 ...

Toto je správny prístup podľa mňa, nikdy nekupujte spoločnosť keď je podľa Vás drahá. Nikto Vás predsa nenúti, Vy ste ten kto rozhoduje o Vašich peniazoch. Čo sa stane ak Vaša sledovaná spoločnosť nedosiahne požadovanú cenu? Predsa nič, na trhu je x ďalších príležitosti kde môžete investovať. Trpezlivý treba byť v oboch situáciách, nielen po nakúpení akcií ale aj pred nákupom.

Nejideálnější je to napůl. Od každého něco😊

Souhlasím nejde to jednoznačně říct. také jsem především hodnotový investor, ale mám rád také růstové akcie. Myslím že nakonec je to trochu jedno jaký jste typ investora. Ve finále se každý z nás snaží dotáhnout nějakého zisku.

Určitě. Vždy koupíme to, co se nám líbí a v čem vidíme potenciání výdělek.

Tohle rozdělení je podle mě také zbytečné, ale jak jinak vyjádřit, do čeho primárně investuju?

Máš pravdu, že je to zaběhlé. Všichni hned vědí, když jim řekneš, který typ jsi.

Já se neoznačuju ani za jedno. Můj cíl je levně koupit a draze prodat, je mi jedno jestli to bude vyklesaná Cola nebo Tesla, když to bude zajímavé, jdu do toho.

Tak tím bychom se lišili. Pokud by nebyly třeba tyto společnosti vyklesané, tak do nich nejdu. Možná to rozdělení má něco do sebe.

Mně samotnému přijde zbytečné takové kategorizování, protože ve výsledku chce retailový investor to stejné, což je zisk.😊

Amen. 👍

Tak ako píšete, je úplne jedno aký je kto typ investora. To portfólio sa dá naozaj široko diferencovať.

"Ve své podstatě se všichni snažíme koupit akcie, které jsou podhodnoceny (value), ale i u nich očekáváme růst a poražemí trhu (growth)."

Vo všeobecnosti by som súhlasil s touto vetou, ale nie je to úplne pravda. Veľa ľudí aj na tejto stránke tvrdí ako kupuje hodnotové a dividendové akcie, lebo sú podľa nich "lacné", alebo ich kupujú len kvôli dividende, ale nedokážu pochopiť prečo sú lacné a ignorujú (alebo nechú vidieť) všetky ostatné ukazovatele.

Je to tak. Pokud nám chybí znalosti, tak si můžeme tvrdit co chceme, ale bude to špatně. A kupování jen kvůli dividendě, jak nám ukázal nedávný článek od Petra Horáčka, taktéž není úplně správné.

Súhlasím, napríklad aj pri spoločnosti Intel som písal, že dividenda je ohrozená aj napriek tomu, že vedenie tvrdilo opak. A dnes už vieme, kde je pravda, aj keď tu si to niektorí nechceli pripustiť. Takže zase sa vrátim k tomu, že netreba ignorovať fakty aj keď sa niekomu môže spoločnosť páčiť, treba vnímať realitu a nebyť "zaľúbený" do spoločnosti.