S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

JPMorgan převzala First Republic Bank. Záchrana nebo geniální tah?

Pavel Botek
1. 5. 2023
3 min read

Regulátoři zabavili First Republic Bank $FRC, kterou následně přebrala JPMorgan $JPM-0.4%. Tahle koupě je jak jednou obří záchranou, tak zároveň skvělým tahem JPMorgan. Ptáte se proč?

JPMorgan dnes uvedla, že převezme všechny vklady ve výši 92 miliard dolarů - pojištěné i nepojištěné. Nakupuje také většinu aktiv banky, včetně půjček ve výši přibližně 173 miliard dolarů a cenných papírů ve výši 30 miliard dolarů.

Podle dohody, která přišla po aukci, zaplatí JPMorgan 10,6 miliardy dolarů americké Federální pojišťovně pro pojištění vkladů (FDIC) za většinu aktiv banky se sídlem v San Francisku, jejíž krach je největší od Washington Mutual v roce 2008.

V rámci dohody bude Federal Deposit Insurance Corp. sdílet ztráty s JPMorgan z půjček First Republic. Agentury odhadují, že její pojišťovací fond by v dohodě utrpěl 13 miliard dolarů. JPMorgan také uvedla, že obdrží 50 miliard dolarů financování od FDIC.

Dohoda znamená, že JPMorgan, největší banka v USA, je připravena vyjít ze současné krize ještě větší a silnější. Banka uvedla, že po březnových neúspěších získala asi 50 miliard dolarů v nových vkladech od panikařících zákazníků, kteří chtějí přesunout své peníze do banky, která je příliš velká na to, aby zkrachovala.

  • JPMorgan měla na konci prvního čtvrtletí vklady ve výši 2,4 bilionu dolarů.

Proč došlo k tomuto kroku?

Bankovní krize otevřela mnoho ran, přičemž jednou neuzavřenou byla First Republic Bank, u které mnoho odborníků uklidňovalo, že je situace pod kontrolou. Nicméně zpráva o ziscích poslala akcie $FRC dolů téměř o 50% za jeden den, což opět oživilo obavy ve finanční systém a banky jako takové.

Klíčovou roli zde hrál Jamie Dimon

Jamie Dimon hrál klíčovou v dřívějších snahách o záchranu First Republic. Jeho banka byla jedním z největších přispěvatelů k vkladu ve výši 30 miliard dolarů od 11 bank, který měl stabilizovat churavějící banku, a snažil se shromáždit ostatní banky, aby podnikly další kroky na pomoc. Jeho bankéři byli také najati, aby radili FRC ohledně jejích různých možností.

Někteří odborníci se tak shodují, že je krize u konce:

"Toto je poslední fáze této počáteční paniky. Problémy první republiky začaly v důsledku SVB a Signature," řekl Steven Kelly, vedoucí výzkumný pracovník Yale Program on Financial Stability. "Toto není příběh roku 2008, kdy jedna banka šla dolů a investoři se zaměřili na další největší banku, která by se kolísala."

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.