S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Świetne porównanie zapasów żywności. Którą z nich analitycy uważają za najlepszą do kupienia?

Rob Lewa
2. 5. 2023
7 min read

Szukasz bezpiecznych akcji, które mogłyby zająć miejsce w Twoim portfelu? Jeśli decydujesz się pomiędzy tymi dużymi i znanymi graczami, opinia z Wall Street może pomóc.

W czasach niepewności makroekonomicznej inwestorzy często szukają schronienia w spółkach, które mają stabilne zyski, mocne bilanse i zdolność do wzrostu. Mega-caps, spółki o kapitalizacji rynkowej powyżej 200 mld USD, mogą być właśnie takimi okazjami inwestycyjnymi. W tym artykule skupiamy się na trzech takich spółkach. Która z nich zdaniem Wall Street jest obecnie najlepsza do kupienia?

Coca-Cola $KO+0.5%

KO
$59.82 $0.29 +0.49%
1 Day
+0%
5 Days
+3.03%
1 Month
+2.17%
6 Months
+1.46%
YTD
+2.22%
1 Year
+1.76%
5 Years
+36.07%
Max.
+23,149.18%

Jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, Coca-Cola cieszy się silną pozycją na rynku napojów. Firma od dawna inwestuje w innowacje i dywersyfikację produktów, co obejmuje napoje niskokaloryczne, napoje energetyczne, a nawet eksperymenty z napojami alkoholowymi. Coca-Cola współpracuje również z mniejszymi markami poprzez przejęcia i partnerstwa, co pozwala jej szybciej reagować na zmieniające się preferencje konsumentów przy zachowaniu przewagi konkurencyjnej. Ponadto Coca-Cola ma silny łańcuch dostaw, wydajny system dystrybucji i wysoki poziom lojalności klientów.

Coca-Cola odnotowała w pierwszym kwartale 2023 r. wzrost sprzedaży organicznej o 12% i wzrost zysku netto o 6%. Wzrost ten był napędzany w dużej mierze przez silny popyt na produkty oraz zdolność do podnoszenia cen w celu wyeliminowania inflacji i utrzymania marż operacyjnych.

Ważne dla Coca-Coli jest również jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój i zmniejszanie wpływu na środowisko. Firma zobowiązała się do realizacji ambitnych celów, takich jak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 25% do 2030 r. oraz zapewnienie, że 100% jej opakowań nadaje się do recyklingu, kompostowania lub biodegradacji. Cele te przyciągają świadomych ekologicznie inwestorów, przyczyniając się jednocześnie do pozytywnego postrzegania marki.

Analityk Citigroup, Fillipo Falorni, jest dość byczo nastawiony do akcji Coca-Coli.

Spółka osiągnęła solidne zyski w pierwszym kwartale, jednocześnie ostrożnie ustalając swoje prognozy ze względu na niepewność makro i łagodniejsze lądowanie na początku drugiego kwartału w kwietniu. Uważamy, że fundamenty spółki pozostają solidne i są wspierane przez stabilność cen i silne trendy na rynkach wschodzących".

Wraz z tym komentarzem Falorini podniósł swoją cenę docelową do 74 dolarów. W sumie 15 analityków przyglądało się akcji w ciągu ostatniego czasu i zgodzili się na średnią cenę docelową na poziomie 69$, co oznacza wzrost o niecałe 8%.

PepsiCo $PEP+0.5%

PEP

PepsiCo

PEP
$165.37 $0.78 +0.47%
1 Day
+0%
5 Days
+0.62%
1 Month
+0.36%
6 Months
-5.54%
YTD
-2.7%
1 Year
-4.57%
5 Years
+44.97%
Max.
+10,415.62%

PepsiCo jest wyjątkowa wśród swoich konkurentów ze względu na połączenie działalności związanej z żywnością i napojami. Firma znana jest z takich marek jak Pepsi, Gatorade, Tropicana, Quaker Oats i Frito-Lay. PepsiCo skupia się na innowacyjności i zrównoważonym rozwoju swoich produktów, co obejmuje ograniczenie cukru, soli i tłuszczu w żywności i napojach oraz inwestowanie w opakowania nadające się do recyklingu. Dzięki silnemu portfelowi marek i dywersyfikacji przychodów, PepsiCo jest w stanie lepiej radzić sobie z wahaniami w poszczególnych segmentach rynku. Firma korzysta również z geograficznego zróżnicowania swoich przychodów, co zmniejsza ryzyko związane z regionalnymi wahaniami gospodarczymi.

W pierwszym kwartale 2023 roku przychody PepsiCo wzrosły o 10,2% do 17,8 mld USD, a skorygowany zysk na akcję wzrósł o ponad 16% do 1,50 USD. Ponownie, wzrost ten byłby napędzany przede wszystkim przez silny popyt na produkty w połączeniu z podwyżkami cen produktów. Firmy te mogą sobie na to pozwolić głównie dzięki silnej marce.

Oprócz silnego portfolio produktów, PepsiCo angażuje się również w społeczną odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój. Firma inwestuje w społeczności, w których działa i wspiera rozwój projektów rolniczych oraz innowacyjnych rozwiązań, które zmniejszają wpływ na środowisko. PepsiCo nawiązało również współpracę z kilkoma organizacjami ekologicznymi i społecznymi, co pomaga firmie umocnić pozycję lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma znalazła też fanów, a jednym z nich jest analityk Goldman Sachs Bonnie Herzog.

Firma jest dobrze pozycjonowana na rynku, biorąc pod uwagę solidne portfolio marek i perspektywy długoterminowego wzrostu w branży napojów.

Wraz z tym komentarzem Herzog podniosła swoją cenę docelową do 208 dolarów. Łącznie 11 analityków przyglądało się ostatnio spółce i zgodziło się na średnią cenę docelową w wysokości $191, co oznacza stagnację ceny akcji.

McDonald's $MCD+0.1%

MCD
$291.01 $0.28 +0.10%
1 Day
+0%
5 Days
+1.76%
1 Month
-1.38%
6 Months
+4.98%
YTD
-0.38%
1 Year
+10.92%
5 Years
+62.05%
Max.
+109,682.97%

McDonald's to jedna z największych sieci restauracji szybkiej obsługi na świecie, działająca w ponad 100 krajach. Firma stale wprowadza innowacje do swojego menu, aby sprostać zmieniającym się trendom konsumenckim, takim jak zainteresowanie zdrowszymi opcjami, produktami pochodzenia roślinnego i lokalnymi smakami. McDonald's inwestuje również w rozwiązania technologiczne, takie jak cyfryzacja zamówień, usprawnienie drive-thru czy rozwój własnej dostawy jedzenia. Działania te pozwalają McDonald's usprawnić operacje, zwiększyć zadowolenie klientów i zachować konkurencyjność w szybko zmieniającej się branży fast food.

Całkowita sprzedaż firmy wzrosła o 4% do 5,9 mld USD. Skorygowany zysk na akcję wzrósł o 15%. Zarząd stwierdził, że wzrost ten wynikał przede wszystkim ze zrównoważonego połączenia podwyżek cen i pozytywnego wzrostu ruchu. Innym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do tego wzrostu było ożywienie gospodarcze w Chinach.

Innym kluczowym aspektem sukcesu McDonald's jest jego model franczyzowy. Firma posiada ponad 38 000 restauracji na całym świecie, z których większość prowadzona jest przez niezależnych franczyzobiorców. Model ten pozwala McDonald's na szybką ekspansję, dostosowanie się do lokalnych rynków i minimalizację ryzyka operacyjnego. Firma skupia się również na wzmocnieniu swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną, co obejmuje zmniejszenie zużycia plastiku, promowanie zrównoważonego rolnictwa oraz rozwój programów skoncentrowanych na społeczności i pracownikach.

Analityk RBC Capital Christopher Carril lubi te akcje dla odmiany.

Uważamy, że dynamika sprzedaży w I kwartale i spójne wyniki w poszczególnych segmentach odzwierciedlają wpływ wcześniejszych inwestycji zarządu w reimaging, realizację marketingu i inicjatywy cyfrowe. Uważamy, że spółka jest dobrze pozycjonowana w obecnym środowisku makro, wspierana przez ciągłą koncentrację na podstawowym menu i poprawę funkcjonowania restauracji.

Wraz z tym komentarzem Carril podniósł swoją cenę docelową do 316 dolarów. W sumie 29 analityków przyglądało się ostatnio akcji i zgodziło się na średnią cenę docelową w wysokości 315 dolarów, co oznacza wzrost o niecałe 7%.

Który to już raz?

Cóż, jeśli spojrzymy na to z perspektywy analityków, Wall Street jest bardziej byczo nastawiona do Coca-Coli i McDonald's w porównaniu z PepsiCo. Ten pozytywny sentyment znajduje odzwierciedlenie w wyższych cenach docelowych. Optymizm może wynikać z połączenia silnego wzrostu sprzedaży, innowacji i potencjału dalszego wzrostu w nowych segmentach. Dokładniej, analitycy uważają, że Coca-Cola oferuje obecnie największy potencjał wzrostu. Jednak ważne jest również, aby analizować wszystkie firmy i wyciągać własne wnioski. To może służyć tylko jako jedna wskazówka do układanki.

Jeśli więc po przeanalizowaniu wszystkich 3 akcji nadal nie możesz się zdecydować, opinie analityków mogą Ci częściowo pomóc. Ważne jest jednak, abyś traktował te opinie jedynie jako element układanki i nie opierał swoich decyzji inwestycyjnych wyłącznie na tych opiniach.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.