S&P 500 ^GSPC
4,960.71
-0.30%
Nvidia NVDA
$672.50
-3.17%
Meta META
$466.93
-0.92%
Microsoft MSFT
$399.53
-0.81%
Alphabet GOOG
$143.35
+0.81%
Amazon AMZN
$167.77
+0.41%
Tesla TSLA
$193.16
-0.31%
Apple AAPL
$181.35
-0.12%

S&P 500'ü unutun, yatırımcı anketi Berkshire Hathaway hisselerinin önümüzdeki 5 yıl için daha iyi bir seçim olacağını…

Burhan Yılmaz
2. 5. 2023
3 min read

Bloomberg MLIV Pulse tarafından 352 katılımcıyla gerçekleştirilen yeni bir anket, profesyonel yatırımcıların %53,2'sinin ve bireysel yatırımcıların %54,4'ünün Berkshire Hathaway'in önümüzdeki 5 yıl boyunca S&P 500'e yatırım yapmaktan daha iyi bir seçim olacağını düşündüğünü ortaya koydu.

Okumaya devam etmeden önce, yorumlara gidin ve önümüzdeki 5 yıl içinde S&P 500 endeksinden daha iyi performans göstereceğini düşündüğünüz hisseleri bana yazmaktan çekinmeyin.

Hadi gidip bu ankete göz atalım 👇

Yatırımcıların büyük bir kısmı, Warren Buffett'ın holdingi Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0% hisselerinin önümüzdeki beş yıl içinde Standard & Poor's 500 endeksinden daha iyi performans göstereceğine inanıyor. Bloomberg'in yatırımcılarla yaptığı bir anket, profesyonel ve perakende yatırımcıların %50'sinden fazlasının Berkshire hisselerinin geniş borsa endeksinden daha iyi performans göstereceğine inandığını ortaya koydu.

Buna karşılık, katılımcıların sırasıyla %13'ü ve %8'i Berkshire hisselerinin önümüzdeki beş yıl içinde düşük performans göstereceğine inanıyor. Katılımcıların geri kalanı S&P 500 endeksine benzer bir performans göstermesini bekliyor.

Katılımcılara Buffett'ın şirketleri tarafından sunulan hisse senetleri arasında en çok neyi beğendikleri sorulduğunda, yaklaşık %30'u Coke $KO+0.7%'yuseçmiştir.

Beklenen durgunluk göz önüne alındığında, yatırımcıların %44,6'sı savunma amaçlı hisse senetlerini en cazip buluyor. Bunu sırasıyla büyüme hisseleri, teknoloji şirketleri ve diğer seçenekler takip ediyor.

Önümüzdeki 5 yıl için değerlendirmeyi de içeren anketin ana sorularından birine bir bakış 👇

Berkshire Hathaway'in bu haftaki genel kurul toplantısı öncesinde, katılımcıların %80'i Buffett'ın yatırımcılara verdiği en büyük mesajın şu olduğunu söyledi: Hisse senetlerini gerçek değerlerinin altında satın alın. Ve bu bağlamda birçok kişi Buffett'ın Berkshire'ının bu ölçütü karşıladığını düşünüyor.

Üstelik anket, Buffett'ın son yıllarda Berkshire yatırımları konusunda nispeten sessiz kaldığı bir döneme denk geliyor. Geçen ay Japonya'nın en büyük beş şirketindeki hisselerini artırmış olsa da, Berkshire mega anlaşmalardan kaçındığı için 130 milyar dolar gibi büyük miktarda nakit tutuyor.

Ancak Buffett yatırımcıları kendisi gibi yatırım yapmamaları konusunda uyarıyor. Onlara paralarını bir endeks fonuna yatırmalarını tavsiye ediyor. Aynı tavsiyeyi 2008 yılında Tim Ferris adlı bir podcaster kendisine bir milyon dolarla nasıl yatırım yapılacağını sorduğunda da vermişti.

Buffett o zaman "Bu tavsiyeyi kimseden alamazsınız çünkü kimse size bu tavsiyeyi vermek için para almıyor" demişti. "Sizin için ne kadar daha fazlasını ve daha iyisini yapabileceklerini söyleyen bir sürü insan olacak ve siz onlara para verdikçe, komisyon verdikçe ya da her neyse, onlar zaten daha iyisini yapamayacaklar."

  • Sizin için hangisi daha iyi bir seçim: S&P 500 x Berkshire?

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.