S&P 500 ^GSPC
5,092.01
+0.44%
Nvidia NVDA
$795.44
+2.42%
Alphabet GOOG
$139.82
+1.74%
Meta META
$489.80
+1.19%
Amazon AMZN
$175.00
+1.06%
Microsoft MSFT
$409.75
+0.50%
Tesla TSLA
$202.99
+0.47%
Apple AAPL
$181.65
+0.13%

4 faktory, které podle známého ekonoma navždy změní fungování trhu

Dominik Petrnoušek
2. 5. 2023
5 min read

Málokdo si v aktuální situaci troufne odhadovat, co se bude dít. Škála názorů je totiž od "nic" po "největší krach dějin". Je tu ale jeden známý hlas, který se nebojí pravidelně vyjadřovat svůj názor. Tentokrát otevřeně popsal několik faktorů, které budou definovat budoucnost trhu.

El-Erian zná faktory, které budou definovat vývoj na trhu

El-Erian je známý komentátor ekonomiky a dění na trzích. Poměrně často se pouští do Fedu a do jejich kroků, které dlouhodobě nepovažuje za správné.

Mohammed El-Erian je egyptsko-americký ekonom a investor, který sloužil jako výkonný ředitel společnosti PIMCO, jednoho z největších správců aktiv na světě, po dobu 10 let. Byl architektem obrovského růstu PIMCO během tohoto období, kdy se stala největším správcem globálních dluhopisových fondů na světě.

El-Erian pochází z Káhiry, ale vyrůstal v Londýně. Vystudoval Oxfordskou univerzitu a Harvard, kde získal doktorát z ekonomie. Je obecně považován za jednoho z nejvlivnějších investorů a ekonomů na světě. Jeho moudré a často kontroverzní komentáře a analýzy mají široký vliv na investory, držitele dluhopisů i tvůrce politik.

Po svém odchodu z PIMCO v roce 2015 působí El-Erian jako poradce v Greylock Partners, profesor na Harvardově univerzitě a senior na Council on Foreign Relations. Nadále často píše komentáře, vystupuje v médiích a podílí se na řadě mezinárodních poradních orgánů včetně britského Transatlantic Business Council. El-Erian se považuje za flexibilního a pragmatického myslitele, který se často zabývá komplexními globálními problémy prostřednictvím integrativního a nových úhlů pohledu. A i teď nezůstává pozadu a komentuje současné dění. V svém článku pro Financial Times se zaměřil na několik bodů. Říká:

Jste znepokojeni ekonomickými vyhlídkami na rok 2023? Nejste zdaleka jediní. V průběhu posledních šesti měsíců se souhrnný názor odborníků a analytiků Wall Street měnil od očekávaného měkkého přistání přes tvrdé přistání až po... žádné přistání. V poslední době se zdá, že se obecný názor vrátil k tvrdému přistání, přičemž někteří se dokonce obávají obří krize vyvolané otřesy bankovního systému.

Tato škála názorů odráží především interakci vnějšího vývoje s politickými nekompatibilitami a nekonzistentní politickou komunikací Federálního rezervního systému. Ten je pro nejvlivnější ekonomiku světa s pokročilými institucemi nezvyklý.

A nejsou to jen tržní narativy, které zaznamenaly volatilitu. Také pohyby v klíčových segmentech finančních trhů připomínaly jízdu na horské dráze. Vezměme si například výnos dvouletého státního dluhopisu, který hraje významnou roli v mnoha finančních aktivitách. Ten byl v březnu extrémně volatilní.

Fed navíc nemůže sloužit jako dostatečně silná kotva, protože nemá jasnou strategickou vizi a zastaralý rámec měnové politiky. Není divu, že několik ekonomických expertů přiznalo, že toto je jedno z nejnepředvídatelnějších období pro americkou ekonomiku, které zažili ve své kariéře.

Erian má ale řešení. Podle něj je správnou reakcí na tuto neobvyklou nejistotu přijmout ji a přizpůsobit se jí. A jakkoli jsou vyhlídky komplikované, je možné specifikovat soubor otázek, které nás správně nasměrují.

Zaprvé je to méně pružná strana dodávek ekonomiky, protože svět prochází přechodem k zelené energetice, napjatou situací na trhu práce, přepojováním dodavatelských řetězců firem a způsobem, jakým geopolitické napětí mění globalizaci.

Druhým problémem je schopnost Fedu snižovat inflaci a zároveň omezit škody na zaměstnanosti a růstu a udržet finanční stabilitu, což je tzv. trilema politiky.

Třetí je rozsah nepříznivé ekonomické nákazy vyplývající z nedávných otřesů komunitních a regionálních bank, méně stabilní vkladové základny a pravděpodobného nástupu přísnějšího dohledu a regulace na bankovní úvěry.

A za čtvrté je to stále komplikovanější vztah mezi ekonomikou a politikou, a to jak na domácím (včetně dluhového stropu USA), tak na mezinárodním poli (včetně toho, jak úvahy o národní bezpečnosti převažují nad ekonomickými).

V těchto složitých otázkách všichni čelíme velkému souboru pravděpodobných výsledků. Proto je třeba změnit myšlení a přístupy k plánování a nepředpokládat dominantní základní scénář s nízkou pravděpodobností rizik.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.