S&P 500 ^GSPC
5,084.68
+0.29%
Nvidia NVDA
$792.07
+1.99%
Amazon AMZN
$175.00
+1.06%
Meta META
$487.91
+0.80%
Apple AAPL
$180.05
-0.76%
Tesla TSLA
$200.84
-0.59%
Alphabet GOOG
$138.19
+0.55%
Microsoft MSFT
$409.18
+0.36%

Efsanevi Peter Lynch'e göre, hisse senedi seçerken bu iki kriter hafife alınmamalıdır

Çetin Tilki
3. 5. 2023
4 min read

Medya ve internet sayesinde çok büyük bir avantaja sahibiz. Normalde yakınlaşma fırsatı bulamayacağımız başarılı insanlardan bilgi ve deneyim alabiliyoruz. Peter Lynch yakın zamanda CNBC'ye verdiği bir röportajda, hisse senetlerini analiz ederken ve seçerken yatırımcılar için önemli olduğuna inandığı 2 şeyi açıkladı. Şimdi buna bir göz atalım.

Peter Lynch, Fidelity'nin Magellan fonunu yönetmedeki başarısıyla üne kavuşmuş, tarihin en ünlü yatırımcılarından biridir. Buradaki görevi sırasında fonun varlıklarını 1977'de 20 milyon dolardan 1990'da 14 milyar dolara çıkarmayı başardı. Yatırım felsefesi, bildiğin şeye yatırım yapma fikrini popülerleştirdiği 1989 tarihli "One Up On Wall Street" adlı kitabında anlatılmaktadır. Bu makalede, Lynch'in yakın zamanda CNBC'ye verdiği bir röportajda yatırımcılara verdiği iki önemli tavsiyeye odaklanacak ve yaygın bir tuzağa karşı uyaracağız.

https://www.youtube.com/watch?v=U-6fv09KCDw

Şirket için sağlıklı bir bilanço

İlk olarak, yatırımcılar her zaman yatırım yapmayı düşündükleri şirketin bilançosuna bakmalıdır. Sağlıklı bir bilanço, mali sağlığı kötü ve borçlu bir şirkete kıyasla bir şirketin büyümesine olanak sağlayabilir.

Yatırımcıların hisse senedi satın alırken bakmaları gereken ilk husus, şirketin sağlıklı bir bilançoya sahip olmasıdır. Lynch, bir şirketin finansal istikrarının ve yükümlülüklerini geri ödeme kabiliyetinin bir göstergesi olan borç-özkaynak oranına bakılmasını önermektedir. Borç/özkaynak oranı düşük olan şirketler genellikle daha güçlü bir mali tabana sahiptir ve olası ekonomik sıkıntılarla yüzleşmeye daha iyi hazırlanırlar.

Buna ek olarak, bir şirketin finansal raporlamasını ve temel iş eğilimlerini dikkatle incelemek önemlidir. Yatırımcılar pazar payı, satış büyümesi, marjlar ve uzun vadeli büyüme ve refaha işaret edebilecek diğer temel göstergeleri izlemelidir.

İyi bir geri dönüşün öyküsü

Sanırım ben farklı bir şey arıyorum. İyi bir hikayesi olan bir şey arıyorsunuz. Yani ya geri dönüşü olan bir şirket ya da büyüyecek bir şirket bulmanız gerekiyor. Yeni şirketler aramalı ve bilançolarına bakmalısınız.

Lynch'in hisse senedi seçerken aranmasını önerdiği ikinci faktör iyi bir geri dönüş hikayesidir. Bu, daha önce zor bir dönemden geçen bir şirketin işinde iyileşme belirtileri gösterdiği bir durumdur. Bu iyileşen pazar payı, artan verimlilik, borçların yeniden yapılandırılması veya şirketin tekrar büyüme yoluna girdiğini gösteren diğer faktörleri içerebilir.

Yatırımcılar bu hikayeleri değerlendirirken dikkatli olmalı ve yalnızca duygulara ya da vaatlere kapılmamalıdır. Şirketin kapsamlı bir analizini yapmak ve olumlu eğilimlerin gerçek rakamlar ve göstergelerle desteklendiğinden emin olmak önemlidir.

Peter Lynch aynı zamanda yatırımcıları spekülatif hisse senedi yükselişlerinin peşine düşmemeleri konusunda uyarmakta ve sırf yükseliyor diye hisse senedi satın almamalarını önermektedir.

İnsanlar bireysel hisse senetlerine yatırım yapıyor. Bu üzücü bir durum. Buzdolabı ya da uçak alırken temkinli davranıyorlar. Paralarına dikkat ediyorlar. Sonra otobüste bir hisse senedi duyuyorlar ve ona 5.000 ila 10.000 dolar yatırıyorlar ve ne yaptıkları hakkında hiçbir fikirleri yok.

Bu yaklaşım, güçlü temellere veya uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip olmayan aşırı fiyatlı şirketlerin satın alınmasına yol açabilir. Bunun yerine, iyi temelleri ve ilginç bir geri dönüş hikayesi olan kaliteli şirketlere odaklanın.

Sonuç

Lynch'in "bildiğin şeye yatırım yap" şeklindeki temel mesajı bugün de geçerliliğini korumaktadır. Yatırımcılar, deneyim sahibi oldukları veya iyi anladıkları şirketleri ve sektörleri takip etmelidir. Bu şekilde, iyi yatırım fırsatlarını daha kolay belirleyebilir ve belirli bir şirkete yatırım yapmanın risklerini daha iyi anlayabilirler.

Yatırımcılar uzun vadeli yatırım yapıyorlarsa bu tavsiyeyi faydalı bulabilirler. En önemlisi, duygular yatırıma ait değildir ve bir portföyde herhangi bir yere sahip olmamalıdır. Sadece sakin kalmak ve şirketlere rasyonel bir şekilde bakmak önemlidir.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.