S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Dobrý den,

měl bych na Vás dotaz týkající se dividend a ETF. Chtěl bych dlouhodobě investovat do dividendových aristokratů + ETF Vanguard ftse-all world acc a to z toho důvodu, že dividendy by mi sloužili jako měsíční pasivní příjem, zatím co ETF na zhodnocení za 20+ let. Když tuhle větu sdělím spousta lidem, ať už na různých diskuzích o investování tak se mi to snaží spousta lidí vyvrátit. Prý je lepší investovat jen do ETF od vanguardu a vyčkat tří roční časový test a poté prodávat a tím budu mít "pasivní příjem" což mi příjde asi jen jako krátkodobá věc, jelikož ETF jsou pro mě omezená počtem nakoupených ETF a když je prodám tak je nemůžu prodávat do nekonečna, zatímco u dividendových aristokratu je větší pravděpodobnost, že vyplacení z dividend bude probíhat déle. Další věcí co zmiňují jsou daně. Je pravda, že dividendy podléhají zdanění, zatím co u ETF stačí tří roční časový test, nicméně pořád při prodeji jsem limitován počtem nakoupených ETF . Zajímal by mě Váš názor, jestli se nejedná o zbytečně komplikující investování a jestli jste se s tímhle dotazem už někdy setkal.

Děkuji za odpověď.


S pozdravem Miroslav Šimek


Ahoj, děláš dobře. Osobně mám půlku portfolia jako "růstové". tzn. budu držet minimálně 3 roky (časový test) a pak možná prodám.....nebo budu držet do "mého" důchodu cca za 14 let :-) Druhou půlku mám "dividendovou" z které čerpám i v době poklesu. a financuje mi to moje koníčky, výlety, atd.

Ta spousta lidí má pravdu, ALE jen v ideálním případě, který nikdy nenastane. Trhy nejdou jen nahoru. Problém není ani tak v tom zdanění, ale v tom, že dividenda vám dává jistotu toho, kolik zhruba dostanete, zatímco u strategie uprodávání jistotu toho, že budete uprodávat vždy na vrcholu nemáte. Ve výsledku můžete tratit více, než byste tratil na daních. A i z psychologického hlediska se vám jistě uprodávat při poklesu nebude chtít. Takže vždy to spíš záleží na tom v jaké fázi života se nacházíte.

Ahoj, 
skvelý dotaz.

Do Vanguard FTSE-all world určite chod, ale na tvojom mieste by som to nepredával. Maj to ETF na budovanie bohatstva. Nepredával by som to proste po troch rokoch, to je trading, nie investovanie, ako aj dole niekto podotkol. 
Je to skvelé ETF, ktoré pokrýva celý svet (velké a stredné velke spoločnosti z rozvinutých aj rozvojových krajin) a dovolím si povedať, že toto jediné ETF v portfoliu dlhodobého investora stačí...netreba to zbytočne komplikovať ďalšími, maš tu v podstate všetko (aj ked niekto si chce pridat malé hodnotové firmy)
Ak do neho budeš investovat 20 rokov, ideálne metodou DCA každý mesiac, tak je to jedna z najlepších veci, ktore možeš urobit. 

K tomu pasívnemu prijmu, ak si ho chceš budovať prečo nie...mne sa nelúbi to zdanovanie tych dividend (napr. 15% v USA) ale s tym nič neurobime. Ale nechal by som si ako jadro portfolia to ETF-ko....

Robím to rovnako. Budujem si dividendové portfolio, z ktorého si chcem na dôchodku vo forme divident vyberať prilepšenie k dôchodku a zároveň akcie ostanú pre potomkov ako dedičstvo a základ na ďalšie rozširovanie a zhodnocovanie. Ak budem ETF postupne odpredávať vo finále nebude základ na ďalší rast a zhodnocovanie.

Co člověk to jiný názor, takže si to musíte sám ujasnit a udělat to tak, jak to bude nejlépe vyhovovat Vám. A nikoliv tak, aby to vyhovovalo ostatním. Ono taky dost záleží na tom, jaký máte kapitál a také kolik za kolik let chcete pasivní příjem.

A ještě jedna věc k zamyšlení. Firmy dividendy posílají do ETF zdaněné 15%. Bohužel si povinný zaplatit dalších 15% z příjmu co ti bude posíla jako dividendu dané ETF protože to ETF je jiná entita než ty samotné firmy.

Ve zkratce: u distribučního ETF se zaplatí z dividend celkem 28%. To je velká nevýhoda distribučního ETF složeného z amerických akcií.

Co takhle nejake dostupne divid. ETF ale akumulacni neznate? Snazil jsem se dohledat ale vsude jen distribucni..

Divi z USA chodi jiz zdaněný, tak s formulářem W8ben jiz tady nedaniš. Pouze se uvádí do DP.

Za mě jsou čistě ETF lepší volbou, nechtěl bych pak řešit ty daně z dividend 😀

Cesta only ETF mi přijde lepší, nemusíte vůbec nic řešit a vyděláte více.