S&P 500 ^GSPC
5,068.89
-0.02%
Tesla TSLA
$198.90
-1.55%
Nvidia NVDA
$785.79
+1.18%
Apple AAPL
$180.06
-0.75%
Amazon AMZN
$174.12
+0.56%
Alphabet GOOG
$137.90
+0.34%
Microsoft MSFT
$406.72
-0.25%
Meta META
$483.56
-0.10%

Kolejny krach na horyzoncie? PacWest Bank spada o ponad 56%

Jakub Blaszkowycz
4. 5. 2023
3 min read

Kolejny kalifornijski bank regionalny wpadł w najgorszy okres od czasu kryzysu bankowego z 2008 roku i szuka teraz bailoutu. PacWest Bank, z siedzibą w Kalifornii, potwierdził w czwartek, że bada "wszystkie opcje strategiczne" po tym, jak jego cena akcji spadła o połowę po raporcie Bloomberga, że rozważa sprzedaż!

Ale jak już pewnie wiecie, te frazesy i jakieś tasowanie się z miejsca na miejsce to oznaki jednej rzeczy. Bank ma kłopoty.

"Exploring strategic options" to żargon z Wall Street dla "proszę o pomoc". Ostatnio First Republic Bank ogłosił, że bada opcje strategiczne. Ale wszyscy wiemy, jak to się dla niej skończyło.

"Zgodnie ze standardową praktyką, firma i jej zarząd nieustannie badają opcje strategiczne" - powiedział PacWest w oświadczeniu. "Ostatnio do firmy zgłosiło się kilku potencjalnych partnerów i inwestorów - negocjacje trwają.

Firma będzie nadal oceniać wszystkie opcje, aby zmaksymalizować wartość dla akcjonariuszy, ale obawy są na miejscu". W rzeczywistości Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, powiedział, że bank próbuje znaleźć kupca, ale bezskutecznie.

PacWest Bank $PACW-2.7% podobno rozważa podział firmy lub alternatywnie próbę pozyskania kapitału, aby utrzymać się na powierzchni. Podobnie jak w przypadku wielu innych amerykańskich banków regionalnych, wartość pożyczek i obligacji PacWestu pogrążyła się wraz z gwałtownym wzrostem stóp procentowych. W marcu klienci wycofali swoje depozyty ze strachu, że bank może upaść i stracą wszystko.

Chociaż FDIC ubezpiecza konta do 250 tys. dolarów, wiele firm ma na swoich kontach znacznie więcej pieniędzy, z których znaczna część nie jest ubezpieczona.

Stanowiło to potencjalny problem dla banku i jego konkurencji: Jeśli klienci nadal dokonywaliby wypłat ze swoich kont, bankowi mogłoby zabraknąć gotówki, aby im zapłacić. To zaniepokoiło inwestorów: akcje PacWest spadły o ponad 87% w ciągu roku.

PacWest wydawał się stabilizować w ostatnich tygodniach po tym, jak Silicon Valley Bank i Signature Bank upadły w marcu. Ale PacWest ogłosił w zeszłym tygodniu, że klienci przestali wypłacać pieniądze, a 73% depozytów banku było ubezpieczonych. W czwartek podał, że na dzień 2 maja 75 proc. jego depozytów było ubezpieczonych.

"Bank nie doświadczył nietypowych wypłat depozytów po sprzedaży First Republic Bank i innych ogłoszeniach" - podał w oświadczeniu. Kiedy First Republic upadł w tym tygodniu, inwestorzy obawiali się, że kolejny bank może upaść.

Inne banki regionalne również gwałtownie spadły po zamknięciu giełdy w środę, w tym Western Alliance $WAL+0.4%, którego akcje spadły o prawie 39%.

PacWest ma nadzieję, że uspokajające wiadomości o stabilizacji depozytów i płynności pomogą uspokoić inwestorów, ale rynek pozostaje nerwowy.

"Mali deponenci są bardzo nerwowi" - powiedział analityk banku Dick Bove. "Martwią się o swoje oszczędności i wyciągają je z mniejszych banków, aby umieścić je w dużych bankach, takich jak JPMorgan Chase czy Bank of America, które uważają za bezpieczniejsze".

PacWest ma jednak nadzieję, że uda mu się przekonać wszystkich, że ich sytuacja jest stabilna i spróbować uspokoić zdenerwowanych klientów. Ale klienci prawdopodobnie nadal będą się martwić o swoje depozyty w mniejszych bankach, dopóki cała branża nie przetrwa kryzysu i nie wykaże oznak ożywienia.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.