S&P 500 ^GSPC
5,101.52
-0.57%
Tesla TSLA
$182.13
-3.19%
Apple AAPL
$170.26
-2.77%
Microsoft MSFT
$405.28
-2.32%
Alphabet GOOG
$132.63
-1.17%
Meta META
$493.27
-0.99%
Amazon AMZN
$175.92
-0.93%
Nvidia NVDA
$852.66
+0.04%

Jak inwestować w niezwykle popularne ETF-y SCHD i JEPI?

Filip Czudny
6. 5. 2023
5 min read

Fundusze ETF są niezwykle popularne wśród inwestorów. Przede wszystkim ze względu na ich niski koszt i opcję DCA. Klasycznym wyborem inwestorów detalicznych był kiedyś ETF powiązany z amerykańskim indeksem. Teraz jednak na popularności zyskują dwa inne.

Fundusze ETF $SCHD+0.0% i $JEPI+0.1% przynoszą inwestorom kuszące połączenie stabilności i wzrostu. Mieszanka akcji z długoterminowymi wysokimi dywidendami pozwala na generowanie stabilnego dochodu. Mają one również potencjał wzrostu kapitału, który historycznie był porównywalny z szerokim rynkiem. Oba ETF-y mają sprawdzonego zarządzającego i długą, pełną sukcesów historię. Zapewniają dywersyfikację i solidne wyniki bez uzależnienia od poszczególnych tytułów uczestnictwa. Bardzo niskie koszty pozwalają następnie inwestorom na otrzymanie znacznej części aprecjacji.

$SCHDwhich+0.0%jest znany z niskich opłat i skupienia się na minimalizacji kosztów inwestora. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi zaledwie 0,06%. Jest to jedna z najniższych opłat wśród podobnych funduszy ETF. Dzięki temu inwestor w dużej mierze korzysta z wyników akcji bazowych funduszu.

SCHD
$78.41 $0.02 +0.02%
1 Day
+0%
5 Days
+1%
1 Month
+1.12%
6 Months
+5.74%
YTD
+1.45%
1 Year
+3.22%
5 Years
+49.36%
Max.
+211.45%

Capital Structure

Market Cap
52.32B
Enterpr. Val.
0.00
Revenue
0.00
Shares Out.
667.44M
Debt/Capital
-
FCF Yield
-

Valuation / Dividends

P/E
14.87
EPS
5.27
P/S
-
P/B
-
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-
ROE
-
ROA
-
Gross
-
Operating
-
Net Profit
-

$JEPI+0.1% i ma podobnie niskie opłaty. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 0,5%, czyli ponownie jest znacznie poniżej średniej dla innych ETF-ów. Z powodu niskich wydatków znaczna część zysków dociera do inwestorów bez dewaluacji przez opłaty.

Kolejnym kosztem są opłaty transakcyjne. Zazwyczaj około 0,5% od kwoty obrotu, którą pochłania platforma handlowa (broker). Jednak nawet tutaj opłaty nie są wyższe niż w przypadku handlu innymi inwestycjami. W połączeniu z niskimi opłatami dla zarządzających funduszami, SCHD i JEPI osiągają w ten sposób najwyższą efektywność kosztową wśród porównywalnych ETF-ów.

JEPI
$56.93 $0.04 +0.07%
1 Day
+0%
5 Days
+0.78%
1 Month
+1.63%
6 Months
+3.35%
YTD
+2.98%
1 Year
+4.61%
5 Years
+13.66%
Max.
+13.66%

Capital Structure

Market Cap
31.67B
Enterpr. Val.
0.00
Revenue
0.00
Shares Out.
556.72M
Debt/Capital
-
FCF Yield
-

Valuation / Dividends

P/E
24.81
EPS
2.29
P/S
-
P/B
-
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-
ROE
-
ROA
-
Gross
-
Operating
-
Net Profit
-

SCHD i JEPI są dostępne dla inwestorów długoterminowych, którzy mogą korzystać z ich kombinacji dywidend i wzrostu kapitału przy inwestowaniu przez 5 do 30 lat. Zaspokajają one potrzebę regularnego stabilnego dochodu bez ograniczania potencjału wzrostu.

Krótko mówiąc, SCHD i JEPI stanowią dobrze wyważone rozwiązanie dla inwestorów poszukujących stabilnego dochodu i solidnego wzrostu kapitału z rynku akcji. Ich długa historia sukcesu i niskie koszty pozwalają na osiąganie dobrych zysków przy stosunkowo niskim ryzyku. Połączenie stopy zwrotu i stabilności jest kluczem do ich popularności na rynku.

10 największych pozycji SCHD. Źródło
Największe pozycje JEPI. Źródło

Kupowanie funduszy ETF

W tym miejscu pojawia się pewien problem. Wszyscy wiemy, że kupowanie amerykańskich ETF-ów jest nieco kłopotliwe. Europejscy inwestorzy nie są całkowicie faworyzowani przez prawo, więc nie można oficjalnie kupić większości amerykańskich ETF-ów. A ponieważ są to fundusze bardziej aktywnie zarządzane, nie można znaleźć "kopii" z europejską siedzibą, tak jak w przypadku klasycznego oryginału $SPY-0.6% i europejskiej wersji $IUSA.L.

Ale jest kilka alternatywnych rozwiązań. I chętnie podyskutuję o innych możliwościach w komentarzach, bo rzeczywistość często jest inna i namierzenie czegoś jest dość problematyczne. Pierwszą z alternatyw jest zakup poprzez amerykańskiego brokera - na przykład TastyWorks.

Druga opcja to zakup przez zwykłego brokera. U znacznej ich liczby można znaleźć $SCHD+0.0%. Jednak w większości przypadków będzie to w formie CFD, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Oferta JEPI jest wtedy jeszcze bardziej ograniczona u brokerów.

CFD to skrót od Contract for Difference (kontrakt na różnicę). Są to pozagiełdowe instrumenty pochodne, które pozwalają spekulować na ruchy cen aktywów bez ich fizycznego posiadania. Inwestor zawiera umowę z brokerem na wypłatę różnicy w cenie aktywa bazowego pomiędzy otwarciem a zamknięciem pozycji. Kiedy cena aktywa wzrasta, inwestor otrzymuje płatność od brokera; kiedy cena spada, inwestor płaci brokerowi.

CFD pozwala więc na uzyskanie ekspozycji na akcje, towary, waluty, indeksy i inne aktywa przy znacznie mniejszym kapitale niż ich fizyczne posiadanie. Dzięki temu inwestor może kontrolować inwestycję po cenie nominalnej bez konieczności angażowania środków równych pełnej cenie aktywa bazowego.

Jednocześnie jednak istnieje istotna wada polegająca na tym, że CFD nie jest papierem wartościowym, a więc nie mają do niego zastosowania korzyści i wyłączenia.

Trzecią opcją, według kilku źródeł w internecie, jest zakup poprzez bardziej "mainstreamowych" pośredników. Zakup SCHD i JEPI powinien być oferowany przez Komerční banka, który posiada również usługi inwestycyjne. Umożliwia on zakup szerokiej gamy ETF-ów, w tym również tych. Wymaga założenia rachunku inwestycyjnego.

O, a potem Fio bank - Kolejny duży krajowy bank oferujący usługi inwestycyjne, w tym handel ETF-ami online. Można założyć rachunek inwestycyjny, a warunki są podobne do KB. Następnie jest jeszcze Patria Finance.

Czy inwestować w JEPI lub SCHD? Jak? Podziel się z innymi inwestorami!

Disclaimer: To nie jest w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własną decyzję. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.