S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Son derece popüler SCHD ve JEPI ETF'lerine nasıl yatırım yapılır?

Halil Toprak
6. 5. 2023
5 min read

ETF'ler yatırımcılar arasında son derece popülerdir. Özellikle de düşük maliyetleri ve DCA seçeneği nedeniyle. Perakende yatırımcıların klasik tercihi eskiden bir ABD endeksine bağlı bir ETF idi. Ancak şimdi diğer ikisi popülerlik kazanıyor.

SCHD+0.0% ve JEPI+0.0% ETF'leri yatırımcılar için cazip bir istikrar ve büyüme kombinasyonu sunuyor. Uzun vadeli yüksek temettü veren hisse senetlerinin bir karışımı, istikrarlı gelir elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca, tarihsel olarak geniş piyasa ile karşılaştırılabilir sermaye büyüme potansiyeline sahiptirler. Her iki ETF'nin de kendini kanıtlamış bir yöneticisi ve uzun, başarılı bir geçmişi vardır. Bireysel başlıklara bağlı kalmadan çeşitlendirme ve sağlam performans sağlarlar. Çok düşük maliyetler, yatırımcıların değer artışının önemli bir bölümünü almasına olanak tanır.

$SCHDdüşük+0.0%ücretleri ve yatırımcı maliyetlerini en aza indirmeye odaklanmasıyla bilinir. Fon yöneticisi ücreti yalnızca %0,06'dır. Bu, benzer ETF'ler arasındaki en düşük ücretlerden biridir. Böylece yatırımcı büyük ölçüde fonun temelindeki hisse senetlerinin performansından yararlanır.

SCHD
$77.90 $0.10 +0.13%
1 Day
+0%
5 Days
+1%
1 Month
+1.12%
6 Months
+5.74%
YTD
+1.45%
1 Year
+3.22%
5 Years
+49.36%
Max.
+211.45%

Capital Structure

Market Cap
52.14B
Enterpr. Val.
-
Revenue
-
Shares Out.
670.27M
Debt/Capital
-
FCF Yield
-

Valuation / Dividends

P/E
14.75
EPS
5.27
P/S
-
P/B
-
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-
ROE
-
ROA
-
Gross
-
Operating
-
Net Profit
-

$JEPI+0.0% ve benzer şekilde düşük ücretlere sahiptir. Fon yöneticisi ücreti %0,5'tir ve yine diğer ETF'lerin ortalamasının oldukça altındadır. Düşük giderler nedeniyle, getirilerin önemli bir kısmı ücretler tarafından değersizleştirilmeden yatırımcılara ulaşır.

Bir diğer gider de işlem ücretleridir. Genellikle işlem yapılan tutarın yaklaşık %0,5'i işlem platformu (broker) tarafından karşılanır. Ancak, burada bile ücretler diğer yatırımların alım satımından daha yüksek değildir. Düşük fon yöneticisi ücretleriyle birleştiğinde, SCHD ve JEPI böylece karşılaştırılabilir ETF'ler arasında en yüksek maliyet verimliliğine ulaşır.

JEPI
$56.86 $0.10 +0.18%
1 Day
+0%
5 Days
+0.78%
1 Month
+1.63%
6 Months
+3.35%
YTD
+2.98%
1 Year
+4.61%
5 Years
+13.66%
Max.
+13.66%

Capital Structure

Market Cap
31.91B
Enterpr. Val.
-
Revenue
-
Shares Out.
562.20M
Debt/Capital
-
FCF Yield
-

Valuation / Dividends

P/E
24.75
EPS
2.29
P/S
-
P/B
-
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
-
ROE
-
ROA
-
Gross
-
Operating
-
Net Profit
-

SCHD ve JEPI, 5 ila 30 yıl boyunca yatırım yaparken temettü ve sermaye büyümesi kombinasyonundan yararlanabilecek uzun vadeli yatırımcılar için mevcuttur. Büyüme potansiyelini sınırlamadan düzenli istikrarlı gelir ihtiyacını karşılarlar.

Kısacası, SCHD ve JEPI, borsadan istikrarlı gelir ve sağlam sermaye kazancı arayan yatırımcılar için iyi dengelenmiş bir çözüm sunar. Uzun başarı geçmişleri ve düşük maliyetleri, nispeten düşük riskle iyi getiriler elde edilmesini sağlar. Getiri ve istikrarın birleşimi, piyasadaki popülerliklerinin anahtarıdır.

SCHD'nin en büyük 10 pozisyonu. Kaynak
JEPI'nin en büyük pozisyonları. Kaynak

ETF'leri Satın Almak

Bu biraz sorunlu bir durum. ABD ETF'lerini satın almanın biraz zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupalı yatırımcılar yasalar tarafından tam olarak tercih edilmiyor, bu nedenle çoğu ABD ETF'sini resmi olarak satın alamazsınız. Ve daha aktif yönetilen fonlar oldukları için, klasik orijinal $SPY+0.0% ve Avrupa versiyonu $IUSA.L'de olduğu gibi Avrupa'da ikamet eden bir "kopya" bulamazsınız.

Ancak birkaç alternatif var. Gerçekler genellikle farklı olduğundan ve bir şeyi takip etmek oldukça sorunlu olduğundan, yorumlarda diğer olasılıkları tartışmaktan mutluluk duyarım. Alternatiflerden ilki ABD'li bir broker - örneğin TastyWorks - aracılığıyla satın almak.

İkinci seçenek ise normal bir broker aracılığıyla satın almaktır. Bunların önemli bir kısmında $SCHD+0.0% bulabilirsiniz. Ancak çoğu zaman ideal olmayan bir CFD şeklinde olacaktır. JEPI teklifi daha sonra komisyoncularda daha da sınırlıdır.

CFD, Fark Sözleşmesi anlamına gelir. Bunlar, fiziksel olarak sahip olmadan varlık fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapmanıza olanak tanıyan tezgah üstü türevlerdir. Yatırımcı, dayanak varlığın fiyatında pozisyonun açılışı ve kapanışı arasındaki farkı ödemek için komisyoncu ile sözleşme yapar. Varlığın fiyatı yükseldiğinde, yatırımcı aracıdan bir ödeme alır; fiyat düştüğünde, yatırımcı aracıya ödeme yapar.

Böylece CFD'ler hisse senetlerine, emtialara, para birimlerine, endekslere ve diğer varlıklara fiziksel olarak sahip olmaktan çok daha az sermaye ile maruz kalmanızı sağlar. Bu, yatırımcının dayanak varlığın tam fiyatına eşit fon taahhüt etmek zorunda kalmadan yatırımı eşit olarak kontrol etmesine olanak tanır.

Ancak aynı zamanda, CFD'nin bir menkul kıymet olmaması ve bu nedenle avantaj ve muafiyetlerin geçerli olmaması önemli bir dezavantajdır.

İnternetteki çeşitli kaynaklara göre üçüncü bir seçenek, daha 'ana akım' aracılar aracılığıyla satın almaktır. SCHD ve JEPI'nin satın alınması, yatırım hizmetleri de bulunan Komerční banka tarafından sunulmalıdır. Bunlar da dahil olmak üzere çok çeşitli ETF'lerin satın alınmasına izin verir. Bir yatırım hesabı oluşturulmasını gerektirir.

Oh, ve sonra Fio bank - Çevrimiçi ETF ticareti de dahil olmak üzere yatırım hizmetleri sunan bir başka büyük yerel banka. Bir yatırım hesabı oluşturabilirsiniz ve şartlar KB'ye benzer. Bir de Patria Finans var.

JEPI veya SCHD'ye yatırım yapıyor musunuz? Nasıl yatırım yapıyorsunuz? Diğer yatırımcılarla paylaşın!

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayalı olarak yaptığım özet ve analizlerdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.