S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Elon Musk, ticari gayrimenkul sorunlarının bankalar ve sistem için büyük bir tehdit oluşturduğunu söylüyor

Halil Toprak
6. 5. 2023
4 min read

Elon Musk Fox News'e verdiği bir röportajda çok çeşitli konulardan bahsetti. Özellikle bir bölüm dikkatimi çekti - Elon'un birkaç haftadır konuşulan ticari gayrimenkul krizinin etkisi konusunda gerçekten endişeli olduğuydu. Bunun ekonomiyi ve özellikle de bankaları nasıl etkileyebileceğini düşünüyor?

"Ticari gayrimenkulde en kötü durum henüz sona ermedi. Şu ana kadar gördüklerimiz gayrimenkul portföyünde sadece hafif bir bozulma olduğunu gösteriyor. Ancak bana göre bu durum yılın ilerleyen dönemlerinde çok ciddi bir hal alacak."

https://www.youtube.com/watch?v=MpSvyWLEu8M

Evden çalışma eğiliminin dünya genelinde ofis binalarının kullanımını önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti. Bu da ticari gayrimenkuller için iyiye işaret değil.

Musk'a göre evden çalışmanın bir diğer dezavantajı da bu. Elon Musk uzun zamandır ev ofisini eleştiriyor ve bunun birkaç nedeni var.

İnsanlar evden çalıştıklarında üretkenlik düşüyor. Görevler arasında daha uzun geçişler ve iş ile özel yaşam arasında daha sert bir ayrımla daha az verimli çalışırlar.

Genç çalışanlara mentorluk yapmanın, bir ekip kültürü oluşturmanın ve plansız inovasyonun anahtarı olan kişisel etkileşimden yoksundurlar. Musk'a göre, güçlü bir şirket kültürü ve ekip ruhu bir şirketin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir, ancak bunları uzaktan inşa etmek zordur.

Sözsüz iletişim önemlidir, ancak uzaktan yönetilmesi zordur ve değerli sinyallerin kaybolmasına neden olur. Yöneticiler çalışanları tarafından görülmelidir, böylece anında geri bildirim sağlayabilir, güven oluşturabilir ve ulaşılabilir olabilirler.

Musk evden çalışmanın bazı durumlarda faydalı olabileceğini kabul etse de, mümkün olan yerlerde yüz yüze etkileşimi ve işbirliğini tercih ediyor. Kısacası, şimdi bu faktörlere bir de makroekonomik faktörleri ekleyin.

Musk, "Şu anda neredeyse tüm şehirler ticari gayrimenkuller için rekor boşluk oranları yaşıyor," diye açıkladı. "Ticari gayrimenkul eskiden A sınıfı bir varlıktı, eğer bir banka ticari gayrimenkule sahipse, bu en yüksek güvenlik olarak kabul edilirdi... sahip olabileceğiniz en güvenli varlıklardan biri olarak kabul edilirdi" dedi."Artık durum böyle değil .Şirketler birbiri ardına kira kontratlarını iptal ediyor ya da yenilemiyor. Ya da iflas ettiklerinde, mülklerin sahibi olan bankanın kurtaracak hiçbir şeyi yok. Çünkü eskiden güçlü bir şirketti ama şimdi ölü. O zaman elinize ne geçiyor?"

Peki bu bankalar için daha fazla sorun anlamına gelebilir mi?

Musk bundan korkuyor. Eğer bankalar ticari gayrimenkullerin beklenen çöküşünden daha fazla darbe alırsa, tüm sistem risk altında olabilir.

2023'teki ticari gayrimenkul sorunları, zaten finansal olarak zor durumda olan bankalar için ciddi sorunlara neden olabilir. Bu bankaların ticari gayrimenkul kredileri gibi riskli varlıklara daha fazla maruz kalması muhtemeldir ve bu varlıkların batması önemli kayıplara neden olabilir. Dahası, bu kayıpları karşılamak için yeterli rezervlere sahip olmaları da pek olası değildir; bu da sermayelerinde ve mali kırılganlıklarında daha da büyük bir azalmaya yol açacaktır.

Borçlarını geri ödemek veya sermaye oranlarını iyileştirmek için bu bankalar varlıklarını düşük fiyatlardan satmak zorunda kalabilir ve bu da önemli zararlara yol açabilir. Daha büyük bir ticari kredi veya ipotek portföyünün satışı, yıkıcı kayıplara yol açabilir. Bu bankaların ticari gayrimenkul kredilerindeki zararlarının kamuoyuna açıklanması da bankacılık sistemine olan güveni önemli ölçüde sarsacaktır. Bu durum diğer banka ve şirketlerin finansmana erişimini zorlaştıracak ve daha geniş çaplı bir finansal istikrarsızlığı tetikleyebilecektir.

Dolayısıyla 2023'te ticari gayrimenkul sektöründeki sorunlar, özellikle de zaten zayıflamış bankaları vurursa, bir finansal kriz için katalizör olabilir. Bu da ekonominin bu yıl alabileceği bir başka darbe. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir şey yaklaşıyor mu?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.