S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Analiza Apple: Światowy lider technologiczny jest wielki. Ale czy może być jeszcze lepszy?

Filip Czudny
6. 5. 2023
8 min read

Apple chyba nie trzeba przedstawiać, bo zna go prawie każdy. Z drugiej strony chciałbym prześledzić pewien układ mojej analizy, więc ją przedstawmy. Być może zaskoczą Cię pewne rzeczy, które na pierwszy rzut oka są oczywiste!

Podstawowy przegląd

Apple $AAPL+0.0% to amerykańska międzynarodowa firma technologiczna założona w 1976 roku przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a. Jej główna siedziba znajduje się w Cupertino w Kalifornii.

Apple specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i sprzedaży urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz usług internetowych. Jej produkty takie jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, AirPods oraz oprogramowanie takie jak iOS i watchOS są ikonami w otwartej innowacji, prostocie i elegancji. Usługi to Apple Music, Apple TV+, Apple News+, Apple Card i iCloud. A te są być może ważniejsze niż wielu inwestorów zdaje sobie sprawę.

Apple jest liderem rynku smartfonów, tabletów i mediów strumieniowych. Jej produkty i usługi są szeroko wykorzystywane przez osoby prywatne i organizacje. Całkowita kapitalizacja Apple wynosi ponad 2,6 biliona dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie.

AAPL

Apple

AAPL
$181.16 -$1.36 -0.75%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.52%
1 Month
-5.54%
6 Months
+1.79%
YTD
-0.68%
1 Year
+23.41%
5 Years
+323.26%
Max.
+143,546.28%

Capital Structure

Market Cap
2.82T
Enterpr. Val.
2.91T
Revenue
385.71B
Shares Out.
15.44B
Debt/Capital
0.59
FCF Yield
3.75%

Valuation / Dividends

P/E
28.39
EPS
6.43
P/S
7.38
P/B
38.59
Div. Yield
0.52%
Div. Payout
14.95%

Capital Eff. / Margins

ROIC
55.51%
ROE
156.04%
ROA
28.55%
Gross
45.03%
Operating
30.76%
Net Profit
26.16%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Strategia Apple koncentruje się na innowacyjności poprzez prostotę, intuicyjność, wysoką jakość oraz integrację sprzętu, oprogramowania i usług z niezrównanymi doświadczeniami użytkowników. Usługi i zaawansowane technologie stanowią kluczowe możliwości rozwoju.

Produkty Apple są projektowane i opracowywane we własnym zakresie, natomiast większość komponentów jest wytwarzana przez zewnętrznych dostawców w Chinach. Produkcja jest bardzo globalna i zaawansowana technologicznie, a łańcuch dostaw zintegrowany.

Pieniądze Apple wciąż płyną głównie ze sprzedaży sprzętu. Ale usługi rozwijają się bardzo szybko! Źródło:

Główni konkurenci Apple to Samsung (sprzęt), Amazon $AMZN+0.0% (chmura), Microsoft $MSFT+0.0% (oprogramowanie) , Alphabet (usługi) i inni. Apple zmaga się z presją na innowacyjność i wzrost stworzoną przez szybki postęp technologiczny i konkurencję w smartfonach, tabletach, usługach itp.

Sektor

Sektor technologiczny jest ogromny i szybko rozwijający się. Obejmuje firmy zajmujące się produkcją sprzętu, oprogramowania i powiązanych usług. Główne podsektory to elektronika użytkowa, komputery i urządzenia peryferyjne, urządzenia komunikacyjne, półprzewodniki, oprogramowanie, usługi IT i internet.

Elektronika użytkowa obejmuje firmy takie jak Apple, Samsung, Sony, LG i inne, które produkują urządzenia takie jak smartfony, tablety, telewizory, odtwarzacze itp. Segment ten jest globalny i dynamiczny, na co wpływ mają szybkie innowacje w zakresie sprzętu, oprogramowania, usług i wzornictwa. Kluczem do sukcesu jest dostarczenie niezrównanych doświadczeń użytkownika poprzez elegancki sprzęt i oprogramowanie.

Niektóre z głównych możliwości w sektorze technologii obejmują usługi w chmurze, sztuczną inteligencję, internet rzeczy, wirtualną rzeczywistość, zaawansowane materiały, technologie odnawialne i automatyzację. Są to sektory, w których w większości Apple na pierwszy rzut oka brakuje pociągu.

Globalny rynek technologii jest wart ponad 8,5 biliona dolarów i rośnie w tempie około 5% rocznie. Główne regiony wzrostu to Azja, Ameryka Północna i Europa. Stany Zjednoczone pozostają dominującą siłą w technologii pod względem innowacji i inwestycji venture capital.

Oczekuje się, że w 2023 r. globalny rynek technologii osiągnie wartość 8,7 bln USD. Oznacza to roczny wzrost na poziomie około 5-6%. Ważne podsektory, takie jak usługi w chmurze, oprogramowanie jako usługa i sztuczna inteligencja, będą rosły jeszcze szybciej. Wzrost ten będzie napędzany przez inwestycje przedsiębiorstw w transformację cyfrową, rozwijającą się klasę średnią w krajach rozwijających się oraz styl życia uzależniony od technologii.

Oczekuje się, żedo 2030 r. globalny rynek technologii osiągnie wartość ponad 13 bln USD. Oznacza to roczny wzrost do 7% w ciągu tej dekady. Wielkie rewolucje, takie jak sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, zaawansowana automatyzacja i trwająca rewolucja elektryczna, przesuną granice technologiczne i otworzą nowe możliwości dla firm takich jak Apple. A wszyscy wiemy, że Apple wydoi tę krowę do ostatniej kropli. Może wskoczyć do pociągu później, ale jak zawsze zrobi to perfekcyjnie.

Postawienie na usługi

Kiedy mówi się Apple, każdy myśli o Steve'ie Jobsie i ikonicznym płaskim telefonie. On oczywiście nadal rządzi światem i przynosi Apple niesamowite pieniądze. Ale jest segment, który może być jeszcze ważniejszy.

Segment usług Apple obejmuje takie narzędzia jak App Store, Apple Music, Apple TV Plus, Apple Arcade, Apple News Plus, Apple Pay czy iCloud. Firma, borykając się z lekkim spowolnieniem i spadkiem sprzedaży iPhone'ów, skupiła się ostatnio na usługach i nowa strategia wydaje się odnosić sukcesy.

Przychody ze sprzedaży iPhone'ów za kwartał. Źródło

Działalność Apple w zakresie usług sięga od App Store po opłaty licencyjne. Przychody z usług, takie jak Apple Music, ostatnio wzrosły. Ta subskrypcyjna usługa strumieniowania muzyki ma miliony abonentów i jest obecnie silnym konkurentem dla zasiedziałych firm, takich jak Spotify.

Zanim firma skupiła się na segmencie usług, w jej wynikach dominowała elektronika noszona i urządzenia domowe. Segment ten obejmuje takie produkty jak AirPods, Apple Watch i HomePod.

Wzrost przychodów z segmentu usług można również przypisać miliardom dolarów, które Apple inwestuje w badania i rozwój. Ten duży budżet idzie na rozwój sprzętu, a także na tworzenie kolejnych cyfrowych rozwiązań do codziennego życia.

Obecna sytuacja

Analitycy oczekują, że zysk na akcję będzie rósł w tempie 10,3% w ciągu najbliższych pięciu lat. Jeśli mnożnik pozostanie niezmieniony i dodamy do niego dywidendę w wysokości 0,6%, otrzymamy oczekiwany całkowity roczny zwrot dla akcjonariuszy w wysokości 10,9%. Jest to wynik nieco wyższy niż długoterminowa stopa zwrotu z szerokiego rynku.

Jednak przy niewielkim obniżeniu mnożnika, stopa zwrotu znacznie by spadła. Co więcej, analitycy są w tej kwestii nieco pozytywnie nastawieni.

EPS nieznacznie spada, ale długoterminowy trend jest nadal pozytywny. Źródło

Spółka jest niewątpliwie jakościowa. Apple zawsze zaskakuje i zawsze dostarcza uznanie. Jednak przy obecnej wycenie to po prostu nie wychodzi.

Duże ryzyko

Kolejnym dużym ryzykiem dla Apple są obawy związane z wyszukiwarką. Google podobno płaci Apple 20 mld dolarów rocznie, aby być domyślną wyszukiwarką na swoich urządzeniach. Ale są tu dwa ogromne ryzyka. Pierwszym jest to, że Google i Apple stoją w obliczu pozwu zbiorowego, twierdząc, że ta płatność jest nielegalną praktyką monopolistyczną.

Czy okaże się to prawdą, dopiero się okaże, ale jeśli tak się stanie i Apple zostanie zmuszone do opracowania własnej wyszukiwarki, może to stanowić ogromny wpływ na zyski Apple. Biorąc pod uwagę, że umowa stanowi jedną piątą zysków Apple, jest to ogromne ryzyko.

Ponadto Microsoft i Chat GPT potencjalnie uruchamiają nową wyszukiwarkę, która mogłaby masowo konkurować z Google. Chat GPT jest ogromnym zagrożeniem dla każdego giganta technologicznego, który przegapi ten pociąg.

Apple skierował większość swoich zwrotów akcjonariuszy poprzez zakup akcji. Wykupione akcje firmy spadły o 3,4% rok do roku. Uwzględniając dywidendę, łączna stopa zwrotu dla akcjonariuszy wyniosła około 4%. Firma zwraca akcjonariuszom gotówkę, czyli wszystkie wolne przepływy pieniężne.

Apple prowadzi skup akcji w celu zwiększenia wartości dla akcjonariuszy. Źródło

Jednak osiąga tylko 4% w annualizowanych zwrotach dla akcjonariuszy. Spodziewam się, że Apple nadal będzie masowo zyskowną firmą, ale nie spodziewamy się, że będzie generować takie zwroty dla akcjonariuszy, które uzasadniałyby jej wycenę.

FCF spółki rośnie. Jednak prawie cały jest zwracany akcjonariuszom. Źródło

Fundamentalnym pytaniem jest chyba to, czy Apple wymyśli coś nowego. Z gamechangerem, który wystrzeliłby ich z powrotem w centrum uwagi. To może być VR, to może być niezrównane AI lub coś zupełnie innego. Dla Apple chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko dać się zaskoczyć.

Czy masz Apple w swoim portfelu?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.