S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Analiza spółki HB Fuller: Lider technologiczny w dziedzinie klejów szlifuje zęby na wzrost

Filip Czudny
6. 5. 2023
7 min read

Segment chemiczny zazwyczaj kryje w sobie raczej wieloletnich stabilnych gigantów, którzy generują ogromne zyski i utrzymują swoją pozycję. Czasami jednak można też trafić na drapieżnika, który chce się dalej rozwijać. Tak jest w przypadku spółki HB Fuller, której dziś się przyjrzymy.

Podstawowy przegląd

HB Fuller Company $FUL+0.0% to globalny producent specjalistycznych produktów chemicznych, klejów i uszczelniaczy, który został założony w 1887 roku. Firma ma siedzibę główną w Minneapolis i zatrudnia ponad 4,500 osób na całym świecie.

HB Fuller oferuje kompleksowe portfolio produktów marki własnej, w tym kleje przemysłowe, kleje konsumpcyjne, medyczne, budowlane i opakowaniowe. Jego produkty są stosowane w szerokim zakresie rynków przemysłowych i końcowych, w tym motoryzacyjnych, medycznych, opakowaniowych, elektronicznych, naukowych i budowlanych.

FUL
$79.56 $0.03 +0.04%
1 Day
+0%
5 Days
+0.45%
1 Month
+0.81%
6 Months
+14%
YTD
-2.1%
1 Year
+12.84%
5 Years
+53.17%
Max.
+9,309.24%

Capital Structure

Market Cap
4.27B
Enterpr. Val.
5.91B
Revenue
3.51B
Shares Out.
54.21M
Debt/Capital
0.51
FCF Yield
4.51%

Valuation / Dividends

P/E
30.42
EPS
2.59
P/S
1.21
P/B
2.43
Div. Yield
1.05%
Div. Payout
22.30%

Capital Eff. / Margins

ROIC
6.06%
ROE
8.53%
ROA
3.07%
Gross
28.74%
Operating
10.25%
Net Profit
4.13%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

HB Fuller jest globalnym liderem w dziedzinie specjalistycznych produktów chemicznych, którego roczna sprzedaż wynosi ponad 3,7 mld USD. Posiada 19 zakładów produkcyjnych na całym świecie, a także ośrodki badawcze w Ameryce Północnej, EMEA i Azji. Koncentruje się na innowacjach i na przestrzeni lat uzyskała ponad 4 500 patentów.

Strategia firmy koncentruje się na wzroście poprzez innowacje produktowe, rozszerzenie portfolio i ekspansję na nowych klientów i rynki. HB Fuller jest zaangażowany w zrównoważone i etyczne działania, jest liderem w zakresie produktów niskoemisyjnych i stał się sygnatariuszem UN Global Compact.

HB Fuller Company to producent chemii specjalistycznej skoncentrowany na wzroście i innowacjach. Posiada silną pozycję na rynku globalnym w klejach i aplikacjach, które wspierają zaawansowane rozwiązania dla klientów w strategicznych branżach na całym świecie.

Sektor

Globalny rynek klejów przemysłowych jest bardzo duży i ma duży potencjał wzrostu.

Rynek jest podzielony na różne segmenty w oparciu o typ produktu, właściwości i zastosowanie. Na przykład, kleje wodne, kleje rozpuszczalnikowe, kleje wrażliwe na nacisk, kleje termoutwardzalne, itp. Różne segmenty rosną w różnym tempie w oparciu o dojrzałość i przyjęcie innowacji w branżach, w których są one stosowane.

Cztery najważniejsze czynniki wpływające na wzrost rynku to:

  1. Wzrost przemysłu motoryzacyjnego, zwłaszcza pojazdów elektrycznych. Kleje są krytyczne dla produkcji motoryzacyjnej.
  2. Automatyka przemysłowa i robotyka. Kleje umożliwiają precyzyjny montaż komponentów.
  3. Rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone i ekologiczne produkty. Więcej firm zwraca się ku klejom wodorozcieńczalnym i o niskiej zawartości lotnych związków organicznych.
  4. Rozwój nowych biomateriałów. Precyzyjne i bezpieczne kleje są potrzebne do zastosowań z nowymi materiałami, takimi jak bioadhezyny.

Pięć największych firm na rynku (Henkel, H.B. Fuller, 3M, Bostik, DowDuPont) dominuje na tym rynku i razem mają około 50% udziału w rynku. Wiele z tych firm stosuje strategie innowacji i wzrostu poprzez fuzje i przejęcia, badania i rozwój, rozszerzanie produktów i ekspansję geograficzną.

Szanse na wzrost w tym sektorze obejmują między innymi kleje zrównoważone, wysokowydajne kleje przemysłowe, kleje do materiałów odnawialnych i druku 3D. Główne zagrożenia to presja cenowa, konkurencja z Azji i potencjalne zakłócenia ze strony technologii takich jak klejenie ultradźwiękowe.

Konkurencja

O tych już krótko wspomniałem, ale teraz bardziej szczegółowo.

Henkel jest światowym liderem w sektorze klejów z roczną sprzedażą na poziomie około 20 mld euro. Jego dział Adhesive Technologies, który produkuje szeroką gamę klejów i uszczelniaczy, jest największym konkurentem HB Fuller. Henkel ma silniejszą pozycję w Europie, natomiast HB Fuller jest liderem w Ameryce Północnej.

3M $MMM-0.3% to renomowana globalna firma technologiczna, która dzięki przejęciom zdobyła bardzo silną pozycję w branży klejów i laminatów. Dział 3M Adhesives and Tapes konkuruje z HB Fuller oferując innowacyjne rozwiązania dla różnych rynków przemysłowych i konsumenckich, jednak 3M jest większą i bardziej zdywersyfikowaną firmą niż HB Fuller.

Bostik, oddział wielonarodowej francuskiej grupy Arkema, oferuje szeroki wachlarz klejów i materiałów opakowaniowych dla przemysłu, budownictwa i odbiorców końcowych. Bostik działa globalnie i jest obecny w wielu regionach, w których działa HB Fuller. Chociaż Arkema jest większą spółką, Bostik posiada wysoce skoncentrowane portfolio klejów, które jest podobne do portfolio HB Fuller.

DowDuPont to światowy gigant w dziedzinie chemii i materiałów, którego dział Electronics & Construction Materials produkuje specjalistyczne kleje, laminaty i farby do zastosowań przemysłowych i technicznych. Chociaż DowDuPont jest wymieniany wśród głównych konkurentów, jego dział jest mniej powiązany i skoncentrowany na klejach niż HB Fuller, Henkel czy 3M.

Podsumowując, Henkel i 3M są obecnie największymi i najbardziej bezpośrednimi konkurentami HB Fuller. Są one silniej obecne na świecie i dysponują większymi zasobami, ale HB Fuller jest liderem w zakresie specjalizacji i innowacji w dziedzinie klejów oraz posiada długoterminową strategię wzrostu. Bostik jest również znaczącym konkurentem regionalnym, natomiast DowDuPont nie jest tak bezpośrednio skoncentrowany na tym rynku.

Obecna sytuacja

Myślę, że warto zauważyć, że Fuller nie ma najlepszych wyników, jeśli chodzi o spełnianie własnych wewnętrznych prognoz i osiąganie imponujących marż. Z drugiej strony, przynajmniej udało im się zwiększyć EBITDA.

Analitycy spodziewają się, że EBITDA w FY23 wyniesie nieco ponad 15%, przy czym w najbliższym czasie będzie to lekko odczuwalne, ale z czasem ulegnie poprawie, ponieważ spółka będzie kontynuowała unowocześnianie swojego portfolio produktów.

FCF spadł. Źródło:

Zysk netto faktycznie spadł z 171,2 mln USD w 2018 r. do 130,8 mln USD w 2019 r. Następnie spadł dalej do 123,7 mln USD w 2020 r. Jednak w 2021 roku, wraz z poprawą sprzedaży, wzrosły również zyski, które wspięły się do 161,4 miliona dolarów. Co więcej, firma wydaje się być przygotowana na naprawdę ładny wzrost w kilku segmentach.

Pierwszy segment, o którym warto wspomnieć, to kleje higieniczne, medyczne i konsumenckie. Obejmuje on produkcję opakowań elastycznych, materiałów graficznych i kopert. W ubiegłym roku segment ten odpowiadał za 45% sprzedaży firmy i godne szacunku 55% zysków.

Następny w kolejności jest segment klejów technicznych, który dostarcza wysokowydajne kleje dla transportu, elektroniki, opieki zdrowotnej, czystej energii, lotnictwa, obrony i innych rynków pokrewnych. Stanowią one około 42% przychodów spółki i 54% jej zysku. Zarząd spodziewa się wzrostu w obu tych obszarach.

Dywidenda wynosi stosunkowo skromne 1,19%. Z drugiej strony przekłada się to na rozsądny payout ratio na poziomie 0,25. Ale jest też niezwykle stabilna, a spółka podnosi i wypłaca ją od długiego ciągu lat. W tej chwili nie wydaje się nawet, by spółka miała problem z dalszym zarządzaniem dywidendą lub przestała ją zwiększać.

W nieco negatywnych wiadomościach, FUL rozwadnia również swoje akcje i emituje kolejne walory. Każdy inwestor ze zrozumiałych względów chciałby, aby było dokładnie odwrotnie. To znaczy, że będzie je odkupywał, aby zwiększyć wartość dla inwestorów.

H.B. Fuller okazał się nadzwyczaj odporny. W 2020 roku, kiedy pandemia spowodowała ostrą recesję, producent przemysłowy odnotował maleńki 4% spadek zysku na akcję.

Jednak H.B. Fuller okazał się podatny na Wielką Recesję w 2009 roku. Podczas tej recesji zysk na akcję spadł o 79%, a cena akcji o 66% w ciągu mniej niż sześciu miesięcy. Tak więc, jeśli dojdzie do poważnej recesji, inwestorzy powinni przygotować się na zmienność cen akcji i prawdopodobnie znaczny spadek zysków. O ile obecna dynamika działalności H.B. Fuller nie budzi obaw, to wrażliwość spółki na recesję jest czynnikiem ryzyka, o którym należy pamiętać.

Co o tym sądzicie? Czy jest to gracz, który dzięki innowacjom nabierze ogromnego rozpędu?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.