S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Gezegendeki en güçlü finans kuruluşu neden %15'lik bir piyasa düşüşü daha bekliyor?

Halil Toprak
6. 5. 2023
4 min read

Büyük bankalar, dünya meselelerini ve milyonlarca insanın hayatını abartısız bir şekilde etkileyen, gezegendeki en güçlü kurumlardan bazıları olarak kabul edilebilir. Ve görüşleri muazzam bir ağırlık taşıyor. Bunların en büyüğü şimdi piyasalarda dramatik bir gerileme ve yeni bir dip yaşanacağına dair bir uyarıda bulunuyor.

Geçtiğimiz ay S&P 500 endeksi, her iki yönde de önemli bir kırılma olmaksızın çoğunlukla 4.100 puan civarında seyretti. Ancak JP Morgan $JPM+0.0% 'nin baş stratejisti Jason Hunter değişimin yaklaştığını düşünüyor. Ve olumlu yönde değil.

S&P 500 oldukça mütevazı bir aralıkta hareket ediyor

Hunter geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada,"Aralık ayının en düşük seviyesi olan 3764'teki orta vadeli desteği yeniden test etmek için bu bölgeden bir satış beklemeye devam ediyoruz ve yaz başında 3500 yakınlarındaki kilit seviyelere nihai bir geri çekilme bekliyoruz" dedi.

"Özellikle bu zayıf performansa getiri eğrisinde ani bir dikleşme eşlik ederse, bunun sonunda bir döngü dibi oluşturacağına inanıyoruz. Böyle bir durum ortaya çıkana kadar, düşüş eğiliminde kalmayı ve savunmada kalmayı öneriyoruz."

https://www.youtube.com/watch?v=gwE5x_cb4Rs

Faiz artışlarının büyük bir etkisi oldu.

Faizler son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak

FOMC Aralık ayı tahmininde nihai faiz oranını %5,1 olarak öngörmüştü. Powell'ın açıklamalarının ardından mevcut piyasa değerlemesi %5,5-6 aralığına doğru yükseliyor. Gördüğümüz gibi.

"3900 bükülme alanının kırılmasının, bu alan Mayıs 2022'den bu yana endeks için bir destek görevi gördüğü için satış baskısının hızlanmasına yol açabileceğine inanıyoruz. Ayrıca şu anda trend takip stratejileri için birkaç tetikleyici seviyeye denk geliyor. İlk kırılma hedefi olarak 3760 - 3764 bölgesini görüyoruz," diye yazdı JPMorgan teknik stratejistleri.

JPMorgan en güçlü finans kurumu mu?

JPMorgan Chase, dünyanın en büyük ve en güçlü bankacılık ve finans kurumlarından biridir. J.P. Morgan & Co. ve Chemical Bank Corporation'ın birleşmesiyle 2000 yılında kurulmuştur. J.P. Morgan & Co.'nun tarihi, efsanevi finansçı J.P. Morgan tarafından kurulduğu 1900 yılına kadar uzanmaktadır.

JPMorgan kuşkusuz gezegendeki en güçlü finans kuruluşlarından biridir. Merkezi New York'taki muhteşem One Chase Manhattan Plaza gökdelenindedir. New York'un yanı sıra 100'den fazla ülkede faaliyet göstermekte, yaklaşık 250.000 kişiyi istihdam etmekte ve on milyonlarca müşteriye hizmet vermektedir. JPMorgan, yaklaşık 2,5 trilyon dolar yönetilen varlığa ve 115 milyar doların üzerinde yıllık satışa sahiptir.

JPMorgan, ABD'deki en büyük bankacılık hizmetleri sağlayıcısıdır ve bankacılık, ödemeler, ticaret, yatırımlar, ipotek, tüketici ve ticari bankacılık dahil olmak üzere geniş bir finansal hizmetler yelpazesine liderlik etmektedir. Ayrıca varlık yönetimi, özel bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında da küresel bir liderdir. Temel bölümleri arasında Chase Bank, JPMorgan Investment Bank, JPMorgan Private Bank ve Chase Card Services bulunmaktadır.

JPMorgan, finans sektörünün takdir edilen bir simgesi ve dünya çapında hükümetler, şirketler, kurumlar ve özel müşteriler için stratejik bir ortaktır. 2008 finansal krizi sırasında ABD hükümetinden büyük bir kurtarma paketi alarak en istikrarlı ve kârlı büyük bankalardan biri haline gelmiştir.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.