S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Bunlar tüm zamanların en iyi temettü şirketlerinden ikisi. Bunlara yatırım yapmak için çok mu geç?

Burhan Yılmaz
7. 5. 2023
4 min read

Temettü hisseleri yatırımcılar arasında son derece popülerdir. Son derece istikrarlı ve dirençli olduğu düşünülen şirketler daha da fazla öne çıkıyor. Biz de bunlardan ikisine bakacağız.

Chevron $CVX+0.1%

Chevron dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir. Şirket 1879 yılında kurulmuştur ve merkezi San Ramon, Kaliforniya'dadır. Chevron petrol ve gaz arama, üretim, rafinaj ve dağıtımının tüm önemli aşamalarında faaliyet göstermektedir. ABD, Kanada, Ekvador, Nijerya ve Angola'daki başarılı operasyonları da dahil olmak üzere her kıtada kapsamlı operasyonları bulunmaktadır. Chevron yılda yaklaşık 2 milyon varil eşdeğer petrol üretmektedir.

Chevron oldukça kârlı bir şirkettir. Hayır. Yüksek temettülere, büyüme yatırımlarına ve borçların azaltılmasına olanak sağlayan büyük nakit akışları yaratır. Chevron'un temettü ödemesi hisse başına yıllık 5,77 dolardır ve 35 yıldır sürekli olarak temettü ödemelerini artırmaktadır. Chevron'un hem büyüme yatırımlarını hem de temettü ödemelerini finanse etmek için hala bol miktarda serbest nakdi var ve bu da ona daha fazla temettü büyümesi için iyi beklentiler veriyor.

3,61'lik temettü getirisi ile toplam öz sermaye getirisi %9-10'dur. Değerleme çok düşük değil, ancak Chevron hala önemli bir büyüme potansiyeline sahip.

Güçlü finansal pozisyon, istikrarlı nakit akışı, artan temettüler ve iyi büyüme potansiyelinin birleşimi Chevron'u en iyi temettü hisselerinden biri yapmaktadır. Chevron, nakit üretme, temettüleri artırma ve yatırımcılara değer iade etme kabiliyeti nedeniyle kaliteli bir temettü portföyünün temeli olarak hizmet edebilir. Bu nedenle Chevron, büyüme hedefleri olan güvenilir bir temettü oyununun klasik bir örneğini temsil eder. Tabii ki, büyük ölçüde petrol fiyatına bağlı olduğunu akılda tutmak önemlidir.

3M $MM-0.9%

3M, 1902 yılında kurulan ve en büyük endüstriyel, tüketici ve tıbbi ürün üreticilerinden biri olan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Merkezi ABD'nin Minnesota eyaletindedir. 3M, 60'tan fazla iş segmentinde uyguladığı çok çeşitli tescilli teknolojilere ve patentlere sahiptir. En iyi bilinen ürünlerinden bazıları Post-it, Scotchgard, N95 solunum maskeleri, Thinsulate ve Scotch banttır. 3M toplamda 55.000'in üzerinde farklı ürün üretmektedir.

3M, 96.000 çalışanı ve yıllık 33,5 milyar dolarlık satışıyla küresel bir varlığa sahiptir. Satışlarının yarısından fazlası yurtdışından gelmekte olup, ABD, Çin ve Almanya en önemli pazarlardır.

3M çok istikrarlı ve kârlı bir şirkettir. İşletme marjı %16 civarındadır. Araştırma ve geliştirme yatırımlarına ve temettü ödemelerine olanak sağlayan güçlü bir nakit akışı yaratmaktadır. Şirket 1912'den beri temettü ödemektedir ve bu oran uzun vadede artmaktadır.

Temettü istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Kaynak

3M hisseleri New York Borsası'nda MMM sembolü altında işlem görmektedir. Değerleri istikrarlıdır, likiditesi iyidir ve uzun vadede büyümektedir. 3M'in güçlü yönleri teknolojik liderliği, küresel ayak izi, geniş ürün portföyü çeşitliliği, güçlü finansal pozisyonu ve istikrarlı performansıdır. Zayıf yönleri ise belirli sektörlerin konjonktürüne bağımlı olması ve inovasyonda yaşadığı zorluklardır.

C sizin favori temettü hisseniz mi?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.